Blog

Zasięg usług pomieszczeń higieniczno-sanitarnych
W artykule znajdziesz:

Zgodnie z wymogami przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz warunków higieniczno-sanitarnych w zakładach przemysłowych należy przewidzieć odpowiednio wyposażone pomieszczenia higieniczno-sanitarne, jak: szatnie, umywalnie, pomieszczenia natrysków, pomieszczenia higieny osobistej kobiet, ustępy, palarnie, jadalnie (z wyjątkiem stołówek), pomieszczenia do ogrzewania się pracowników, punkty karmienia niemowląt oraz pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży ochronnej lub roboczej (program uprawnienia budowlane na komputer).
W większości tych pomieszczeń występują urządzenia sanitarne wymagające doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków. Ze względu na zasięg usług pomieszczenia higieniczno-sanitarne mogą być: ogólnozakładowe przewidziane dla pracowników całego zakładu, oraz oddziałowe świadczące usługi pracownikom danego oddziału produkcyjnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zasięg usług pomieszczeń higieniczno-sanitarnych należy ustalać w konkretnych warunkach miejscowych, w zależności od wielkości zakładu, liczby zatrudnionych i charakteru produkcji, zgodnie z wymaganiami przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Pomieszczenia ogólnozakładowe projektuje się zwykle w budynkach wolno stojących, natomiast oddziałowe w pomieszczeniach budynków produkcyjnych lub tzw. przybudówkach do hal produkcyjnych. Należy zachować zasadę, by pracownicy dochodzili do miejsca pracy przez pomieszczenia higieniczno-sanitarne (szatnie) oraz nie przechodzili przez inne oddziały produkcyjne, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia (uprawnienia budowlane).
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne powinny być wzajemnie powiązane funkcjonalnie i usytuowane tak, by pracownicy mieli do nich łatwy dostęp, nie kolidujący z ruchem osób już umytych i przebranych w odzież domową. Schematy funkcjonalne pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w zależności od stopnia zabrudzenia. Wykaz pomieszczeń wchodzących w skład zespołów higieniczno-sanitarnych przy oddziałach produkcyjnych należy ustalać w zależności od charakterystyki procesów produkcyjnych i związanych z tym warunków pracy: 1 (program egzamin ustny).
Warunki klimatyczne
W przypadku procesów produkcyjnych przebiegających w normalnych warunkach klimatycznych, bez wydzielania szkodliwych gazów i pyłów należy przewidzieć:
- szatnię podstawową i umywalnię, jeśli wykonywanie produkcji nie powoduje zabrudzenia odzieży i rąk (np. przy zasadniczej produkcji odzieży, wyrobów precyzyjnych) lub powoduje jedynie zabrudzenie rąk (np. przy zasadniczych procesach produkcji silników i aparatów elektrycznych: montażu, obróbki metali na zimno, malowania ręcznego itp. oraz przy niektórych procesach obróbki drewna) (opinie o programie),
- szatnię podstawową, szatnię brudną, umywalnię oraz natryski - jeśli wykonywanie pracy powoduje zabrudzenie rąk i ciała (np. przy konserwacji obrabiarek, malowaniu natryskowym itp.). W umywalniach należy przyjmować 1 zawór na 10 pracowników najliczniejszej zmiany, a w pomieszczeniach natrysków - 1 natrysk na 8 pracowników najliczniejszej zmiany.
- W przypadku procesów produkcyjnych w niekorzystnych warunkach klimatycznych lub w pomieszczeniach zanieczyszczanych szkodliwymi substancjami oraz przy wytężonym wysiłku fizycznym należy przewidzieć:
- szatnię podstawową, szatnię brudną, umywalnię oraz natryski - jeśli występuje wydzielanie się ciepła przez promieniowanie (np. przy zasadniczych procesach wielkich pieców, oddziałów martenowskich, walcowni, kuźni, odlewni, oddziałów obróbki termicznej itp.) (segregator aktów prawnych),
- szatnię podstawową, szatnię przepustową, umywalnię, natryski oraz pomieszczenia do suszenia odzieży roboczej - jeśli występuje użycie wody lub znaczne zaparowanie powietrza (np. w myjniach, pralniach, farbiarniach itp.),
- szatnię podstawową, szatnię przepustową, umywalnię, natryski oraz pomieszczenie do odpylania odzieży roboczej - jeśli następuje wydzielanie się znacznych ilości pyłu (np. w trzepalniach fabryk włókienniczych, przy przygotowywaniu masy w hutach szkła, załadunku i rozładunku materiałów pylących itp.),
- szatnię podstawową, szatnię przepustową, umywalnię i natryski - przy wydzielaniu się substancji szkodliwych dla zdrowia lub o intensywnym zapachu (np. przy produkcji związanej z wydzielaniem się znacznych ilości chloru, fenolu itp.).
Liczbę zaworów w umywalni i natrysków należy przyjmować jak poprzednio (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32