Blog
Suszenie półfabrykatów
W artykule znajdziesz:
Suszenie półfabrykatów odbywa się na półkowych wózkach tunelowych z ładowaniem czołowym (o 8 półkach) lub bocznym (o 12 półkach). Usytuowanie wyrobów w kierunku strumienia gazowego w tunelu zapewnia obmywanie największej ich powierzchni. Pustaki należy układać tak, aby kierunek wyrobów pokrywał się z kierunkiem przepływu nośnika ciepła (program uprawnienia budowlane na komputer).
Istotne polepszenie pracy suszarek, wymagające jednak dodatkowego nakładu energii, osiąga się przy recyrkulacji nośnika ciepła przez pobranie go z pierwszej pozycji wózków i skierowanie przez wąskie szczeliny w stropie do środkowej części tunelu, np. na czwartą lub dziesiątą pozycję. Sposób ten jest korzystny jedynie w tym przypadku, jeżeli sposoby prostsze zmiany warunków obmywania wyrobów nośnikiem ciepła lub zmiany miejsc doprowadzania i odprowadzania nośnika nie dają rezultatu. Recyrkulacja pozwala wyrównać pole temperatur wzdłuż przekrój u pionowego i znacznie przyspieszyć suszenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Charakterystyka parametrów suszenia w zakładzie zależy od właściwości surowców i kształtu wyrobów i dlatego jest bardzo różnorodna. Czas suszenia cegły wynosi 12-48 h, temperatura końcowa uchodzącego nośnika ciepła 25-30°C, jego wilgotność względna 75-95%, prędkość przemieszczania się nośnika ciepła w tunelu 0,8-2,0 m/s. Wilgotność początkowa masy wynosi 18-25%, a wilgotność końcowa 6-8%.
Suszenie i wypalanie na wózkach piecowych. Głównymi wadami suszarek o działaniu ciągłym są: konieczność przeładowywania półfabrykatów na wózki piecowe, duże zużycie stali do budowy suszarek i konieczność budowy oddziału suszarń i czego (uprawnienia budowlane).
Zastąpienie wózków suszarniczych wózkami piecowymi z .układaniem surówki w stosy i połączenie suszenia z wypalaniem stanowi rozwiązanie ulepszone. Jednak przy zastosowaniu tego rozwiązania występują również pewne trudności (program egzamin ustny).
Reakcje w procesie wypalania
Polegają one na:
- konieczności wyprodukowania dostatecznie wytrzymałej na ściskanie - 0,2-f- -r0,3 MN/in2 (2-;-3 kG/cm2) surówki, którą można byłoby układać „w jodełkę” bezpośrednio na wózek pieca tunelowego,
- konieczności znacznego (5-8-krotnego) rozcieńczania powietrzem gazów spalinowych, doprowadzanych z części wypałowej połączonego urządzenia cieplnego, co wymaga wzmocnienia zasobów trakcyjnych,
- pokonaniu komplikacji w regulowaniu parametrów suszenia i wypalania w takim połączonym urządzeniu. Niemniej jednak należy suszyć i wypalać surówkę o niskich wilgotnościach z zastosowaniem pomp próżniowych o dużej mocy. Radykalni! rozwiązanie tego problemu można uzyskać przez jednorzędowe rozmieszczenie wyrobów i zastosowanie wypalania szybkościowego (opinie o programie).
Reakcje w procesie wypalania glin zwykłych. Wiadomo, że proces wypalania wyrobów ceramiki budowlanej może być umownie podzielony na cztery okresy: J) podgrzewania do temperatury’ 200°C, dosuszania (usuwania wody fizycznej z gliny),
- nagrzewania do temperatury 700°C (usuwania z gliny wody chemicznie związanej),
- dalszego nagrzewania do temperatury wypalania 980-1000°C (dojrzewania czerepu),
- studzenia wypalonych wyrobów, powolne do temperatury 500°C i szybkie - od 500 do 50°C. (segregator aktów prawnych)
Reakcje te uzupełnia wypalanie paliwa z wyrobów, jeżeli wprowadzono je do gliny w czasie przygotowywania masy; ilość wprowadzonego paliwa do masy może stanowić 70 ; 80% ilości paliwa niezbędnego do wypalenia. Wymieniony podział na okresy nie ujawnia istoty reakcji w glinie w procesie wypalania. W’ produkcyjnym procesie wypalania wyrobów nie osiąga się nigdy równowagi termodynamicznej. Niemniej jednak można obliczyć izobaryczno-izotermiczny potencjał. Z niektórych reakcji w celu ustalenia możliwości pojawienia się tych lub innych faz w glinie w czasie jej wypalania.
W czasie wypalania występuje w zwykłych glinach siedem głównych rodzajów reakcji:
- wydzielanie się wody higroskopijnej z minerałów ilastych i wody z alofanoidów, jeżeli takie są obecne w glinie,
- utlenianie domieszek organicznych,
- wydzielanie się wody konstytucyjnej, tj. odwadnianio minerałów ilastych,
- reakcje (promocja 3 w 1).
Druga grupa reakcji utlenienie domieszek organicznych charakteryzuje się efektem endotermicznym 2 w temperaturze 300-400°C. Część tych domieszek może pozostać nie wypalona (przy szybkim wzroście temperatury oraz niewyrystarczającym doprowadzaniu i dyfuzji tlenu z atmosfery w głąb wyrobu), co ujawnia się w postaci ciemnego rdzenia na przełamie wyrobu. Przy powolnym spalaniu się może nastąpić przemiana części węgla w grafit. Według Szłykowa, spalanie się części organicznych, wprowadzonych do gliny w postaci węgla, przebiega w dwóch.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32