Blog

07.02.2022

Właściwości gruntu

W artykule znajdziesz:

Właściwości gruntu

Piasek Raguba pochodzi z pustyni odległej o 160 km od morza i składa się w 98% z kwarcu. Piaski węglanowe, szczególnie te, odznaczają się - jak widać - wysokim stopniem agregacji, tzn. łączenia się ziaren przez cementację (program uprawnienia budowlane na komputer). Taka agregacja bez wątpienia wpływa na właściwości gruntu. Na przykład, badania nienaruszonej próbki piasku poddanego agregacji wykazały znaczne rozłożenie w czasie zależności stanu odkształcenia - naprężenia.

Badanie próbki gruntu, której agregacja została naruszona, wykazało mniejszą zależność od czasu. Cząstka kaolinitu ma wymiary około 1 pm w planie oraz grubość 0,08 pm. Również na tym rysunku można zauważyć dwie mniejsze cząstki kaolinitu znajdujące się na większej. Powierzchnia cząstki kaolinitu wydaje się gładka w stosunku do wymiaru 100 A (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Najmniejsze cząstki iłu (montmorylonit) mogą i powszechnie występują w postaci blaszek (płytek) o grubości ok. 10 A, przy czym gładkość powierzchni określa się w granicach jednego Angstrema.

W początkowym okresie studiów mechaniki gruntów sądzi się zwykle, pozornie logicznie, że budowa pojedynczych cząstek elementu gruntu jest ważną cechą gruntu. Mniemanie to jest niesłuszne, ponieważ ogólne zależności między składem gruntu i jego właściwościami są mało przydatne, natomiast jest ono słuszne, jeśli chodzi o podstawowe zrozumienie własności gruntu (uprawnienia budowlane). Rodzaj i rozmieszczenie atomów w cząstce gruntu - to znaczy budowa - mają istotny wpływ na przepuszczalność, ściśliwość, wytrzymałość i sposób przenoszenia naprężeń, w szczególności w gruntach drobnoziarnistych.

Obecność montmorylonitu

Obecność pewnych minerałów w gruncie może mieć wpływ na uzyskanie przez grunt niezwykłych właściwości. Dwa przykłady takich minerałów to montmorylonit i haloizyt (program egzamin ustny). Obecność montmorylonitu w gruncie może wywołać duże pęcznienie, natomiast obecność haloizytu może spowodować bardzo mały ciężar objętościowy gruntu. Takie i inne zależności między składem i właściwościami gruntu będą poruszone w dalszych rozdziałach Stąd wydaje się konieczne opanowanie zagadnienia budowy gruntu, ponieważ w przeciwnym razie trudno byłoby zrozumieć podstawowe właściwości iłu, a w szczególności ich zależność od czasu, od naprężeń i od otoczenia. W dalszych rozdziałach przy omawianiu właściwości gruntu zostaną wyzyskane zagadnienia budowy gruntu poruszone w tym rozdziale (opinie o programie).

Cząstki gruntu bywają organiczne lub nieorganiczne. Na obecnym poziomie wiedzy mało jeszcze wiadomo o budowie gruntów organicznych i w zasadzie podejmuje się tylko nieliczne próby mające na celu określenie właściwych ich składników. Istnieją grunty składające się wyłącznie z cząstek organicznych, takie jak torf lub namuł, oraz grunty składające się częściowo z cząstek organicznych i częściowo z nieorganicznych, jak np. pył organiczny. Ziarna i cząstki nieorganiczne gruntu mogą być minerałami lub skałami (segregator aktów prawnych). Minerałem nazywamy występujące w naturze pierwiastki lub związki chemiczne (tzn. mające budowę, którą można wyrazić wzorami chemicznymi) utworzone przez procesy geologiczne. Skała jest ciałem stałym tworzącym zewnętrzną powłokę ziemi i składa się z jednego lub kilku minerałów lub szkliwa wulkanicznego. Pozostała część tego rozdziału poświęcona jest niektórym prawom mineralogii oraz omówieniu kilku minerałów mających znaczenie dla geotechniki.

Ma to na celu umożliwienie pewnego zrozumienia cech i rozmieszczenia atomów w cząstkach gruntu, co z kolei pozwoli na zrozumienie, dlaczego pewne cząstki są małe o kształcie blaszkowatym oraz chemicznie aktywne, a inne ziarna są duże, w przybliżeniu równowymiarowe. Klasyfikacja ta jest bardzo pożyteczna z kilku względów. Po pierwsze, ponieważ przedstawia grupę jednolitą, tylko bowiem jeden znany krzemian (wezuwian) zalicza się do więcej niż do jednej grupy. Po drugie, ponieważ zawiera zależności między rozmieszczeniem atomów w minerale i jego właściwościami fizycznymi, optycznymi i chemicznymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami