Blog

04.11.2021

Wody zaskórne

W artykule znajdziesz:

Wody zaskórne

Wody zaskórne

Wody zaskórne wywierają na obiekt parcie (napór) hydrostatyczne, którego wartość może ulegać znacznym wahaniom, są więc one wodami naporowymi. Niekiedy przez wybudowanie obiektu lub na skutek prowadzenia robót budowlanych mogą być stworzone warunki (np. wskutek zamknięcia normalnego odpływu wody opadowej przesiąkającej), które powodują powstawanie wody zaskórnej nie zaobserwowanej przedtem na danych terenach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zdarza się niejednokrotnie, że na skutek niejednakowego uwarstwienia gruntu w pewnych miejscach, odległych od siebie nawet o kilkanaście metrów, poziom wód zaskórnych może się dość znacznie różnić od siebie, szczególnie tam, występują gniazda iłów.

Często tego rodzaju grunt budowlany powołuje poważne kłopoty w nowo wybudowanych już obiektach, co pociąga za sobą konieczność późniejszego wykonania izolacji, a to z kolei przyczynia się do znacznego zwiększenia kosztów budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Woda gruntowa jest wodą stale wypełniającą przestrzenie między-cząsteczkowe w gruntach wodonośnych, jak piaski, żwiry, spękane skały itp. Woda gruntowa może być w spoczynku lub w ruchu. W pierwszym przypadku zwierciadło wody gruntowej jest w poziomie, w drugim zaś wykazuje spadek w kierunku ruchu. Jeśli warstwa wodonośna gruntu jest zamknięta od góry warstwą nieprzepuszczalną, to mamy do czynienia z wodą gruntową pod ciśnieniem (artezyjską).

Woda gruntowa, podobnie jak woda zaskórna, wywiera na budowlę parcie napór) hydrostatyczne, jest więc wodą naporową. Wielkość parcia może być zmienna, jeśli poziom zwierciadła wody gruntowej ulega wahaniom, co często jest związane z opadami atmosferycznymi (uprawnienia budowlane).
Przy wykonywaniu robót izolacyjnych należy brać pod uwagę najwyższy możliwy poziom zwierciadła wody gruntowej. Obiekt budowlany, wzniesiony w obrębie wody gruntowej będącej w ruchu, może w pewnych warunkach stać się budowlą spiętrzającą wodę gruntową i spowodować podniesienie jej poziomu. Należy to mieć na uwadze przy ustalaniu obciążeń, jakie mogą powstać wskutek parcia wody na obiekt, i przy wyborze rodzaju izolacji.

Woda powierzchniowa

Woda powierzchniowa tworzy zbiorniki naturalne (morza, jeziora, rzeki itp.). Obiekt wznoszony w obrębie takiej wody, jak np. studnia jako ujęcie wody dla celów wodociągowych, syfony pod kanałem żeglugi itp., podlega parciu hydrostatycznemu (program egzamin ustny). Przed zaprojektowaniem i przystąpieniem do •wykonywania robót izolacyjnych należy ustalić najwyższy poziom wody, nie wyłączając stanów katastrofalnych, np. podczas powodzi itp.
Wszystkie wyżej przytoczone postacie wód mogą zawierać rozpuszczone substancje działające szkodliwie na materiały budowlane. Wówczas izolacja ma za zadanie nie tylko ochronę przed przenikaniem wody gruntowej, lecz również zabezpieczenie przed wpływami chemicznymi (opinie o programie).

W tym przypadku przedmiotem izolacji są takie obiekty, jak zbiorniki na wodę i inne ciecze, baseny kąpielowe, akwedukty, kanały, kolektory itp. Najczęściej ciecz ma wolne zwierciadło i przy ustalaniu zasięgu izolacji zasadniczą rzeczą jest ustalenie maksymalnego poziomu cieczy wywierającej parcie hydrostatyczne. Niekiedy ciecz może się znajdować pod ciśnieniem i w tym przypadku miarodajne jest najwyższe występujące ciśnienie. Czasem ciecz lub woda nie wywiera prawie żadnego parcia hydrostatycznego; ma to miejsce w przypadku izolowania stropów pod podłogami pomieszczeń, w których odbywają się mokre procesy technologiczne, a więc w niektórych urządzeniach fabrycznych oraz pomieszczeniach gospodarczych jak np. w pralniach, łaźniach (segregator aktów prawnych).

W wielu przypadkach, szczególnie w obiektach przemysłowych, urządzeniach do oczyszczania ścieków itp. znajdują się ciecze szkodliwe dla materiałów budowlanych i wtedy izolacja wodoszczelna jest zwykle równocześnie izolacją zabezpieczającą materiały przed korozją i dlatego powinna być odporna na związki chemiczne.

Woda opadowa, spływająca po zewnętrznej powierzchni obiektów, po dachach, tarasach itp., wywołuje niewielkie parcie hydrostatyczne w przypadku ulewnych deszczów lub zatkania się rynien i rur spustowych. Woda opadowa może niekiedy szkodliwie działać na betony (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami