Blog

08.09.2020

Wpływ temperatur

W artykule znajdziesz:

Wpływ temperatur

Wpływ temperatur

Analizując wpływ temperatur okresu zimowego na wykonawstwo i właściwości betonu, stwierdzono, że decydujące są następujące zjawiska:
a) średnia z minimalnych temperatur dziennych w okresie miesiąca charakteryzująca ogólnie warunki zimowe;
b) minimalna temperatura dnia pozwalająca ocenić czy dzień należy zaliczyć do chłodnych czy mroźnych (program uprawnienia budowlane na komputer);
c) amplituda temperatury dziennej i odchylenia od średniej, co ma znaczenie dla oceny odkształceń betonu;
d) szybkość zmian temperatury ze względu na uderzeniowy charakter (zamrażanie lub tajanie);
e) czas trwania określonej temperatury, ważnej przy ocenie stopnia ostudzenia betonu;
f) częstotliwość skoków temperatury szczególnie z temperatur ujemnych do dodatnich, co może doprowadzić do charakterystycznego cyklicznego zamrażania i odmrażania;
g) wystąpienie pierwszego mrozu, tzw. progu temperatur ujemnych, co pociąga za sobą zmiany organizacyjne w pracach budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Znane zjawiska, że wiatr przyspiesza oziębienie cieplejszych ciał znajdujących się w zimniejszym powietrzu oraz że przyspiesza parowanie wody z ciał wilgotnych, nabierają szczególnego znaczenia dla betonów wykonywanych w okresie zimowym (uprawnienia budowlane).
Współczynnik przepływu ciepła drogą konwekcji i promieniowania na granicy faz ciała stałego i powietrza wzrasta podczas wiatru o wartość 0,4 v, gdzie v jest prędkością wiatru w m/s 52J.

Przy prędkościach wiatru w zimie ok. 5 m/s ochłodzenie ciał następuje ok. 2-krotnie szybciej. Ważnymi zatem cechami wiatru są szybkość i kierunek (program egzamin ustny).
Analizując pogodę, należy jednocześnie rozpatrywać temperaturę i wiatr. Dla większych budowli, wznoszonych przez dłuższy okres czasu, dane statystyczne odnośnie współzależności temperatury i wiatru są bardzo cenne.

Śnieg

Charakterystyczne dla śniegu jest, to że:
a) może on tworzyć warstwę o trwałości bardzo zmiennej w czasie - od zanikającej zaraz po opadnięciu, po trawającą przez kilka miesięcy;
b) może topić się natychmiast po zetknięciu się z ziemią lub innymi materiałami;
c) topniejąc odbiera z otoczenia 80 kcal na każdy kg stopionego śniegu;
d) może zalegać miesiącami, choćby było mało dni z opadami śniegu (opinie o programie).

Z budowlanego punktu widzenia śnieg może spełniać dwojaką rolę. Dostając się do mieszanki betonowej podczas transportu i układania, oziębia ją. Oziębia także ułożoną już mieszankę betonową, jeśli bezpośrednio przylega do jej powierzchni. W przypadku ułożenia się warstwy śniegu na innej celowo nałożonej na beton izolacji lub bezpośrednio na betonie, ale dojrzałym, śnieg stanowi dość dobrą warstwę izolacyjną przed działaniem mrozu. Współczynnik przewodności cieplnej dla warstwy zleżałego śniegu wynosi /. ~ 0,30, a zatem warstwa śniegu o grubości 15 cm odpowiada pod względem izolacji macie słomianej o grubości w przybliżeniu 5 cm. Śnieg świeży jest jeszcze lepszym izolatorem ciepła (segregator aktów prawnych).

Ponieważ czas trwania pokrywy śnieżnej i jej grubość są trudne do przewidzenia, nie można w planowaniu robót zimowych liczyć na jej pozytywne strony, natomiast w pełni trzeba brać pod uwagę strony negatywne. Dla robót betonowych prowadzonych w temperaturach powyżej 0°C deszcz i wilgoć nie mają większego znaczenia. Dla uniknięcia ujemnych skutków wystarczy zabezpieczyć mieszankę betonową przed rozmywaniem zewnętrznej, niestężałej jeszcze warstwy.
W okresie przymrozków i mrozów woda deszczowca i wilgoć mogą powodować oblodzenie materiałów składowych betonu, deskowań i elementów konstrukcji.

Jednoczesne działanie wody i mrozu jest szczególnie niebezpieczne dla samego betonu, gdyż woda zamarzając zwiększa swoją objętość, co wywołuje naprężenia wewnątrz betonu, które mogą spowodować jego zniszczenie (promocja 3 w 1).

Stacje meteorologiczne opracowują charakterystyki pogody dla przeciętnych warunków klimatycznych większego rejonu. Odnoszenie tych wyników do warunków na danym placu budowy mija się często z celem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami