Blog

29.09.2020

Wody do cementu

W artykule znajdziesz:

Wody do cementu

Wody do cementu

Wody do cementu należy dodawać stopniowo, stale mieszając. W ten sposób otrzymuje się jednorodny roztwór, lecz tylko do pewnej granicznej ilości wody. Powyżej tej ilości następuje rozwarstwienie roztworu i cement zaczyna układać się na dnie, a u góry pozostaje czysta woda. Zasadniczą rolę gra tu wskaźnik wodno-cementowy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Niedostatek ilości wody utrudnia bardzo pracę pomp, nadmiar wody - przeciwnie - stwarza niebezpieczeństwo niezupełnego zapełnienia porów. Dlatego (ponieważ środkiem transportowym przy zastrzykach cementowych jest woda) należy ustalić praktycznie taką ilość wody, aby miała ona możność odpłynąć, tworząc obwód umożliwiający uszczelnienie porów przez dopływające mleko cementowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jak wykazuje praktyka, przy stosunku wodno-cementowym 1 :0,3-1: 0,6 roztwór nie rozwarstwia się i pompy nie natrafiają na trudności.

Dla zwiększenia skuteczności zastrzyków cementowych stosuje się dodatki uszczelniające w postaci drobno mielonych iłów (mączka iłowa) w ilości do 25% w stosunku do ciężaru cementu (stosowane były dodatki w ilości do 50%). Domieszki iłowe wpływają na zmniejszenie możliwości rozwarstwienia roztworu. Szczególnie korzystnie działają tu drobnoziarniste iły bentonitowe (uprawnienia budowlane).
W przypadku wód agresywnych należy stosować cementy żużlowe (wielkopiecowe), glinowe i magnezowe. Cementy magnezowe stosuje się tylko w szczególnych przypadkach i posługując się specjalną instrukcją należy sprawdzić doświadczalnie na miejscu budowy.

Otwory do zastrzyków cementowych, wykonane w skałach, powinny przecinać jak największą liczbę szczelin. Dlatego jeśli w spękanych skałach istnieje pewna ilość szczelin pochyłych, to i otwory zastrzykowe należy wykonywać pochyło, w miarę możności prostopadle do szczelin. Jeśli spękanie skały w strefie przeznaczonej do uszczelnienia jest mniej więcej jednakowe na całej głębokości, to można wiercić otwór od razu na całą głębokość i cementować w sposób ciągły od dołu do góry bez przerwy. Natomiast jeśli skała jest spękana niejednakowo i wodochłonność poszczególnych warstw jest różna, to tę okoliczność należy uwzględnić, gdyż poszczególne warstwy, o różnym stopniu spękania, wymagają roztworu o różnej konsystencji. Otwory głębokie dzieli się wtedy na strefy 4-6 m (program egzamin ustny).

Głębokość i zastrzyki

Cementowanie otworu strefami można wykonywać albo od dołu, albo od góry. Przy pierwszym sposobie wykonuje się od razu otwór na całą głębokość i zastrzyki wtłacza się do poszczególnych stref, oddzielając je od pozostałej części otworu za pomocą uszczelniacza (tamponu, korka), a następnie stopniowo podnosząc korek zapełnia się cały otwór. Ten sposób ma tę zaletę, że po wywierceniu otworu na całą głębokość aparat wiertniczy zostaje od razu zwolniony do następnych wierceń (opinie o programie).

Dużą niedogodnością tego sposobu jest to, że nie może on być stosowany w skałach, w których występują szczeliny pionowe lub zbliżone do pionowych, gdyż grozi to wtargnięciem roztworu do górnej części otworu - nad korkiem i zacementowanie otworu u góry.
Przy cementowaniu z góry w dół otwór wierci się na głębokość pierwszej strefy, a następnie po przemyciu i zamknięciu jej wtłacza się roztwór. Stwardniały cement przewierca się potem u dołu otworu i wierci się na głębokość następnej strefy itp. Przy tym sposobie nie ma potrzeby zamykania poszczególnych stref za pomocą korka-uszczelniacza, wystarczy zamknięcie u góry. Dużą niedogodnością natomiast jest konieczność wielokrotnego usuwania i ponownego ustawiania aparatu wiertniczego oraz nieuniknione przewiercanie scementowanej skały w otworze (segregator aktów prawnych).

Korzyści z cementowania z góry w dół są bardzo wyraźne, mianowicie:
1) Na skutek wielokrotnego wtłaczania cementu górne strefy zostają zacementowane bardzo dokładnie, co ma zasadnicze znaczenie przy tworzeniu przesłon przeciwfiltracyjnych.
2) Przy cementowaniu każdej następnej strefy niemożliwe jest wypłynięcie roztworu na powierzchnię, gdyż strefy wierzchnie są już zacementowane, co pozwala na stosowanie powiększonego ciśnienia (promocja 3 w 1).
3) Przy cementowaniu gruntów sypkich, gdzie wiercenie bez rur osłonowych jest niemożliwe, cementowanie z góry w dół jest jedynym sposobem wykonania zastrzyku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami