Blog

Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 2
07.02.2020

Współczynnik sprężystości betonów jamistych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Współczynnik sprężystości betonów jamistych uprawnienia budowlane

Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 3
Współczynnik sprężystości betonów jamistych uprawnienia budowlane

Współczynnik sprężystości betonów jamistych jest o około 50% mniejszy od wymagań stawianych w PN-54/B-03260 dla poszczególnych marek betonu zwykłego (program uprawnienia budowlane na komputer). Zawilgocenie sorpcyjne betonów z kruszywem z gruzu ceglanego jest około dwukrotnie większe niż w cegle ceramicznej, zaś betonów z kruszywem z wapienia około trzykrotnie większe niż w cegle ceramicznej.

Wysokość kapilarnego podciągania wody w betonach jamistych jest nieduża i po upływie 28 dni wynosi 6-f-8 cm ponad poziom wody. Związane to jest z zamknięciem por kruszywa przez otoczki zaczynu cementowego.
Nasiąkliwość betonów wiąże się ściśle z nasiąkliwością użytego kruszywa i dochodzi przy betonach z kruszywem z wapieni do 38% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

zbrojenia do betonów jamistych wynosi od 10 do 30% w stosunku do marki betonu. Dla zwiększenia przyczepności pręty zbrojenia należy pokrywać zaczynem cementowym, co jednocześnie wpływa dodatnio na zwiększenie odporności zbrojenia na korozję.

jednofrakcjowe można przygotowywać w zwykłych betoniarkach. Kruszywo przed dozowaniem należy zlać obficie wodą do pełnego nasycenia. Czas mieszania licząc od zasypania wszystkich składników do betoniarki powinien wynosić 2-4 minut. Ilość wody należy tak dobrać, aby zaczyn otaczał poszczególne ziarna grubego kruszywa bez skłonności do ściekania.
Beton jamisty w deskowaniu należy układać równomiernie warstwami poziomymi o grubości do 30 cm (uprawnienia budowlane).

Przy układaniu betonu w deskowaniach przestawnych z wysokości powyżej 1 m należy stosować rynny dla uniknięcia segregacji ziaren.
Betony jamiste należy zagęszczać w sposób zapewniający jednolitą strukturę i wytrzymałość. W tym celu wystarcza sztychowanie betonu wykonywane również wzdłuż deskowania, zwłaszcza w narożach deskowania i w ścianach o grubości mniejszej niż 25 cm. Silne zagęszczanie za pomocą wibrowania lub energicznego ubijania, np. za pomocą mechanicznych ubijaków, jest niedopuszczalne, gdyż powoduje miażdżenie kruszywa, co stwarza słabe miejsca w betonie.
Przy produkcji bloków i pustaków ściennych zagęszczanie można wykonywać za pomocą utrząsania po upływie V2 do 1 godz. od zarobienia betonu (program egzamin ustny). Najlepsze wyniki daje utrząsanie połączone z lekkim naciskiem przy użyciu wibropras.

Zastosowanie betonów jamistych

Betony jamiste znajdują zastosowanie:
- w postaci bloków i pustaków do murowania ścian,
- jako ściany formowane w deskowaniu,
- jako zapełnienie wnętrza skorup typu skrzynek bez dna, wykonanych z betonu zwykłego, z którego wznosi się ściany zewnętrzne nośne lub wypełniający szkielet (opinie o programie).

Jednym z rozwiązań technologicznych produkcji materiałów naparzanych w autoklawach, odznaczających się niskim ciężarem objętościowym i dobrymi właściwościami cieplnymi, jest wprowadzenie do surowego składu masy znacznej ilości wody. Po związaniu masy w czasie naparzania parą nasyconą pod ciśnieniem, nadmiar wody zostaje usunięty z materiału przy obniżaniu ciśnienia pary, pozostawiając w materiale drobne niewidoczne dla oka pory; materiałom takim nadaje się często nazwę mikroporytów.

Materiały o strukturze mikroporowatej wykazują przewodność cieplną o około 10% mniejszą w porównaniu z materiałami o strukturze makroporowatej i o tym samym ciężarze objętościowym (segregator aktów prawnych).

Jednym z pierwszych materiałów produkowanych na tej zasadzie jest t u r y t. Do produkcji stosuje się mieszaninę piasku kwarcowego i wapna palonego mielonych razem w młynach rurowych aż do osiągnięcia miał- kości cementu. Masę płynną o dużej zawartości wody poddaje się działaniu pary pod ciśnieniem 8 do 10 at n, przy temperaturze 250-h300°C w ciągu 3 godzin. Po szybkim wypuszczeniu pary miesza się masę z niewielką ilością drobno mielonego piasku, po czym formuje się z niej surówkę, którą naparza się w autoklawach w warunkach analogicznych jak cegłę wapienno-piaskową.
Wyroby można stosować w dwa tygodnie po wyprodukowaniu.

Z turytu o ciężarze objętościowym w stanie powietrzno suchym powyżej 800 kG/m3 można produkować bloki ścienne pod warunkiem zabezpieczenia przed zawilgoceniem. Wyroby lżejsze są odpowiednie tylko do izolacji cieplnych.

W Związku Radzieckim produkuje się w niewielkiej skali materiał pod nazwą mikroporyt (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 8 Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 9 Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 10
Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 11
Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 12 Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 13 Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 14
Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zgłoszenie budowy czy pozwolenie na budowę zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami