Blog

Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 2
25.11.2021

Współczynnik przewodności

W artykule znajdziesz:

Współczynnik przewodności

Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 3
Współczynnik przewodności

Podczas wysychania materiału obecność spadku cieplnego i wilgotnościowego wywołuje wręcz odmienne warunki dla przemieszczania wilgoci (program uprawnienia budowlane na komputer). W tym czasie, kiedy podwyższenie się temperatury warstw zewnętrznych powoduje przemieszczanie się wilgoci od zewnętrznych powierzchni w głąb materiału, spadek wilgotności powoduje przemieszczanie się wilgoci z wewnątrz materiału do jego powierzchni. Może się więc zdarzyć, że strumień wilgoci wywołany przewodnością cieplno-wilgotnościową znacznie przewyższa strumień wilgoci warunkowany samą przewodnością wilgotnościową.
Współczynnik przewodności cieplno-wilgotnościowej Ó zmienia się w sposób dość złożony. Dla jednych materiałów przy wzroście wilgotności do ok. 30% współczynnik ten rośnie, a następnie osiągnąwszy swoje maksimum obniża się z powiększeniem wilgotności dążąc do zera.

Dla innych po dojściu do swego maksimum współczynnik 5 pozostaje niezmieniony pomimo dalszego wzrostu zawilgocenia. W warunkach naturalnego wysychania przegród budowlanych, tzn. w normalnie spotykanych temperaturach i wilgotnościach można przyjąć z pewnym przybliżeniem, że współczynnik 5 wzrasta proporcjonalnie do stopnia zawilgocenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obniżenie temperatury wpływa na ruch wody w materiałach przegrody budowlanej. Przede wszystkim zwiększa się gęstość i lepkość wody oraz podwyższa się granica nawilżania sorpcyjnego materiału. W zasadzie obniżenie temperatury zmniejsza ruch wody w materiale, jednakże równocześnie pojawiają się inne zjawiska powodujące ruch wody (uprawnienia budowlane).

Ruch wody odbywa się aż do chwili jej zamarznięcia w porach materiału. Jednakże do całkowitego zamarznięcia wilgoci w naszych warunkach prawie nie dochodzi (najwyżej do 60% całej ilości wody zawartej w materiale). Przyczyną tego jest przechłodzenie wody zawartej w materiale. Przechłodzenie w naczyniach włoskowatych o średnicy 1,5 mm może dosięgać temperatury - 5,5°C, o średnicy 0,25 mm - 14°C, a w naczyniach 0,1 mm przechłodzenie dochodzi do -18°C.

Ciekawe zjawisko

Przy projektowaniu przegród należy uwzględnić procesy zamarzania, ponieważ pozwalają one zorientować się w miejscach powstawania ewentualnych soczewek lodowych powodujących wysadziny (program egzamin ustny).
Przemieszczanie się wody wskutek obniżenia temperatury jest udowodnione licznymi doświadczeniami laboratoryjnymi.

Wilgoć w procesie ochładzania próbek zawsze przemieszcza się od strefy temperatur dodatnich do ujemnych (opinie o programie).
Ciekawe zjawisko następuje na granicy ciał stałych z warstwami powietrznymi, które zatrzymują dyfuzję wody. Przemieszczanie wilgoci następuje w kierunku warstwy powietrznej, która łatwo wypełnia się szronem, a następnie dużymi kryształami lodu. Krzywe wilgotności wykazują wzrost od strony zewnętrznej w kierunku warstwy powietrznej, poza którą wilgotność zmniejsza się. Krzywa przemieszczania się wilgoci w miarę oziębiania nie zależy od początkowej wilgotności materiału. Krzywe takie dla różnych początkowych wilgotności biegną równolegle, każda odpowiednio do swojej początkowej wilgotności (segregator aktów prawnych).

Jeżeli w przegrodzie jest szczelina powietrzna, to może stać się ona miejscem skupienia się wilgoci. Wilgoć napływa do warstwy powietrznej z obu stron, przy czym po pierwsze dzieje się to wskutek tych samych przyczyn jak w przegrodach jednolitych, a po drugie następuje wskutek krystalizacji przy zamarzaniu.
Z podanych powodów należy liczyć się z możliwościami zawilgocenia ścian warstwowych i pustakowych z powodu nagromadzenia się szronu i lodu w szczelinach powietrznych.

Zawilgocenie budowlane powstaje w okresie wykonywania robót budowlanych. Wilgoć atmosferyczna nasyca materiały budowlane i elementy konstrukcyjne jeszcze przed ich wbudowaniem, jeżeli materiały te nie są specjalnie chronione. Poza tym budynek w okresie, kiedy nie jest jeszcze przykryty dachem, intensywnie zawilgaca się wskutek opadów atmosferycznych. Wreszcie wielkie masy wilgoci wprowadza się do budynku w postaci wody zarobowej do zapraw i betonów (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 8 Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 9 Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 10
Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 11
Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 12 Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 13 Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 14
Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Specjalizacje techniczno – budowlane a przepisy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami