Blog
Woda gruntowa
W artykule znajdziesz:
Woda gruntowa
Woda gruntowa jest wodą stale wypełniającą przestrzenie międzycząsteczkowe w gruntach wodonośnych, jak piaski, żwiry, spękane skały itp. Woda gruntowa może być w spoczynku lub w ruchu. W pierwszym przypadku zwierciadło wody gruntowej jest w poziomie, w drugim zaś wykazuje spadek w kierunku ruchu. Jeśli warstwa wodonośna gruntu jest zamknięta od góry warstwą nieprzepuszczalną, to mamy do czynienia z wodą gruntową pod ciśnieniem (artezyjską) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Woda gruntowa, podobnie jak woda zaskórna, wywiera na budowlę parcie (napór) hydrostatyczne. Wielkość parcia może być zmienna, jeśli poziom zwierciadła wody gruntowej ulega wahaniom, co często jest związane z opadami atmosferycznymi.
Przy wykonywaniu robót izolacyjnych należy brać pod uwagę najwyższy możliwy poziom zwierciadła wody gruntowej. Obiekt budowlany, wzniesiony w obrębie wody gruntowej będącej w ruchu, może w pewnych warunkach stać się budowlą spiętrzającą wodę gruntową i spowodować podniesienie jej poziomu. Należy to mieć na uwadze przy ustalaniu obciążeń, jakie mogą powstać wskutek partia wody na obiekt, i przy wyborze rodzaju izolacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Woda powierzchniowa tworzy zbiorniki naturalne (morza, jeziora, rzeki itp.).
Obiekt wznoszony w obrębie takiej wody, jak np. studnia jako ujęcie wody dla celów wodociągowych, syfony pod kanałem żeglugi itp., podlega parciu hydrostatycznemu. Przed zaprojektowaniem i przystąpieniem do wykonywania robót izolacyjnych należy ustalić najwyższy poziom wody, nie wyłączając stanów katastrofalnych, np. podczas powodzi itp.
Wszystkie wyżej przytoczone postacie wód mogą zawierać rozpuszczone substancje działające szkodliwie na materiały budowlane. Wówczas izolacja ma za zadanie nie tylko ochronę przed przenikaniem wody gruntowej, lecz również zabezpieczenie przed wpływami chemicznymi.
W tym przypadku przedmiotem izolacji są takie obiekty jak zbiorniki na wodę i inne ciecze, baseny kąpielowe, akwedukty, kanały, kolektory itp. Najczęściej ciecz ma wolne zwierciadło i przy ustalaniu zasięgu izolacji zasadniczą rzeczą jest ustalenie maksymalnego poziomu cieczy wywierającej parcie hydrostatyczne (uprawnienia budowlane).
Woda opadowa
Niekiedy ciecz może się znajdować pod ciśnieniem i w tym przypadku miarodajne jest najwyższe występujące ciśnienie. Czasem ciecz lub woda nie wywiera prawie żadnego parcia hydrostatycznego; ma to miejsce w przypadku izolowania stropów pod podłogami pomieszczeń, w których odbywają się mokre procesy technologiczne, a więc w niektórych urządzeniach fabrycznych oraz pomieszczeniach gospodarczych jak np. w pralniach, łaźniach (program egzamin ustny).
W wielu przypadkach, szczególnie w obiektach przemysłowych, urządzeniach do usuwania ścieków itp. znajdują się ciecze szkodliwe dla materiałów budowlanych i wtedy izolacja wodoszczelna jest zwykle równocześnie izolacją zabezpieczającą materiały przed korozją i dlatego powinna być odporna na związki chemiczne.
Woda opadowa, spływająca po zewnętrznej powierzchni obiektów, po dachach, tarasach itp., wywołuje niewielkie parcie hydrostatyczne w przypadku ulewnych deszczów lub zatkania się rynien i rur spustowych (opinie o programie).
W niektórych pomieszczeniach, jak łaźnie i pralnie, nadmierna ilość pary przenika do ścian i z chwilą, gdy temperatura przegrody na jej powierzchni wewnętrznej lub wewnątrz w przegrodzie jest niższa od temperatury rosy przy danym nasyceniu powietrza parą, następuje skraplanie się pary, co powoduje nasycenie wodą materiałów stanowiących przegrodę (ścianę). Zawilgocone ściany szybko ulegają zniszczeniu, a jeśli mają równocześnie spełniać rolę przegród ciepłochronnych, to na skutek zawilgocenia tracą w dużym stopniu własności izolacji ciepłochronnych (segregator aktów prawnych).
Z podobnym zjawiskiem spotkamy się w nowoczesnym budownictwie wielkopłytowym. Zwykle ściany zewnętrzne tego rodzaju budynków wykonane z płyt składają się z kilku warstw z różnych materiałów. Oprócz warstwy tynku, stanowiącego wykończenie zewnętrzne ścian, stosuje się zwykle bezpośrednio za nią warstwę najczęściej żelbetową, stanowiącą konstrukcyjny płytowy element dźwigający (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32