Blog
Wodoszczelna izolacja
W artykule znajdziesz:
Wodoszczelna izolacja
Praktyka wykazała, że osiągnięcie dobrych wyników przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej zależne jest od jakości wykonania nie tylko samej izolacji, lecz również związanych z tym robót budowlanych. Ponieważ przy prawie każdej budowie warunki są różne, na niektóre z nich a należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli budowla założona jest w spadku, to roboty należy rozpocząć od miejsca najniżej położonego, tak aby przez stworzenie odpowiedniego oparcia zabezpieczyć budowlę od poślizgu po zaizolowanej powierzchni w spadku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Izolacja nie jest w stanie przenieść żadnej siły równoległej do jej płaszczyzny, ponieważ tarcie prawie w niej nie występuje. Dlatego części budowli leżące w spadku zasadniczo powinny mieć, począwszy od najniższego punktu, stopy fundamentowe wykonane ze spadkiem w kierunku przeciwnym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Można też budowlę w spadku podeprzeć inną uprzednio wykonaną budowlą, która zabezpieczy ją przed poślizgiem po pochyłej izolowanej stopie fundamentowej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku budowli, których wymiary zewnętrzne zwiększają się w kierunku spadku.
W razie ewentualnego przesunięcia się budowli bowiem może nastąpić oddzielenie się jej od otaczającego gruntu, przy czym izolacja ścian straci wymagany docisk.
Jeżeli roboty nie mogą być rozpoczęte od najniższego punktu lub w punkcie tym nie ma właściwego oparcia dla konstrukcji zabezpieczającej przed poślizgiem, to należy stworzyć odpowiednie podparcie tymczasowe (uprawnienia budowlane).
W długich budowlach (tunelach budowanych systemem odkrywkowym) podzielonych szczelinami dylatacyjnymi, a założonych w spadku, w przypadku powstania poślizgu szczególnie narażone na uszkodzenie lub zniszczenie są izolacje szczelin dylatacyjnych, które ulegają nadmiernemu rozszerzeniu się lub zwężaniu.
Podobne przypadki były obserwowane przy budowie tuneli w okresie upałów, gdy lepiki użyte do izolacji ciężkiej uległy na skutek nagrzania znacznemu zmięknieniu (program egzamin ustny).
Zsypywanie izolowanych budowli
Równomierne symetryczne zasypywanie izolowanych budowli uwarunkowane jest między innymi koniecznością wyeliminowania jednostronnego parcia gruntu na izolowane powierzchnie pochyłe, które mogłoby spowodować poślizg warstwy ochronnej tej izolacji po izolowanej powierzchni. Przy tym ulega zniszczeniu również ochronna warstwa pionowa, tworzy się pod nią pustka, powstaje brak docisku izolacji, niezależnie od tego, że sama izolacja przy poślizgu całej budowli lub warstwy ‘ochronnej może ulec uszkodzeniu. Z tych względów warstwy ochronne na płaszczyznach pochyłych powinny być żelbetowe (opinie o programie).
W literaturze technicznej można znaleźć wzmianki o wpływie drgań i wstrząsów budowli wyposażonych w izolację wodoszczelną na zachowanie się izolacji ciężkiej z wkładkami I21J. Drgania mogą być wywołane przez różne czynniki budowlane, jak wbijanie w pobliżu zaizolowanej budowli pali lub ścian szczelnych, wibrowanie betonu, ruch silników i pomp służących do obniżenia poziomu wody gruntowej, praca koparek itp., oraz przez czynniki eksploatacyjne, jak ruch uliczny ciężkich pojazdów, praca maszyn w budowlach przemysłowych, np. młotów mechanicznych, turbozespołów, kompresorów itp.
Opinie dotyczące skutków drgań na trwałość izolacji wodoszczelnej są różne (segregator aktów prawnych). Niektórzy wyrażają pogląd, że należy unikać stwarzania warunków, w których izolowane konstrukcje mogłyby być wprawiane w drgania. Izolacja bowiem może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu na skutek wzajemnego odspojenia się warstw, spłynięcia z zaizolowanej powierzchni lub pofałdowania się. W szczególności może to nastąpić, jeśli budowla pod wpływem drgań będzie miała możność przesunąć się po izolacji poziomej, co może wywołać powstanie szczeliny pomiędzy budowlą a ścianką pomocniczą, na której izolacja została wykonana (promocja 3 w 1).
Przeprowadzone jednak obserwacje izolowanych fundamentów, podlegających w okresie wykonywania robót drganiom wywoływanym wbijaniem pali, nie potwierdziły tych obaw.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32