Blog

10.01.2023

Współczynnik rozszerzalności cieplnej

W artykule znajdziesz:

Współczynnik rozszerzalności cieplnej

Rozpuszczalność Zr02 (z cyrkonu) w szkle może być dość wysoka do 20%, dzięki czemu zwiększa się załamanie światła i uzyskane szkło odpowiada pod względem swego n równego 1,54 szkłu kryształowemu. Działanie zmętniające cyrkonu o n 1,85 polega na tym, że podczas topienia rozpuszcza się on, a następnie podczas studzenia ulega krystalizacji nowa faza Zr02 7,11 = 2,4. Pod tym względem Zr02 działa silniej niż Sn02 on = 2,04, ale ustępuje Sb203 z n = 2,6. Ponieważ n szkliw wynosi zwykle 1,5-i-1,6, różnica we współczynnikach załamania składników wzmacnia zmętnienie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wprowadzeniu do zestawu 10-11% szkła okiennego i 3-40% płynnego szkła wodnego można uzyskać (przy zawartości cyrkonu 30-35%) szkliwa białe łatwo topliwe, o temperaturze płynięcia 1000°C. Najlepsze zmętnienie uzyskuje się po wprowadzeniu 8-10% cyrkonu do fryty i 5-10% już podczas przemiału (wg danych Nałbandiana). Współczynnik rozszerzalności cieplnej takich szkliw wynosi (6-5) • 10-6, białość do 82% w porównaniu ze wzorcem barytowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wykazano, że w obecności tlenków metali dwuwartościowych stopień zmętnienia fryt cyrkonowych zwiększa się zgodnie z szeregiem BeO >ZnO >MgO >CdO > CaO >»SrO> BaO. BeO szczególnie wzmaga stopień zmętnienia. Autorzy tłumaczą to zjawisko teorią Weyla, łączącą kwasowość szkła z polaryzacją jonu tlenu i ekranizującym działaniem jonów. Teorię tę skrytykowała Maslennikowa i pod względem energetycznym teoria ta nadal pozostaje nieuzasadniona (uprawnienia budowlane).

Zintensyfikować zmętnienie i polepszyć połysk szkliwa może Ti02, którego współczynnik załamania wynosi 2,5-2,9. Najlepiej jest wprowadzać ten tlenek do zestawu w postaci bieli tytanowej lub rutylu (do 3%). Tlenek tytanowy w ilości 15-20% może działać jako niezależny środek zmętniający, w szczególności z fluorokrzemianem sodowym lub z kriolitem, dając białe, błyszczące, półinatowe i matowe powłoki temperaturach płynięcia od 820 do 950-f-1000°C. Tlenek cynkowy znacznie intensyfikuje proces zmętniania fluorokrzemianem. Jako przykład dobrego wykorzystania TiO, do zmętniania mogą służyć emalie, których skład opracowali Wargin Sietulierowicz (program egzamin ustny).

Proces likwacji

Do uzyskania szkliwa zmętnionego może być wykorzystane zjawisko likwacji rozwarstwiania się szkła tworzenia się w nim dwufazowości. Obserwuje się dwa podstawowe typy szkła dwufazowego ulegającego likwacji: typ tzw. szkła dwuszkieletowego z wzajemnie przenikającymi się kanalikami i typ nukleacyjny z zamkniętymi kulistymi wtrąceniami (kroplami) jednej fazy ciekłej (likwant) w fazie drugiej (stopu). Typ pierwszy może przechodzić w drugi (prawdopodobnie nieodwracalnie) przy przetrzymywaniu w określonym przedziale temperatur, np. w układzie Na20 Si02 (Mazur in i in.) lub przy zmianie stężenia RO i R203, np. w szkle borokrzemianowym (Bielska i in.) (opinie o programie).

Proces likwacji może zajść w przezroczystym szkle w wysokiej temperaturze rozwarstwiania się (1450-1200°C) w ciągu kilku sekund (np. w szkle układu Na20-CaO-A1203-Si02), powodując tworzenie się zamkniętych kropel o średnicy 0,05-i-0,4 mikrona i o koncentracji od 1,3 • 1013 do 1,4 • 1015 kropel w 1 cm3 (Bondańew i in.). Proces likwacji może przebiegać również przewlekle godzinami, np. w szkłach układu CaO-A1203-Si02 w przedziale temperatur 750-800°C (Pawluszkin i in.) (segregator aktów prawnych).

Zmiana koncentracji tlenków biorących udział w likwacji może spowodować krystalizację z kropel likwacji, np. spinelu cynkowego w mało zasadowych szkłach boro-glinowo-krzemianowych, tak samo jak wprowadzenie kationów o małym promieniu (Mg2 + , Zn2 + , Li+) powoduje dyspergowanie kropel likwacji, a wprowadzenie kationów o dużym promieniu (Sr2 +) sprzyja zwiększeniu i zlewaniu się kropel likwacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami