Blog

29.09.2020

Właściwy kształt płyty

W artykule znajdziesz:

Właściwy kształt płyty

Właściwy kształt płyty

Właściwy kształt płyty uzyskuje się najczęściej, wysuwając płytę poza obrys budynku. Wysunięcie takie jest konieczne również w przypadku, gdy obrys budynku nie obejmuje wystarczającej powierzchni dla utrzymania naprężeń w podłożu w granicach dopuszczalnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeśli płyta fundamentowa znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej, wówczas obciążenie z budynku równoważy częściowo reakcja podłoża, a częściowo wypór wody. Ten ostatni jest zawsze równomiernie rozłożony i zależy jedynie od położenia zwierciadła wody.

Najczęściej należy w obliczeniach przeanalizować różne położenia zwierciadła wody gruntowej. Jeśli obliczenia statyczne płyty prowadzone są przy założeniu równomiernego rozkładu oddziaływania podłoża, wówczas wielkość parcia hydrostatycznego nie ma wpływa na wartości momentów i sił tnących w płycie fundamentowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jeśli natomiast płyta obliczana jest przy założeniu sprężystości podłoża, wówczas na ogół najniekorzystniejsza jest możliwie największa wartość parcia hydrostatycznego, gdyż w przeciwieństwie do reakcji podłoża nie przystosowuje się ono do odkształceń płyty. Należy jednak wówczas uwzględnić przynajmniej skrajne położenie zwierciadła wody gruntowej.

Zawsze trzeba sprawdzić, czy istnieje dostateczny współczynnik bezpieczeństwa na wypłynięcie budynku pod działaniem parcia wody. Oznaczając przez W największą możliwą wartość parcia hydrostatycznego (przy najwyższym położeniu zwierciadła wody), zaś przez G najmniejszy możliwy ciężar budynku (np. w trakcie budowy), powinien zawsze zachodzić związek.
Fundament płytowy jest konstrukcją tym bardziej ekonomiczną, im mniejsze są różnice w obciążeniach działających na poszczególne części płyty (uprawnienia budowlane).
W przypadku znacznego zróżnicowania tych obciążeń należy rozpatrzyć możliwość oddzielenia dylatacją części bardziej obciążonej od pozostałych.

Wprowadzenie takiej dylatacji zmniejszy wydatnie momenty w płycie. Aby jednak wzajemne przesunięcia pionowe części oddzielonych dylatacją były możliwe, szew dylatacyjny musi przebiegać przez całą wysokość budynku.

Obliczenia statyczne fundamentów płytowych

Rozróżnia się następujące rodzaje fundamentów płytowych:
1) płyta fundamentowa o stałej grubości,
2) płyta fundamentowa wzmocniona żebrami,
3) fundament ciągły w postaci sklepień odwróconych (program egzamin ustny).

Obliczenia statyczne fundamentów płytowych wykonuje się bądź to przy założeniu wpływu odkształceń płyty fundamentowej na rozkład oddziaływań gruntu pod płytą a więc traktując płytę jako opartą na podłożu sprężystym, sprowadzonym do jednego z modeli, bądź też w sposób przybliżony, zakładając z góry pewien rozkład reakcji podłoża niezależny od odkształceń konstrukcji fundamentowej, np. rozkład liniowy pod całą płytą czy też pod poszczególnymi częściami płyty, proporcjonalny do obciążeń działających na te części (opinie o programie). Podobnie jak w przypadku ław fundamentowych, im większa jest sztywność konstrukcji w stosunku do odkształcalności gruntu, w tym mniejszym stopniu odkształcenia fundamentu modyfikują rozkład reakcji podłoża.

Zauważyć trzeba, że nie wszystkie spotykane w praktyce układy konstrukcyjne fundamentów płytowych sprowadzić można do schematów statycznych, posiadających rozwiązanie, które można by uznać jednocześnie za dokładne i dostatecznie proste, aby mogło być zastosowane w praktyce (segregator aktów prawnych). Często więc projektant zmuszony jest posługiwać się obliczeniami opartymi na daleko idących przybliżeniach. Duża zdolność żelbetu do dostosowywania się do rzeczywistych warunków pracy, szczególnie w przypadku konstrukcji przestrzennych, do jakich należą fundamenty płytowe, powoduje, że mimo niezupełnie dokładnych obliczeń statycznych fundamenty płytowe bardzo dobrze zachowują się w praktyce.

Wobec dużej powierzchni posadowienia fundamentów płytowych również miejscowe przekroczenia naprężeń dopuszczalnych w podłożu, nawet jeśli prowadzą do miejscowego uplastycznienia gruntu, nie naruszają bezpieczeństwa fundamentu jako całości (promocja 3 w 1).
Omówione zostaną kolejno poszczególne, stojące do dyspozycji projektanta metody obliczania statycznego fundamentów płytowych z podaniem zakresu ich stosowalności.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami