Blog

Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 2
01.04.2020

Wyznaczenie położenia płaszczyzny

W artykule znajdziesz:

Wyznaczenie położenia płaszczyzny

 

Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 3
Wyznaczenie położenia płaszczyzny

Wyznaczenie położenia płaszczyzny wykonuje się za pomocą łaty drewnianej długości 2 m i poziomnicy. Łatę opiera się kolejno na dwóch sąsiadujących ze sobą płytkach-reperach, których położenie reguluje się wciskaniem w placek zaprawy, aż poziomnica wykaże poziome położenie łaty (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mając ustalone położenie płaszczyzny podłogi układa się co pewną liczbę płytek pasy kierunkowe prostopadle do pierwszego rzędu, ułożonego wzdłuż naciągniętego sznura; Płaszczyznę pasów kierunkowych kontroluje się łatą opieraną na płytkach - reperach. Prawidłowość płaszczyzny układanych pól kontroluje się przykładając łatę na płytkach pasów kierunkowych. Płytki układa się na zaprawie cementowej 1:3 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zaprawa powinna być zarabiana mlekiem wapiennym. Warstwa zaprawy powinna wynosić ok. 2 cm. Ułożoną na niej płytkę wciska się w zaprawę lekko postukując młotkiem przez łatę położoną na kilku płytkach. Poziom kontroluje się przez przyłożenie łaty do płytek pasów kierunkowych. Płytki powinny być tak ułożone, aby prześwit między łatą długości 2 m, przyłożoną w dowolnym miejscu i kierunku, a powierzchnią podłogi me przekraczał 2 mm.
Spoiny powinny być prostoliniowe i jednakowej grubości. Po ułożeniu płytek i stwardnieniu zaprawy spoiny należy zalać rzadką zaprawą cementową 1:2, usunąć jej nadmiar i oczyścić trocinami. Po upływie dwóch dni podłogę należy zmyć 5-procentowym roztworem kwasu solnego, a następnie czystą wodą.
Podłogę wykańcza się przy ścianach cokolikiem z płytek przyklejonych na zaprawie cementowej (uprawnienia budowlane).
Posadzki bezspoinowe cementowe I lastrykowe. Posadzki bezspoinowe wykonuje się przez nałożenie zaprawy cementowej 1:3 lub odpowiedniej mieszanki grysów szlachetnych z cementem 1:2 do 1:4 o konsystencji wilgotnej ziemi, warstwą grubości 1.5-2cm, na chropowaty świeży podkład betonowy.

Posadzki lastrykowe mogą być również wykonywane jako dwuwarstwowe. Wówczas na podkładzie układa się warstwę zaprawy cementowej o grubości 2 cm, nadaje się jej powierzchnię chropowatą i bezpośrednio po stwardnieniu zaprawy nakłada się warstwę lastrykową o grubości l,5-2cm.
Przy wykonywaniu posadzek bezspoinowych cementowych lub lastrykowych bardzo istotną sprawą są szczeliny dylatacyjne w polu podłogi. Wykonuje się je, aby zapobiec pęknięciom podłogi na skutek skurczu oraz pęknięciom w miejscach, gdzie przebiega dylatacja budynku (program egzamin ustny).

Maksymalna wielkość powierzchni pól podłogi

Maksymalna wielkość powierzchni pól podłogi zależy przede wszystkim od wahań temperatury, jakim podłoga będzie poddawana. W pomieszczeniach o stosunkowo małych wahaniach temperatury (np. w piwnicach) dopuszcza się podłogi do 30 m2 przy najdłuższym wymiarze 6 m. W wypadku większych zmian temperatury wielkość pól może być ograniczona do 10 m2 przy najdłuższym boku do 4 m. Natomiast na tarasach, w bramach, przejazdach itp. pola między dylatacjami nic powinny być większe niż 5 m2 przy maksymalnym wymiarze boku 3 m (opinie o programie). Przykład dylatacji podłogi lastrykowej podaje rys. 29-16.
Masę betonową lub lastrykową układa się między listwami, ubija ręcznie lub ugniata walcem. Powierzchnia powinna być starannie wyrównana. Po wstępnym stwardnieniu podłogę betonową zaciera się zaczynem cementu za pomocą stalowej packi. Podłogę lastrykową po upływie 5-^-7 dni poddaje się szlifowaniu aż do uzyskania widocznych ziarn kruszywa.
Po zmyciu podłogi należy ją wyszpachlować zaczynem odpowiednio zabarwionego cementu (segregator aktów prawnych).

Po dalszych 5 dniach przeprowadza się następne szlifowanie, które wystarcza dla uzyskania przeciętnej gładkości podłogi.
Do szlifowania należy używać szlifierki o napędzie elektrycznym i przestrzegać należytego jej uziemienia dla zabezpieczenia przed możliwością porażenia prądem elektrycznym.
Po zmieszaniu suchych składników zarabia się mieszankę roztworem chlorku magnezowego o stężeniu 22 Be do uzyskania konsystencji ciasta. Masę wierzchnią układa się miedzy listewkami grubości 10 mm, a następnie ubija, wyrównując łatą i wygładza packą stalową (promocja 3 w 1).

Po stwardnieniu, tj po upływie 3-4 dni podłogę cyklinuje się zwilżające ją roztworem chlorku magnezowego o stężeniu 12 Be. Gdy posadzka wyschnie, nasyca siy ją rozgrzanym pokostem, a następnie pastuje i froteruje. Cokołiki przy ścianach wykonuje się z masy skalodrzcwnej lub wykańcza się podłogę listwami drewnianymi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 8 Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 9 Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 10
Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 11
Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 12 Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 13 Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 14
Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniach zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami