Blog
Wrostki mineralne
W artykule znajdziesz:
Wrostki mineralne
Niektóre kwarce są bardzo czyste, nieraz jednak zawierają różne wrostki mineralne, które powodują pewne, chociaż na ogół nieznaczne zmiany składu chemicznego. Wrostki stałe tworzy rutyl, hematyt, epidot, chloryt i aktynolit, ciekłe - woda i dwutlenek węgla, gazowe - dwutlenek węgla (program uprawnienia budowlane na komputer).
Postać. Kwarc krystalizuje w układzie trygonalnym. Jego kryształy występują najczęściej w skupieniach tworzących szczotki krystaliczne na ścianach próżni skalnych lub geody.
Nierzadko występuje w formie dobrze wykształconych sześciobocznych słupów poprzecznie prążkowanych. Niekiedy kryształy kwarcu osiągają znaczną wielkość. Znane są kryształy o średnicy do 8 m i masie wielu ton. Często spotykane są kryształy bliźniacze (bliźniaki delfinaokie, brazylijskie, japońskie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Własności fizyczne. Kwarc nie wykazuje wyraźnej łupliwości. Przełam jego jest muszlowy, twardość 7 w skali Mohsa. Gęstość czystego kwarcu wynosi 2,65, odmian zawierających domieszki - 2,5-,8 g/cm3. Czysty kwarc jest bezbarwny. Różne domieszki nadają mu niemal wszystkie barwy, jak różne odcienie barwy szarej, żółtej, różowej, czerwonej, niebieskiej, zielonej, fioletowej brunatnej, purpurowej i czarnej. Niektóre barwy przypisuje się działaniu radioaktywnych wód lub minerałów stanowiących w nim wrostki (uprawnienia budowlane).
Połysk kwarcu na naturalnych powierzchniach jest szklisty na przełamie - tłusty. Kwarc może być przezroczysty, przeświecający i nieprzezroczysty. Jest minerałem jednoosiowym, optycznie dodatnim. Jego współczynniki załamania światła wynoszą 1,544 i nw 1,553, podwójne załamanie światła 0,0009, dyspersja 0,013. Kwarc ma charakterystyczną właściwość polegająca na skręcaniu płaszczyzny polaryzacji światła.
Kwarc jest surowcem ceramicznym i szklarskim używanym do wyrobu szyb kwarcowych i przyrządów optycznych, a także w radiotechnice. Znajduje także zastosowanie jako materiał ścierny. Przezroczyste odmiany kwarcu są używane jako kamienie ozdobne (program egzamin ustny).
Górski kryształ
Najważniejszymi z nich są: kryształ górski, ametyst, cytryn, kwarc zadymiony, różowy, mleczny, tygrysie oko i sokoli oko, kwarc szafirowy, awenturyn, kwarc igiełkowy.
Kryształ górski (skalny). Czysty, przezroczysty kwarc tworzący zwykle dobrze wykształcone kryształy nazywa się kryształem górskim lub skalnym. Często spotykane są kryształy o rozmiarach dochodzących do kilkudziesięciu centymentrów, a nawet powyżej 1 m. Jest on jednym z najpospolitszych minerałów powstałych hydrotermalnie. Duże ilości olbrzymich kryształów górskie! wydobywano w połowie ubiegłego stulecia w Alpach, w Brazylii i na Madagaskarze.
Złoża kryształu górskiego są bardzo liczne, występuje on w Ameryce Północnej i Południowej, w Australii i na Uralu (opinie o programie). Kryształy górskie spotykane są w wielu miejscach także na Dolnym Śląsku. Występują one w próżniach skalnych w granicie strzegomskim (Strzegom i okolice), w granicie Karkonoszy (okolice Jeleniej Góry) i Strzelina oraz w Jegłowej pod Strzelinem. W mniejszej ilości i w postaci niewielkich kryształów występują kryształy górskie w Tatrach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich.
Ze względu na częste występowanie i niezbyt wysoką twardość kryształ górski ma obecnie ograniczone zastosowanie jako kamień ozdobny. Używany do wyrobu naszyjników bywa szlifowany w postaci kulek, nadaje mu się również szlif fasetkowy (segregator aktów prawnych). Z kryształu górskiego wyrabiano już w starożytności wiele pięknych przedmiotów, jak wspaniale rzeźbione kielichy, wazy, pieczęcie, ozdoby itp.
Kryształy górskie niewłaściwie nazywa się nieraz diamentami marmaroskimi, meksykańskimi, diamentami z Alaski (Alaska diamond) itp.
Ametyst. Jest to odmiana kwarcu o barwie purpurowej lub fioletowej spowodowanej domieszką żelaza. Intensywność barwy można podwyższać przez podgrzewanie. Ametyst ma nieznaczny dychroizm. Piękne ametysty barwy czerwonawo- i purpurowofioletowej znane są w handlu jako ametysty Syberyjskie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32