Blog
Wody zawierające siarczan magnezu
W artykule znajdziesz:
Wody zawierające siarczan magnezu mogą być bardzo szkodliwe ze względu na łatwiejszą rozpuszczalność siarczanu w porównaniu z gipsem. Siarczan magnezu wydziela nierozpuszczalny tlenek magnezu i wiąże wapno, wobec tego może być niebezpieczny dla cementów zawierających dużo glinianu trójwapniowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dokonany przegląd wpływów szkodliwych, jakie różne składniki naturalne wód gruntowych lub nadziemnych mogą wywierać na cementy (wody zanieczyszczone odprowadzane z zakładów przemysłowych są tu pominięte; agresywność tych wód nieraz bywa bardzo duża), ułatwia rozpatrzenie, jakie znaczenie ma większa czy mniejsza zawartość niektórych składników w cemencie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli zależy nam na wytrzymałości cementu na działanie siarczanów, to cementy muszą być ubogie w. glinian trójwapniowy, który jest niezbędnym składnikiem tworzenia się soli Candlota. Normy amerykańskie wymagają, aby cementy używane do robót morskich zawierały poniżej 8% glinianu trójwapniowego (uprawnienia budowlane). Ograniczenie to należy uznać jako nieco za wygorowane: przepisy francuskie dopuszczają w tych wypadkach do 10% A]oO;i • 3 CaO, gdyż dobrą wytrzymałość na zawarte w wodzie siarczany dają cementy mające poniżej 11% glinianu trójwapniowego. Przy zawartości glinianu od 11 do 14% wytrzymałość cementu na siarczany staje się niepewna i trzeba dokonać badań specjalnych, a przy zawartości ponad 14% wytrzymałość cementu jest na ogół niedostateczna. W przytoczonych dwóch przykładach naszych cementów jeden zawiera 7,08% AI2O3 * 3 CaO, a więc wytrzymałość jego na działanie siarczanów musi być dobra, a drugi - 11,59%, a więc jego wytrzymałość nie jest pewna (program egzamin ustny).
Twardnienie zaprawy
Jeżeli cement zawiera żelazo w postaci Fe20s, to wówczas łączy się ono z glinianem trójwapniowym w gliniano-żelazian czwórwapniowy, aż do wyczerpania całego zapasu Fe^Os i dopiero pozostający wolny nadmiar AI2O3 • 3CaO może służyć do wytworzenia soli Candlota. (Ilość Fe203 nie może jednak być zwiększana nadmiernie, gdyż prowadziłoby to do znacznego zwolnienia procesu twardnienia zaprawy cementowej oraz do zmniejszenia jej wytrzymałości mechanicznej) (opinie o programie).
Należy tu zaznaczyć, że skąpa zawartość AI2O3 * 3 CaO bynajmniej nie chroni cementu od ataku wód czystych lub kwaśnych, albo zawierających magnez, gdyż w ich obecności szczególnie niebezpieczne są cementy bogate w wapno i krzemian trójwapniowy. Amerykańskie przepisy żądają, aby cementy, które mają być odporne na działanie siarczanów, zawierały poniżej 50% krzemianu trójwapniowego. Spostrzegamy, że z dwóch próbek polskich cementów, cement A zawierający 47,58% SiOo * 3 CaO stanowi dobry materiał wobec ostatniego żądania, natomiast cement B zawierający 58,01% SiC>2 * 3 CaO nie zadowala tego wymagania (segregator aktów prawnych).
Cementy portlandzkie szybko twardniejące, tzw. przednie wykazują szczególną wrażliwość na działanie wód agresywnych, gdyż muszą one zawierać w większej ilości krzemian trójwapniowy wywołujący szybkie twardnienie cementu. Krzemian trójwapniowy równolegle szybko zwalnia wapno w większej ilości, co może powodować przy wypłukiwaniu go porowatość betonu, albo nawet ułatwiać tworzenie się soli Candlota.
Cementy gipsowożużlowe (80% żużla wielkopiecowego, 15% gipsu bezwodnego, 5% cementu portlandzkiego) wykazują dobrą wytrzymałość wobec siarczanów, lecz nie wobec wód czystych, a szczególnie kwaśnych (promocja 3 w 1). Cementy hutnicze francuskie dwóch typów (CLK - ciment de laitier au clinker), wyrabiany z żużla wielkopiecowego z dodaniem najwyżej 20% klinkieru cementowego w stosunku do całości, zawierający nie więcej jak 50% CaO i nie więcej jak 5% SO3 oraz cement CHF składający się w 0,3 z klinkieru cementowego i w 0,7 z granulowanego żużla wielkopiecowego z dodatkiem siarczanu wapnia w takiej ilości, aby SO3 stanowiło najwyżej 3% - zawartość CaO w cemencie CHF powinna być mniejsza lub równa 55% - zapewniają dobre wytrzymałości zarówno w stosunku do wód miękkich, kwaśnych, jak i z zawartością siarczanów.
Najnowsze wpisy
Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku w celu wykorzystania go do ogrzewania powietrza nawiewanego do wnętrza.…
Urządzenie przeciwzalewowe to system lub mechanizm zaprojektowany w celu ochrony przed skutkami powodzi lub zalewania w wyniku gwałtownych opadów deszczu,…
53 465
98%
32