Blog

11.10.2022

Właściwości materiału konstrukcyjnego

W artykule znajdziesz:

Właściwości materiału konstrukcyjnego

W przypadkach, gdy analiza przeprowadzona w ekspertyzie wykazuje niedostateczne zapasy bezpieczeństwa konstrukcji w stosunku do warunków jej eksploatacji lub też możliwość występowania nadmiernych ugięć, drgań, zarysowań utrudniających lub uniemożliwiających eksploatację, wówczas istnieje konieczność wskazania środków zaradczych. Środki te polegać mogą na modyfikacji obciążeń i innych działań wywołujących stany naprężenia w konstrukcji, na zmianie schematu statycznego pracy konstrukcji lub jej części składowych, co często związane jest z wprowadzeniem do konstrukcji nowych elementów nośnych lub wreszcie na zwiększeniu wymiarów czy też podwyższeniu wytrzymałościowych właściwości materiału konstrukcyjnego elementów o niedostatecznej nośności (program uprawnienia budowlane na komputer).

Również zresztą w przypadku, gdy analiza wykazuje w zasadzie przydatność eksploatacyjną konstrukcji nośnej w istniejącym stanie, konieczne jest najczęściej usunięcie miejscowych uszkodzeń, zarysowań, ubytków itp. niepożądanych ze względów eksploatacyjnych lub choćby estetycznych, a rzeczą ekspertyzy jest wskazanie sposobu ich usunięcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wartość działań na konstrukcję, od której zależy jej współczynnik bezpieczeństwa, wynika w przeważającej mierze z danych warunków eksploatacji i przepisów zawartych w normach obciążeń. Możliwości kształtowania tych wartości są więc stosunkowo niewielkie. Ograniczają się one głównie do wartości ciężarów własnych elementów budynku, działających na konstrukcję (uprawnienia budowlane).

Możliwość odciążenia konstrukcji przez zmniejszenie ciężaru własnego występuje głównie w budynkach starszych i dotyczy elementów, w których udział ciężaru własnego w całkowitym obciążeniu jest znaczny. Typowymi przykładami może tu być zmiana konstrukcji stropu polegająca na wyeliminowaniu podsypki, wymiana ścianek działowych na lżejsze, zmiana rodzaju pokrycia dachu, zmiana konstrukcji jezdni na mostach drogowych itp. (program egzamin ustny).

Dopuszczenie obciążeń użytkowych

Dopuszczenie obciążeń użytkowych mniejszych od wynikających z istniejących lub założonych warunków eksploatacji jest równoznaczne z ingerencją w sposób eksploatacji obiektu. Polegać ona może na zmianie przeznaczenia pomieszczeń, zmianie usytuowania aparatów i urządzeń, zmianie układów ciągów komunikacyjnych itp., które, dostosowując sposób użytkowania obiektu do wytrzymałościowych właściwości konstrukcji, nie wpływają w sposób istotny na jej wartość eksploatacyjną (opinie o programie). Możliwości tego rodzaju zmian należy zawsze przeanalizować. Przykładem może tu być np. przesunięcie urządzeń instalowanych na stałe ze środka rozpiętości stropów pod ściany, rozłożenie ciężarów skupionych na większe powierzchnie, przeniesienie pomieszczeń o znaczniejszych obciążeniach użytkowych (np. archiwum) na parter do pomieszczeń niepodpiwniczonych, likwidacja zbędnych przejazdów (np. na stropach piwnicznych) itp. (segregator aktów prawnych).

Rozwiązanie polegające na ograniczeniu obciążenia w sposób obniżający wartość eksploatacyjną obiektu traktować należy jako ostateczność. W przypadku obiektów przeznaczonych do trwałej eksploatacji decydować się należy wtedy raczej na wzmacnianie konstrukcji. Szczególnie przy tym niebezpieczne są zalecenia ingerujące w sposób prowadzenia procesów technologicznych w obiekcie, trudno bowiem najczęściej uzyskać gwarancję, że będą one w rzeczywistości przestrzegane. Jeśli więc bezpieczne użytkowanie obiektu wymaga np. zaniechania całkowitego napełniania zbiorników, ograniczenia wysokości składowania, niepełnego obciążania suwnic i innych środków transportu itp. ograniczeń ingerujących w tryb eksploatacji, należy nie tylko uzgodnić możliwość takich ograniczeń z użytkownikiem, lecz również przedsięwziąć środki zmierzające do utrwalenia tych zaleceń w świadomości użytkowników (np. przez odpowiednie napisy), a lepiej jeśli to możliwe wprowadzić zmiany konstrukcyjne uniemożliwiające lub co najmniej utrudniające przekroczenie dopuszczalnych obciążeń, jak np. odpowiednie usytuowania przelewów zbiorników, progi utrudniające wjazd wózków na partie stropów, po których poruszanie się ich jest niedopuszczalne, zmniejszenie gabarytów otworów komunikacyjnych, odcięcie ściankami partii stropów wyłączonych z eksploatacji itp. (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami