Blog

23.02.2023

Wpusty odwadniające

W artykule znajdziesz:

Wpusty odwadniające

Jeśli posadzka ma wpusty odwadniające, należy w podłożu wykonać co najmniej półtoraprocentowe spadki w kierunku wpustów (lub kanalików odwadniających). Izolacje przeciwwodne podposadzkowe należy wywijać na ściany i wszystkie elementy pionowe, usytuowane na stropie, na wysokość zależną od sposobu eksploatacji pomieszczenia, nie mniej jednak niż 15 cm ponad powierzchnię posadzki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Bardzo starannego wykonania wymaga izolacja podposadzkowa przy progach otworów drzwiowych. Sposób zakończenia izolacji przy progu. W kanalikach należy wzmocnić izolację przeciwwodną, w przypadku papy - papą asfaltową na tkaninie technicznej, w przypadku folii z tworzyw sztucznych - dodatkową warstwą tej samej folii.

Sposoby uszczelnienia izolacji przeciwwodnych przy wpustach i przejściach rurociągów. Łazienki w domach mieszkalnych nie wymagają w zasadzie stosowania paroizolacji oraz izolacji podposadzkowych, w założeniu bowiem są one eksploatowane w sposób zapobiegający nadmiernemu zawilgacaniu i zalewaniu pomieszczenia wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W kabinach natryskowych konieczne jest wykonanie oprócz izolacji przeciw- wodnej na stropie izolacji wodochronnej na ścianach. Izolacja taka powinna sięgać co najmniej 20 cm powyżej poziomu umocowania sitka natrysku. W natryskach bardzo intensywnie używanych, np. w publicznych izolację należy wykonywać na całej wysokości ściany.

Adaptacja ta polega na dorobieniu ramki z kołnierzem stałym i ruchomym (dociskowym)oraz pierścienia, na którym opiera się kratka wpustu. W domowych łazienkach, pralniach itp., w których woda występuje okresowo, adaptacja wpustu nie jest konieczna (uprawnienia budowlane). Można się ograniczyć wówczas do dokładnego uszczelnienia izolacji wokół wpustu kitem uszczelniającym, np. asfaltowym lub asfaltowo-kauczukowym. W pomieszczeniach przemysłowych, w których występują ciecze agresywne (np. kwasy), stosuje się wpusty z kamionki kwasoodpornej. Zaopatrzone są one w pierścienie kamionkowe służące do dociśnięcia izolacji do korpusu wpustu (program egzamin ustny).

Użytkowe tarasy

Izolacje i posadzki tarasów lub dziedzińców podpiwniczonych podlegają znacznym wahaniom temperatury, od -20 do +50°C, a czasami i do +70°C. Wpływy termiczne powodują odkształcenia, uszkodzenia i pękanie nawierzchni posadzek, a często uszkodzeniom ulega również izolacja wodoszczelna (opinie o programie).

Użytkowe tarasy mają nieznaczne spadki, zwykle 1-2%. Przy niepełnej szczelności nawierzchni posadzkowej małe spadki sprzyjają stałemu zawilgacaniu izolacji i niszczeniu jej. Jest to przyczyną powstawania przecieków wody. Przypadki takie są liczne i powodują konieczność zwrócenia większej uwagi na sposób wykonywania izolacji tarasów.

W celu ograniczenia wpływu na izolację tarasów warstw posadzkowych należy je układać na tzw. warstwie poślizgowej, wykonanej na izolacji wodoszczelnej. Może to być warstwa piasku lub talku technicznego oraz warstwa papy lub folii z tworzywa sztucznego, ułożona na sucho (segregator aktów prawnych).

W tarasach usytuowanych nad pomieszczeniami mieszkalnymi konieczne jest zastosowanie izolacji termicznej (ciepłochronnej). Na izolację taką najlepiej użyć materiału termoizolacyjnego nienasiąkliwego i nie podlegającego butwieniu, np. styropianu. Jeśli termoizolację stanowi materiał nasiąkliwy, np. płyty wiórkowo-cementowe, płyty twarde z wełny mineralnej o ciężarze objętościowym 180-200 kg/m3, szkło piankowe itp., konieczne jest zabezpieczenie warstwy ocieplającej przed zawilgoceniem jej wodą zarobową, użytą podczas wykonywania podkładu z zaprawy cementowej lub betonu pod izolację wodoszczelną. Zabezpieczenie takie, ułożone bezpośrednio na izolacji termicznej, stanowi warstwa papy powlekanej lub powłoka grubości 2-3 mm z lepiku asfaltowego bez wypełniaczy na gorąco (lub z asfaltu, np. JW-80) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami