Blog

16.05.2023

Woda do oczyszczania produktów

W artykule znajdziesz:

Woda do oczyszczania produktów

Woda do oczyszczania produktów charakteryzuje się różnym stopień uzdatniania w zależności od rodzaju oczyszczanego produktu. W przemyśle materiałów budowlanych i w budownictwie woda używana do płukania i mycia żwiru przy produkcji prefabrykatów powinna być względnie czysta (zawartość domieszek koloidalnych i zawiesin nie może przekraczać 100 mg/1) oraz nie może działać agresywnie na beton. Wymagania dla wody do prania, płukania i innych celów produkcyjnych w przemyśle włókienniczym podano w tabl. 10-4. Woda do mycia, płukania i bezpośredniego przygotowania produktów w przemyśle spożywczym powinna spełniać wymagania stawiane wodzie do picia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Woda zużywana jako część składowa produktów występuje przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Jakość tej wody powinna odpowiadać warunkom wody do picia. Wymagania dotyczące wody technologicznej w zakładach przemysłu spożywczego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

4. Woda do zasilania kotłów powinna być tak przygotowana, aby nie powodowała tworzenia się kamienia i mułu kotłowego, zanieczyszczenia pary oraz korozji kotła. W gospodarce parowej woda zasilająca jest najczęściej mieszaniną kondensatu (skroplin pary użytkowej wytworzonej w kotłach) i wody dodatkowej (świeżej) dodawanej do obiegu wodno-parowego w celu uzupełnienia strat i utrzymania właściwej jakości wody dopływającej do kotła (uprawnienia budowlane). Pod wpływem ogrzewania wody w kotle zachodzą procesy fizykochemiczne, w wyniku których powstają sole powodujące twardość i zagęszczenie wody kotłowej oraz zmianę jej właściwości. Dla utrzymania właściwej jakości wody kotłowej do kotła dodaje się środki chemiczne (korygowanie wody kotłowej) oraz kotły poddaje się odmulaniu. Orientacyjne wymagania dotyczące wody zasilającej i kotłowej podano w tabl. 10-16 dla różnych typów kotłów (program egzamin ustny).

Woda do transportu hydraulicznego

Woda do transportu hydraulicznego nie powinna ujemnie wpływać na jakość transportowanych materiałów. Transport hydrauliczny materiałów rozpowszechniony jest w przemyśle papierniczym, drzewnym i cukrowniczym. Wymagania jakościowe dla tego rodzaju wody są stosunkowo niskie. W większości wypadków do transportu może być używana każda woda dostępna w zakładzie (opinie o programie).

Woda do usuwania odpadów przemysłowych w zasadzie nie wymaga żadnego przygotowania. Może być używana każda woda dostępna w zakładzie bez względu na jakość. Do transportu hydraulicznego odpadków używane są najczęściej wody zużyte i ścieki przemysłowe (segregator aktów prawnych).

Woda na cele gospodarcze używana jest w przemyśle do picia i gotowania, mycia (kąpieli) oraz do prania i utrzymania czystości. Zużycie wody na cele gospodarcze w zakładzie przemysłowym zależy od liczby zatrudnionych, rozkładu zajęć, ilości zmian oraz od rodzaju pracy (stopnia zabrudzenia się przy pracy) i od wyposażenia zakładu w urządzenia socjalne, jak: stołówka, pralnia itp. Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy w „Wytycznych technicznych programowania i projektowania zapotrzebowania wody i ilości ścieków w miejskich jednostkach osadniczych” uwzględniono następujące normy zapotrzebowania wody na cele gospodarcze w zakładach przemysłowych:

  1. w oddziałach produkcji gorącej wydzielającej do otoczenia 20 i więcej Kcal/m3 h ciepła należy przewidzieć 30 1 wody na dobę dla każdego zatrudnionego,
  2. w oddziałach produkcyjnych, w których praca powoduje brudzenie się całego ciała lub też dla zapewnienia należytej ochrony zdrowia wymagane jest stosowanie natrysków, normę dobową 30 1 należy zwiększyć o 60 1 na każdego zatrudnionego,
  3. przy produkcji powodującej wydzielanie się pyłu oraz narażającej pracownika na stykanie się z substancjami trującymi lub zakaźnymi normę dobową 30 1 należy zwiększyć o 90 1 na każdego zatrudnionego (promocja 3 w 1).

W urzędach i biurach z interesantami należy przewidzieć 60 1 na dobę na każdego pracownika, uwzględniając w tym zużycie wody przez interesantów.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami