Blog

28.05.2022

Wpływ temperatury

W artykule znajdziesz:

Wpływ temperatury

Wartości współczynników A i B zależą od wytrzymałości betonu; wartości zaproponowane przez Plowmana. Wpływ temperatury w okresie wiązania omówiono dalej. Ponieważ wytrzymałość betonu zależy zarówno od wieku, jak i temperatury, jest ona więc funkcją Z (czas X temperatura) i to sumowanie nazywa się dojrzałością (program uprawnienia budowlane na komputer). Temperaturę rozpoczyna się obliczać od ustalonego doświadczalnie początku, tj. -12 do - 10°C. Dzieje się tak dlatego, że beton w temperaturach poniżej punktu zamarzania wody i aż do ok. - 12°C wykazuje powolny wzrost wytrzymałości z czasem, lecz nie wolno oczywiście dopuścić do tak niskiej temperatury, dopóki beton nie zwiąże i nie uzyska dostatecznej wytrzymałości, aby nie uległ on zniszczeniu wskutek działania mrozu; zwykle wymagany jest okres 24 h jako „okres oczekiwania” (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Poniżej temperatury - 12°C beton nie wykazuje wzrostu wytrzymałości z czasem.

Dojrzałość jest mierzona wytrzymałością i dojrzałością mają więc wpływ zarówno właściwości cementu, jak i ogólna jakość betonu, jest ona ważna jednak tylko w pewnym zakresie temperatur. Wynika to z uzyskanego przez Kliegera na podstawie badań betonu ze zwykłym cementem portlandzkim o stosunku wodno-cementowym 0,43 i zawartości powietrza 4,5%, pielęgnowanego w temperaturze 23°C, poczynając od 28 dnia. Dalsza komplikacja wynika z faktu, że efekt ekspozycji na wyższe temperatury nie jest taki sam, jeśli występują one bezpośrednio po ułożeniu betonu lub w późniejszym okresie. W szczególności wczesne wysokie temperatury prowadzą do niższej wytrzymałości dla danej całkowitej dojrzałości, niż gdy nagrzewanie jest opóźnione przynajmniej o tydzień lub nie ma go zupełnie. Jest to interesujące zagadnienie zwłaszcza z uwagi na pielęgnację w parze (uprawnienia budowlane).

Wytrzymałość betonu

Niemniej jednak zasadę dojrzałości można z powodzeniem stosować, gdy początkowa temperatura betonu wynosi 16-27°C i nie ma straty wilgoci wskutek wysychania w rozpatrywanym okresie. Jednak wyższa temperatura w czasie układania i wiązania betonu, chociaż powoduje wzrost wytrzymałości bardzo młodego betonu, może wpłynąć ujemnie na wytrzymałość betonu w wieku powyżej 7 dni (program egzamin ustny). Powodem tego jest gwałtowna początkowa hydratacja, która daje w wyniku słabszą strukturę fizyczną, prawdopodobnie bardziej porowatą, tak że duża część porów nie zostanie nigdy wypełniona. Jak wynika z prawa dotyczącego stopnia wypełnienia przestrzeni przez gel, będzie to prowadziło do niższej wytrzymałości w porównaniu z zaczynem mniej porowatym i wolniej hydratyzującym, który w końcu jednak osiągnie wysoki stopień wypełnienia przestrzeni przez gel (opinie o programie).

To wyjaśnienie ujemnego wpływu wysokiej temperatury, działającej na świeży beton, na jego późniejszą wytrzymałość zostało rozszerzone przez Verbecka i Helmutha, którzy sugerują, że gwałtowna początkowa prędkość hydratacji, wywołana wysoką temperaturą, opóźnia późniejszą hydratację i powoduje nierównomierny rozkład produktów hydratacji w zaczynie (segregator aktów prawnych). Jest to spowodowane tym, że przy wysokiej początkowej prędkości hydratacji jest zbyt mało czasu na dyfuzję produktów hydratacji poza ziarna cementu i na równomierne strącanie ich w otaczającej .przestrzeni między ziarnami, jak to ma miejsce w niższych temperaturach (promocja 3 w 1). Rezultatem tego jest wysoka koncentracja

produktów hydratacji spiętrzona w sąsiedztwie hydratyzujących ziaren, co opóźnia późniejszą hydratację i wpływa ujemnie na ostateczną wytrzymałość. Już nawet sam nierównomierny rozkład produktów hydratacji wpływa ujemnie na wytrzymałość, ponieważ wskaźnik wypełnienia przestrzeni między ziarnami przez gel jest niższy, niż byłby w przypadku równomiernej hydratacji; lokalne słabsze miejsca obniżają wytrzymałość zaczynu jako całości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami