Blog

Systemy stropowe zdjęcie nr 2
16.11.2020

Wpływ uzbrojenia

W artykule znajdziesz:

Wpływ uzbrojenia

Systemy stropowe zdjęcie nr 3
Wpływ uzbrojenia

Pomijając wpływ uzbrojenia współodkształcającego się z betonem, możemy przyjąć w przybliżeniu, że również odwrotnie, siła zaczepiona w poziomie et nie wywołuje naprężeń w poziomie uzbrojenia es (uwzględniając wpływ uzbrojenia otrzymalibyśmy poziom nieco przesunięty). Jest to równoznaczne z założeniem, że naprężenia od sił zewnętrznych wyznaczamy jak dla ustroju jednorodnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy tym założeniu moment zginający wywołany obciążeniami zewnętrznymi i reakcjami podporowymi możemy zastąpić parą sił Pm = ±M/zc, gdzie z„  es + eb, nie wywołujących naprężeń w przeciwległych włóknach charakterystycznych. Analogicznie rozkładamy siłę podłużną zewnętrzną N na siłę Ns = Neb/z<) oraz JV/, = Nes/z0. Łącznie zatem (z uwzględnieniem
siły sprężającej S) działają tu: w poziomie es siła Ps = Ns - P/rfS, w poziomie e\, siła Pb - Ni, + Pm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponieważ naprężenie w osi ciężkości betonu wywołane jedną z sił P ma wartość a = P/Fb, zatem otrzymujemy następujące wyrażenia dla naprężeń w betonie odpowiednio w poziomie.

Zagadnienie to sprowadziliśmy zatem do obliczenia naprężeń dla dwóch fikcyjnych, osiowo ściskanych elementów o odpowiednio zredukowanych powierzchniach przekroju.
W przybliżeniu zakładamy w dalszym ciągu, że obciążenia zewnętrzne uwzględnia się jak dla ustroju jednorodnego (nieuzbrojonego), tzn. że siła Pb nie wywiera wpływu na odkształcenia we włóknie es (uprawnienia budowlane). Wobec tego, odkształcenia uzbrojenia (określające zmiany siły sprężającej) są wywołane przez następujące odkształcenia betonu we włóknie es:
1) odkształcenia sprężyste,
2) odkształcenia pełzania proporcjonalne do naprężeń,
3) odkształcenia skurczowe niezależne od sił, przy czym odkształcenia a) i b) wywołane są siłą Ps (program egzamin ustny).

Uważając za niewiadomą spadek naprężenia uzbrojenia Aos od chwili sprężenia ustroju (wywołany skurczem fk i pełzaniem betonu oraz odkształceniem sprężystym od obciążeń zewnętrznych) przy niezmiennym w czasie module sprężystości betonu Eb, ustawiamy następujące równanie współodksztalcalności uzbrojenia i betonu:
gdzie a obejmuje odkształcenie sprężyste całkowite i odkształcenie pełzania, zaś o/,0/E/, odkształcenie sprężyste w chwili sprężenia. Obie strony powyższego równania różniczkujemy względem czasu i podstawiamy w oparciu o teorię Dischingcra zależność korzystając przy tym z oznaczenia; ponadto zakładamy, że znamy bezpośrednio krzywą pełzania dla betonu o dojrzałości odpowiadającej chwili sprężania (opinie o programie).

Obliczenia reologiczne

Rozwijając funkcję wykładniczą w szereg potęgowy i ograniczając się do dwóch pierwszych wyrazów, dochodzimy do wzoru przybliżonego, najzupełniej wystarczającego dla praktyki.

Błąd nie przekracza przy tym następnego opuszczonego wyrazu szeregu (znako- zmiennego), czyli wyrażenia Wzór jest zalecony do stosowania polską normą PN-57/B-03320. Należy jednak pamiętać, że jest on ważny tylko przy przyjęciu funkcji pełzania w postaci, a także, że wyrażenie AS obejmuje również straty sprężyste po sprężeniu (a więc nie mamy tu do czynienia z czystymi stratami Teologicznymi) (segregator aktów prawnych).

Również nie należy zapominać, że zakładamy, iż od chwili sprężenia kabel jest na całej swej długości zespolony z betonem, a ustrój jest poddany pełnemu obciążeniu. Stosując wzory o takich założeniach, popełniamy niedokładności zwiększające z reguły bezpieczeństwo konstrukcji.
W przypadku ustrojów hiperstatycznych obliczenia reologiczne komplikują się z dwóch powodów:
- w ustrojach o podporach nieprzesuwnych (jak np. ramy albo łuki dwu- przegubowe lub utwierdzone) odkształcenia skurczowe, termiczne, osiadanie podpór itp. wywołują zmiany reakcji podporowych, które w wyniku pełzania betonu powoli zanikają, a więc nie wystarczy uwzględnienie wpływu tych zjawisk na siłę naciągu uzbrojenia,
- zmiany sprężenia wywołują zmiany reakcji podporowych wzbudzonych, powstające w ogólności przez sumowanie się odkształceń wzdłuż przęseł; z kolei zmiany reakcji podporowych oddziaływają na naprężenia w przęsłach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Systemy stropowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Systemy stropowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Systemy stropowe zdjęcie nr 8 Systemy stropowe zdjęcie nr 9 Systemy stropowe zdjęcie nr 10
Systemy stropowe zdjęcie nr 11
Systemy stropowe zdjęcie nr 12 Systemy stropowe zdjęcie nr 13 Systemy stropowe zdjęcie nr 14
Systemy stropowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Systemy stropowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Systemy stropowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami