Blog

09.09.2022

Wpływy eksportowe

W artykule znajdziesz:

Wpływy eksportowe

W latach 90. Węgry rozpoczęły szerszą współpracę handlową z krajami Europy Zachodniej (w 1997 ponad 65% handlu prowadzono z UE). Bilans handlowy pozostaje jednak od kilku lat niekorzystny - w 1998 wartość importu o 10,6% przekroczyła wpływy eksportowe. Sprzedaje się gł. maszyny i urządzenia techniczne (51,9% wartości eksportu), wyroby metalowe i włókiennicze (13,4%), artykuły żywnościowe (10,5%), a importuje: maszyny i sprzęt transportowy (42%), półprodukty przemysłowe (9,7%) oraz chemikalia i paliwa. Najważniejszymi partnerami handlowymi są: Niemcy ( 57, 5% wartości importu, 26,7% eksportu w 1997), Austria (odpowiednio 11,4 i 10,5%), Włochy oraz Rosja (program uprawnienia budowlane na komputer).

Układ komunikacyjny kraju ma charakter promienisty z centralnym węzłem w Budapeszcie linie kolejowe tworzą sieć o 787 5 km (1998), w ok. 1/5 zelektryfikowaną, a dł. połączeń drogowych wynosi 188,2 tys. km (w tym 81,7 tys. dróg utwardzonych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rozwijany jest system autostrad (obecnie 448 km, w tym połączenia z Wiedniem i Siófok nad Balatonem). Ważnym elementem układu transportowego, także w ruchu międzynarodowym, są drogi wodne Dunaju i Cisy (ponad 1600 km) z gł. portami w Budapeszcie, Dunaiijvaros, Komarom, Segedynie i Szolnok. Węgry korzystają też z tranzytowych portów morskich w Rumunii (Braiła, Gałacz), Chorwacji (Rijeka) i Włoszech (Triest). Transport surowców ułatwia sieć rurociągów o łącznej dł. ponad 7200 km. Komunikacja lotnicza ma duże znaczenie w ruchu międzynarodowym (lotniska Budapeszt-Ferihegy, Siótok-Balatonfured), na liniach wewnętrznych loty między największymi miastami wznowiono w 199 5 po 20 latach przerwy (uprawnienia budowlane).

Ruch turystyczny

Podstawą atrakcyjności turystycznej Węgier są bogate walory przyrodnicze, specyficzne przejawy kultury duchowej i materialnej narodu węgierskiego wynikające z jego odrębności etnicznej w lej części Europy, a także dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Znaczna część ruchu turystycznego koncentruje się w stolicy kraju - Budapeszcie, oraz w miejscowościach wypoczynkowych nad Balatonem. Budapeszt przyciąga turystów zarówno swoim malowniczym położeniem po obu stronach Dunaju, jak i licznymi zabytkami, obiektami kulturalnymi (20 muzeów, 25 teatrów, stały cyrk), słynnymi winiarniami z muzyką cygańską, pięknymi parkami oraz ponad 50 kąpieliskami (program egzamin ustny).

Ważnymi ośrodkami rur hu turystycznego na Węgrzech są liczne uzdrowiska rozsiane na terytorium całego kraju (ok. 2200 miejscowość i dysponuje ujęciami leczniczych wciel termalnych). Ohok wzmiankowanych już Budapesztu, Heviz i Balatonfiired na wymienienie zasługuj.): Miskolc-Tapolca w górach Bukowych cieplice 28 52′ C ), Hark.iny w pobliżu granic y chorwackiej cieplice siarczanowe o temp. 62 O. Hajduszoboszló - we wsch. Węgrzech cieplice solankowe o temp. do 78’C; uzdrowisko szczególnie* popularne wśród turystów z Polski), Debrezyn (cieplice radioaktywne, temp. b5°C) (opinie o programie).

Kownie atrakcyjne, aczkolwiek rzadziej odwiedzane przez turystów są historyczne miasta węgierskie: Eger - znane już w XI w. (barokowe pałace, kościoły, minaret; ważny ośrodek winiarslwa oraz miejscowość uzdrowiskowa), I szlergom - twierdza i osada z czasów Karola Wielkiego (C)sterringum) z licznymi zabytkami (ruiny zamku z XII w., barokowe kamienice, bazylika w stylu klasycystycznym z XIX w. wybudowana na miejscu starego kościola z XII w. największy kościół na Węgrzech - dl. 107 (segregator aktów prawnych).

m, wys. 100 m), Kószeg - miasteczko-muzeum z dobrze obiektami w stylu gotyckim, barokowym i renesansowym, Pecz - rzymska osada Sopianae (pierwszy na Węgrzech uniwersytet, katedra z XII w., meczet kopułowy, minaret, katakumby z czasów rzymskich), Sopron (oryginalna, śródmiejska zabudowa w stylu gotyckim), Szekeslehervar - dawna stolica państwa wygierskiego za czasów dynastii Arpadów (ruiny średniowiecznego miasta, kościoły z XV i XVII w.), a także Gyór (katedra z XIII w., budynki mieszkalne z XVII i XVIII w.), Veszprem (zabytki gotyckie, barokowe), Wyszehrad (ruiny zamku królewskiego z XIII, XIV i XV w., barokowy kościół, domy z XVIII w.), Tokaj (Muzeum Winiarstwa, stary ośrodek produkcji win) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami