Blog

Praca w roli majstra zdjęcie nr 2
26.10.2019

Zmiany w projekcie budowlanym

W artykule znajdziesz:

Zmiany w projekcie budowlanym

Praca w roli majstra zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie budowlanym

W dzisiejszych czasach wszystkie obiekty stawiane są zgodnie z określonym projektem budowlanym (program na komputer). Bez niego nie jesteśmy w stanie niczego zaplanować czy zorganizować Wszystkie zmiany, czy korekty budowlane wykonywane są bez żadnych ograniczeń. Odpowiedni architekt czy projektant może wywrzeć wspomniane zmiany, do momentu aż zostanie zaakceptowany finalny projekt.

Dopiero po zakończeniu planowania przechodzimy do wydania zezwolenia na budowę (program na telefon). Wszystkie zmiany w projekcie zazwyczaj zgłaszane są przed faktycznym rozpoczęciem budowania. Po zatwierdzeniu projektu zmiany mogą zostać przeprowadzone, ale tylko i wyłącznie przez osobę posiadającą właściwe uprawnienia. Bez nich nie da rady zmienić decyzji związanych z zatwierdzoną wersją projektu. Tego typu zmiany po zatwierdzeniu projektu zazwyczaj wykonywane są tylko w szczególnych przypadkach. Wszystkie zachodzące zmiany w projektach muszą być zapisane w dzienniku budowlanym przez kierownika budowy (program egzamin ustny). Jeśli przypadkowo dojdzie do poważnej pomyłki dotyczącej kwalifikacji zmian w projekcie budowlanym, to jest to karalna tak zwana samowola budowlana.

Należy też pamiętać, że mamy do czynienia z istotnymi i mniej istotnymi zmianami w projekcie budowlanym. W momencie, gdy mówimy o tych mniej istotnych sprawach, to zalicza się do tego jedynie niewielkie odchylenia, takie, które nie wpływają na ostateczny kształt całego projektu (opinie o programie).

Dobra zmiana

Jeśli zmiany nie mają co najmniej 2% szerokości czy długości danego obiektu, to mówimy tutaj o dość niewielkim odstępstwie (segregator aktów prawnych). Jeśli korekta planu nie wpływa na naruszenie przepisów techniczno-budowlanych to nie ma tutaj mowy o naruszeniu prawa budowlanego. Warto mieć to na uwadze, ponieważ w projektach powtarzalnych, czyli odgórnie gotowych za wszystkie zmiany odpowiada projektant. Kierownik budowy też ma odpowiednie możliwości do tego, aby wystąpić do inwestora o małe zmiany w rozwiązaniu projektowym. Dzieje się tak zazwyczaj w momencie, gdy wspomniane poprawki są uzasadnione i wynikają z potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Praca w roli majstra zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Praca w roli majstra zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Praca w roli majstra zdjęcie nr 8 Praca w roli majstra zdjęcie nr 9 Praca w roli majstra zdjęcie nr 10
Praca w roli majstra zdjęcie nr 11
Praca w roli majstra zdjęcie nr 12 Praca w roli majstra zdjęcie nr 13 Praca w roli majstra zdjęcie nr 14
Praca w roli majstra zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Praca w roli majstra zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Praca w roli majstra zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami