Blog

Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 2
08.04.2019

Uprawnienia budowlane – wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane – wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W grudniu 2017 roku w czasie posiedzenia senackiej Komisji Ustawodawczej ustalono, że wykonany zostanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w zakresie uprawnień budowlanych (program na komputer). W posiedzeniu brali udział przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa:
• główny specjalista Krajowego Biura Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa – dr hab. Joanna Smarż,
• przewodniczący Komisji Prawno-Regulaminowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa – Andrzej Falkowski (program na telefon).

Inicjatywa ustawodawcza

Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 3
Uprawnienia budowlane – wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Przeważającą większością głosów podjęto decyzję o przygotowaniu inicjatywy ustawodawczej, której celem jest przygotowanie projektu ustawy służącej zmianie prawa budowlanego w zakresie, jaki wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 lutego 2018 roku sygn. K 39/15 (https://uprawnienia-budowlane.pl). Według tego orzeczenie od 13 lutego 2019 roku nie będzie już obowiązywać rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na egzamin ustny).
Oznacza to, że jeśli w ustawie nie zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany, zarówno Polska Izba Inżynierów Budownictwa, jak i Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej nie będą uprawnione do nadawania uprawnień budowlanych (promocja 3 w 1). Decyzja senatu jest zgodna z postulatami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, która dotyczy zawodów inżyniera budownictwa i architekta. Przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa postulowali m.in. o to, aby przystąpić do zmian w spokojnej atmosferze i bez presji czasu, skupiając się przede wszystkim na wykonaniu wspomnianego wyroku (segregator).
W trakcie posiedzenia, obecny na nim sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju – Artur Soboń, poinformował zebranych, iż Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadzi prace związane z dwoma odrębnymi ustawami dotyczącymi każdego z wymienionych zawodów. Na początek stycznia 2019 roku przewidziano pierwsze czytanie ustawy, które ma zmienić prawo budowlane w zakresie wymaganym przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego (opinie). Jeśli chodzi o dalszy przebieg wspomnianych prac, to szczegółowe informacje można znaleźć m.in. na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 8 Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 9 Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 10
Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 11
Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 12 Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 13 Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 14
Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Efekty nowej inwestycji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami