Blog

08.11.2018

Właściwa instalacja

W artykule znajdziesz:

Właściwa instalacja

W tym kraju z roku na rok odnotowuje się wzrost liczby budowanych obiektów indywidualnych.
Budowa domu to kosztowne i skomplikowane wyzwanie dla każdego inwestora (program na komputer). Oprócz dużych kosztów ponoszonych na zakup materiałów budowlanych i ekipy wykonujące poszczególne etapy inwestycji, należy dbać o dokładną dokumentację. Zarówno na wykonanie przyłączeń gazowych, wodnych czy elektrycznych wymagane są zgody poszczególnych urzędów i instytucji państwowych. Każde przyłącze wymaga też stworzenia odpowiedniej mapki geodezyjnej, której koszty opiewają zazwyczaj na pięćset złotych (program na telefon).
Dla statystycznego, nowoczesnego obywatela jasne jest to, że będzie miał w domu komputer oraz telewizor. Omawiane urządzenia telekomunikacyjne wymagają odpowiednich przyłączy by mogły funkcjonować (program na egzamin ustny). Mało kto wie, że również przesył internetu (szczególnie szerokopasmowego) jest kontrolowany przez odpowiednią rządową ustawę.

,,Antenowa instalacja zbiorowa"

Właściwa instalacja

W przypadku wszelkich sieci komunikacyjnych jest to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. o numerze Dz.U.2015.0.1422 (promocja 3 w 1).
Ustawa dotyczy instalacji światłowodowych, sieci telefonu stacjonarnego a także anten odbioru telewizyjnego oraz kontroli ich przesyłu. Co ciekawe jeden z ustępów ustawy porusza kwestię zwaną ,,antenowa instalacja zbiorowa". Jest to nic innego jak dokładne omówienie sposobów montażu i okablowania anten telewizyjnych i radiowych w domach indywidualnych (segregator). Ustawa reguluje parametry techniczne wymagane dla masztów odbiorczej instalacji antenowej, nakazuje wprowadzenie okablowania wykonanego z przewodów współosiowych wraz z odpowiednim osprzętem.
Jak więc widać znajomość prawa to ważna kwestia przy budowie domu (opinie). Nawet przy instalacji podłączeń światłowodowego internetu, anteny satelitarnej oraz analogowego odbiornika musimy zadbać o zgodność tych czynności z prawem. Jak głosi stara rzymska maksyma ,,nieznajomość prawa szkodzi" - prawa budowlanego szczególnie gdyż za złamanie przepisów obowiązują odpowiednio ustalone kary.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami