Blog
Właściwości betonu natryskowego
W artykule znajdziesz:
Właściwości betonu natryskowego nie różnią się od właściwości zaprawy lub betonu ułożonych konwencjonalnie, o podobnych proporcjach składników; jedynie sama metoda układania ma wiele poważnych zalet dla szczególnych zastosowań. Równocześnie zastosowanie betonu natryskowego wymaga dużej wprawy i doświadczenia, a jego jakość w poważnym stopniu zależy od umiejętności obsługi, szczególnie umiejętności kontrolowania procesu narzucania betonu za pomocą końcówki natryskowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Ponieważ beton natryskowy jest narzucany pneumatycznie na przegradzającą powierzchnię i jego grubość powiększa się stopniowo, do jego wykonania potrzebna jest tylko jedna ściana formy. Wpływa to na ekonomiczność rozwiązania, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę również brak połączeń koniecznych w normalnej formie.
Z drugiej strony w betonie natryskowym wysoka jest zawartość cementu. Również potrzebne urządzenia i sposób układania są bardziej kosztowne niż do zwykłego betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z tych względów beton natryskowy stosuje się przede wszystkim do pewnego rodzaju konstrukcji, tj. cienkich, lekko zbrojonych przekrojów, jak dachy, szczególnie łupinowe lub z płyt falistych, obudowy tuneli i zbiorniki sprężone. Beton natryskowy stosuje się również do naprawy uszkodzonego betonu, do umocnień pochyłości skalnych, do wykonania warstw ogniochronnych na stali i jako cienkie warstwy powierzchniowe na betonie, murze lub stali. Jeśli wykonuje się beton natryskowy na powierzchni zanurzonej w wodzie bieżącej, stosuje się dodatki powodujące błyskawiczne wiązanie, takie jak soda do prania (uprawnienia budowlane).
Wilgotne kruszywo
Mają one ujemny wpływ na wytrzymałość, lecz umożliwiają przeprowadzenie reperacji. Na ogół beton natryskowy stosuje się do grubości 100 mm. Istnieją dwie podstawowe metody stosowania betonu natryskowego. W metodzie mieszanki suchej, bardziej powszechnej, cement i wilgotne kruszywo miesza się gruntownie i dostarcza do mechanicznego zasilacza lub działka (program egzamin ustny). Mieszanka przekazywana jest następnie przez koło zasilacza lub rozdzielacz z określoną prędkością do strumienia sprężonego powietrza w wężu i przenoszona do końcówki natryskowej. Końcówka ta zaopatrzona jest wewnątrz w perforowaną rurę zbiorczą, przez którą wprowadza się wodę pod ciśnieniem i gruntownie miesza z pozostałymi składnikami. Następuje z kolei wyrzucenie z dużą prędkością mieszanki na zewnątrz, na powierzchnię, na której ma być wykonany beton natryskowy.
Podstawową cechą metody mieszanki mokrej jest fakt, że wszystkie składniki, włączając w to wodę zarobową, ulegają gruntownemu zmieszaniu już na samym początku. Mieszankę dostarcza się następnie do komory urządzenia tłoczącego, a stąd jest ona transportowana pneumatycznie lub za pomocą przesuwu. Można tu zastosować pompę podobną (opinie o programie). Sprężone powietrze lub w przypadku transportu pneumatycznego dodatkowe powietrze jest wprowadzone do końcówki natryskowej i materiał jest wyrzucany z dużą prędkością na powierzchnię, która ma być pokryta betonem natryskowym (segregator aktów prawnych).
Beton wykonany obydwiema metodami może mieć doskonałą jakość, lecz metoda mieszanki suchej nadaje się lepiej do lekkiego, porowatego kruszywa i dodatków powodujących błyskawiczne wiązanie, jak również do dłuższych odległości dostarczania mieszanki. Metoda mieszanki mokrej daje jednak lepszą kontrolę ilości wody zarobowej, która jest dozowana w odróżnieniu od wizualnej oceny operatora końcówki natryskowej w metodzie suchej, oraz ewentualnie stosowanych dodatków. Metoda ta powoduje także mniej zapylenia przy produkcji. Nie każdy beton natryskowy, narzucony na powierzchnię, pozostaje na swoim miejscu (promocja 3 w 1). Z uwagi na dużą prędkość wyrzuconego strumienia pewna część materiału ulega odbiciu. Składa się ona z najgrubszych cząstek mieszanki i stąd beton natryskowy już ułożony jest bardziej tłusty, niż można by oczekiwać na podstawie proporcji składników zarobu. Może to prowadzić do zwiększonego skurczu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32