Blog

Czarna linia graniczna zdjęcie nr 2
15.06.2020

Wpływ wychylenia budowli

W artykule znajdziesz:

Wpływ wychylenia budowli

Czarna linia graniczna zdjęcie nr 3
Wpływ wychylenia budowli

Działaniem wygiętego podłoża na budowle o dowolnym rzucie poziomym zajmuje się Z. Budzianowski, dochodząc w ogólnym, teoretycznym ujęciu zagadnienia - przy założeniu podłoża Winklera - do bardzo dogodnych dla praktycznego zastosowania wzorów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Poniżej podaje się tylko najprostsze wyniki wymienionych rozwiązań. Ustrój szkieletowy budynku nu zboczu niecki górniczej - podłożu Boussinesąa (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stosownie do stwierdzonej licznymi doświadczeniami formy rozprzestrzeniania się naprężeń w gruncie oraz odkształcania jego powierzchni nic tylko w miejscu przyłożenia obciążenia - jak to zakłada się wg teorii Winklera - lecz i poza tym miejscem, wprowadza się w obliczeniach ław, rusztów’ i płyt na gruncie budowlanym, traktowanym jako izotropowa sprężysta półprzestrzeń, ogólne rozwiązania teorii sprężystości, a w szczególności rozwiązanie Boussinesąa. Ponadto w statycznych obliczeniach fundamentów na podłożu sprężystym uwzględnia się sztywność konstrukcji nadbudowy, rozpatrując rzeczywisty układ: podłoże - fundament - nadbudowa, jako całość (uprawnienia budowlane).

Podana w pracy W. Króla ogólna metoda obliczania żelbetowych fundamentów na podłożu o zróżnicowanej podatności, z uwzględnieniem sztywności nadbudowy, a zwłaszcza sztywności zginania wielokondygnacyjnego szkieletu budowli, znajduje pełne zastosowanie również w obliczeniach wpływu wyginania się terenu górniczego na pracę konstrukcji budowlanej. Metodę tę ilustruje się na następującym przykładzie.
Dwie żelbetowe ramy pięcioprzęsłowe: dwu- oraz dziesięeiokondygnacyjną, stanowiące podstawowe elementy nośne przestrzennych ustrojów szkieletowych budynków przemysłowych, posadowionych za pośrednictwem ław fundamentowych na gruncie gliniasto-piaszczystym na zboczu niecki górniczej. Przestrzenna konstrukcja szkieletowa powinna być w zasadzie traktowana jako ruszt przestrzenny. W przytoczonym niżej rozwiązaniu, dla uproszczenia zadania, pominięto wpływ sztywności ram poprzecznych i sąsiednich podłużnych (równoległych) na pracę rozpatrywanego ustroju oraz założono jednorodność podłoża, czyli stałość cech mechanicznych gruntu na całym rzucie poziomym ramy.

Podstawy słupów ram

Natomiast w obliczeniach osiadania ławy fundamentowej na gruncie, traktowanym według teorii Boussinesqa jako izotropowo sprężysta półprzestrzeń, uwzględniono bardzo istotny wpływ sztywności zginania nadbudowy, w tzw. efektywnej sztywności płaskiego ustroju ramowego (program egzamin ustny). Ponadto przy wyznaczaniu wpływu nierównomiernych obniżeń terenu - tworzeniu się niecki osiadań pod lawą, w partiach odciążenia względnie przeciążenia lawy, wprowadzono alternatywnie zredukowane wartości modułów ściśliwości gruntu E0′ = 0,5 E0 względnie tzw moduły pęczliwości (utwardzenia) E0″ = 2 E0 lub 5 E„ (opinie o programie).

Zmiany modułu ściśliwości E„ gruntu mogą być spowodowane zmianami panujących w nim naprężeń oraz wpływem poziomego pełzania (rozciągania czy ściskania) gruntu wskutek tworzenia się w terenie górniczym niecki osiadań. Niezależnie cd tych czynników zróżnicowanie E0 na rzucie poziomym ławy fundamentowej istnieje z reguły przy zróżnicowanym uwarstwieniu podłoża.
Uzasadnienie zastosowanych tutaj wzorów, jak i wyczerpujące przedstawienie metody ogólnej obliczania fundamentów na podłożu o stałej i zróżnicowanej podatności, znajdują się w pracy. Tam również podano metodę przybliżonego ujęcia sztywności przestrzennej ustroju szkieletowego, sprowadzając problem do rozwiązania rusztu fundamentowego na sprężystym podłożu (segregator aktów prawnych). W podstawach słupów ram obciążenia pionowe P, ustalane zasadniczo w trakcie obliczeń stropów przy założeniu niepodatności ich podpór, służą tutaj jedynie do porównania wielkości wpływów odkształceń górniczych terenu z wielkościami wpływów zasadniczych obciążeń pionowych P na pracę rozpatrywanego ustroju.

Wpływ wychylenia budowli z pionu można łatwo uwzględnić zarówno w wymiarowaniu jej fundamentów jak i wyżej położonych przekrojów konstrukcji. Jest on stosunkowo nieduży, istotny tylko przy budowlach typu wieżowego i na terenach górniczych zaliczanych do wyższych kategorii pod względem przydatności do zabudowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

24.04.2025
Czarna linia graniczna zdjęcie nr 4
Jakie są klasy użytkowalności drewna?

Klasy użytkowalności drewna (inaczej: klasy narażenia lub klasy zastosowania drewna) określają warunki, w jakich drewno będzie użytkowane, szczególnie pod kątem…

23.04.2025
Czarna linia graniczna zdjęcie nr 5
Co to jest zabytek?

Zabytkiem nazywamy przedmiot, obiekt, budowlę, miejsce lub nawet krajobraz, który posiada wartość historyczną, artystyczną, naukową lub kulturową i jest świadectwem…

Czarna linia graniczna zdjęcie nr 8 Czarna linia graniczna zdjęcie nr 9 Czarna linia graniczna zdjęcie nr 10
Czarna linia graniczna zdjęcie nr 11
Czarna linia graniczna zdjęcie nr 12 Czarna linia graniczna zdjęcie nr 13 Czarna linia graniczna zdjęcie nr 14
Czarna linia graniczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Czarna linia graniczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Czarna linia graniczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami