Blog

01.10.2020

Woda gruntowa

W artykule znajdziesz:

Woda gruntowa

Woda gruntowa

Baba ma kształt wydłużony i od dołu zaokrąglony, a średnica jej jest mniejsza od średnicy rury, tak że baba może swobodnie poruszać się wewnątrz rury wzdłuż jej osi (program uprawnienia budowlane na komputer).
W dolnym końcu rury wykonuje się korek betonowy, zamykający wnętrze rury, co chroni przed wdarciem się doń wody gruntowej, u wbijanie rury w grunt następuje wskutek uderzeń baby o ten właśnie korek.

Pal wykonuje się w następujących trzech etapach:
a) zamknięcie rury betonowym korkiem i wbicie jej w grunt,
b) wytworzenie zgrubionej podstawy pala,
c) wykonanie trzona pala (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W celu wykonania korka napełnia się rurę, postawioną przy katarze pionowo lub ukośnie, na wysokość 0,84-1,0 m, prawie suchym betonem, który następnie ubija się krótkimi uderzeniami baby. Beton korka po kilku uderzeniach uzyskuje dużą przyczepność do ściany rury i dalsze uderzenia baby poczynają wtłaczać rurę w grunt.
Ważną i wymagającą doświadczenia rzeczą jest dobranie odpowiedniej konsystencji i ilości betonu do wyrobu korka. Za duża ilość betonu utrudnia odpowiednie skomprymowanie się betonu w ścisły korek, za mała zaś może spowodować, zwłaszcza w gruntach słabych, zbyt wczesne wybicie korka i wdarcie się do rury wody gruntowej. W takim przypadku konieczne jest wyciągnięcie rury i powtórne wbijanie jej z nowym korkiem (uprawnienia budowlane).

Gdy korek jest już uformowany, skok baby się powiększa, co powoduje wbijanie rury w grunt. W czasie tego wbijania grunt jest rozpierany na boki i zagęszczany bądź (gdy jest spoisty) wypierany ku górze. Ponieważ uderzenia następują nie w górną część rury, lecz w ukryty we wnętrzu rury korek, wstrząsy, mimo znacznego ciężaru baby i dużego jej skoku, są mniejsze niż przy palach wbijanych z tą samą energią od góry.
W miarę zagłębiania się rury maleje stopniowo jej postęp. Opierając się na znanych wzorach dynamicznych, na podstawie znajomości postępu rury pod wpływem jednego uderzenia oblicza się udźwig pala. Gdy rura w pewnym momencie okaże postęp odpowiadający przewidywanemu w projekcie udźwigowi pala, uważa się jej zagłębianie w grunt za zakończone.
Przy palach Franki stosowany bywa wzór holenderski (program egzamin ustny).

Rura obsadowa

Chcąc wypróbować, czy osiągnięto już właściwą głębokość, stosuje się co pewien czas serię 10 uderzeń z wysokości 1 m i, jeżeli postęp wypadnie mniejszy niż obliczony ze wzoru, uważa się zagłębianie za zakończone.
Gdy rura obsadowa osiągnęła już swe ostateczne zagłębienie, następuje wybicie korka. Rurę zawiesza się na 2 linach stalowych, nawiniętych na bęben drugiej wciągarki mechanicznej, zmontowanej na katarze. Średnica tych lin zależy od średnicy pala, przeważnie stosuje się 0 35 mm. Liny zaczepia się o specjalne uchwyty (ucha) przyspawane w tym celu do rury (opinie o programie).
Przy dalszych uderzeniach umocowana rura nie może już więcej wbijać się w grunt, natomiast ulega wybiciu korek betonowy. W celu jego wybicia daje się uderzenia bardzo długie o spadzie baby do 7 m.

Wysokość napełnienia rury betonem i położenie korka mogą być wyznaczone za pomocą znaczka założonego na linie, na której zawieszona jest baba. Gdy tylko znaczek ten wskaże, że korek tkwi w rurze już tylko na 40 cm. wrzuca się do rury nową porcję betonu i ponawia ubijanie trwające tak długo, dopóki grubość betonu w rurze znów nie spadnie do 40 cm. Ta czynność rozpoczyna drugi etap wykonania pala, a mianowicie utworzenie jego zgrubiałej podstawy (segregator aktów prawnych).
Beton wybijany z rury nie tylko wtłacza się w grunt pionowo, ale rozchodzi się także na boki, tworząc stopniowo, w miarę dalszego dosypywania betonu, charakterystyczną dla pali Franki kulistą podstawę, znacznie powiększającą udźwig pala.

Wykonanie podstawy można uważać za ukończone, gdy grunt nie przyjmuje już więcej betonu mimo starannego i długiego ubijania. Gdy stwierdzi się, że to nastąpiło, przystępuje się do wykonania trzona pala.

Po ponownym nasypaniu do rury betonu na wysokość ok. 80 cm podciąga się rurę na linach do góry o 20 do 30 cm, a świeżo wrzucony beton ubija się przy spadzie baby z wysokości 2—3 m. Ubijanie to powoduje, że beton z dużą siłą zostaje wtłoczony w grunt otaczający pal (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami