Blog
Własności wiążące
W artykule znajdziesz:
Za podstawę przyjmuje się wygląd i trwałość błonki bitumicznej na powierzchni ziarn kruszywa po uprzednim wygotowaniu w czasie 3 minut w wodzie destylowanej. Jeśli w czasie gotowania błonka bitumiczna nie utrzyma się na powierzchni ziarn kruszywa, to odlepia się ona również pod wpływem działania wody zimnej tylko w okresie dłuższym (1 - 30 godzin) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Już w początkach stosowania bitumu do budowy nawierzchni ulepszonych zaobserwowano, że domieszki gliniaste w materiale kamiennym wpływają ujemnie na trwałość wykonanych nawierzchni. Wpływ ten polega na tym, że bitum pod wpływem gliny traci własności wiążące. Nawierzchnia bitumiczna z materiału kamiennego zawierającego domieszki gliniaste niszczeje pod wpływem ruchu drogowego, a powstające wskutek opadów atmosferycznych błoto absorbuje bitum (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Objawy psucia się nawierzchni były zawsze podobne. W przypadku stosowania do budowy nawierzchni (np. utrwalanie powierzchniowe lub wgłębne) tłucznia i grysu nadwietrzałego lub zawierającego domieszki gliniaste następowało pod wpływem ruchu i ścierania się poszczególnych ziarn osłabienie szkieletu mineralnego nawierzchni oraz nagromadzenie dużych ilości gliniastego pyłu. Pył gliniasty mieszając się z wodą zamieniał się w błoto, które powodowało rozpuszczanie się i pozbawienie własności wiążących bitumu (uprawnienia budowlane).
Zamiast bitumu powstawała po pewnym czasie brunatna masa, pozbawiona własności wiążących, wypełniająca szczeliny między poszczególnymi kawałkami tłucznia i grysu. Masa ta wysychając zamieniała się w pył, a pod wpływem deszczu - w lepkie błoto (program egzamin ustny).
Materiał kamienny
Badania przeprowadzone nad powyższymi zjawiskami doprowadziły do następujących wniosków:
- zaobserwowane niszczące działanie gliny na bitum, które powoduje osłabienie lub zupełny zanik jego własności wiążących i wymywanie pod wpływem opadów atmosferycznych, polega na tworzeniu z bitumem w obecności wody emulsji, w której glina jest emulgatorem;
- mieszaniny gliny z bitumem w obecności wody mogą tworzyć dwa rodzaje emulsji; w razie nadmiaru gliny powstaje emulsja bitumu w wodzie „BwW"; emulsja ta łatwo wymywa się i tworzy z wodą jednorodną zawiesinę; własności wiążące bitumu w tego rodzaju emulsji są tym mniejsze, im większa jest zawartość emulgatora (gliny); ten właśnie typ emulsji powstający na drodze jest powodem zniszczenia nawierzchni (opinie o programie).
Przez stopniowe dodawanie do emulsji ,,BwW" coraz większych ilości bitumu otrzymuje się taki stopień nasycenia, w którym znajdująca się w emulsji ilość emulgatora,(gliny) nie może utrzymać nadal w stanie emulsji ,,BwW" całej ilości bitumu, wskutek tego następuje przemiana emulsji „BwW" w emulsję odwrotną „WwB", tj. emulsję wody w bitumie. Tej przemianie towarzyszy wytrącanie się bitumu. Emulsja ,,WwB’ nie jest szkodliwa, a nawet pożądana dla trwałości nawierzchni bitumicznych.
Na podstawie bezpośrednich badań w terenie stwierdzono, że własności emulgacyjne w stosunku do bitumu wykazuje, oprócz gliny, również pył z materiałów kamiennych zwietrzałych, chociaż własności mechaniczne i fizyczne tych materiałów pozornie nie budziły zastrzeżeń. Powstający pod wpływem ścierającego działania ruchu pył tworzy z bitumem w obecności wód opadowych łatwo wymywalną emulsję ,,B w W" (segregator aktów prawnych).
Opisane wyniki badań przyczyn niszczenia nawierzchni bitumicznych wykazały potrzebę dodatkowych badań kruszywa przeznaczonego do budowy tego typu nawierzchni. Badania te mają na celu usunięcie kruszywa wykazującego własności emulgujące oraz ustalenie właściwych metod pozwalających na ujawnienie powyższych własności.
Metoda badań oparta została na ustaleniu dla pyłu z badanego materiału kamiennego tzw. współczynnika emulgacji. Współczynnikiem emulgacji nazwano maksymalną ilość bitumu wyrażoną w gramach, którą może jeszcze utrzymać w stanie emulsji ,,B w W" jeden gram badanego emulgatora (pyłu z badanego materiału kamiennego lub gliny). Jeżeli nip. do 20 g gliny wymieszanej z wodą dodano 11Ó g smoły aż do utworzenia się emulsji ,,W w B” i ponownego wydzielenia się bitumu, to współczynnik emulgacji wyniesie 5,5 (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32