Blog

Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 2
23.04.2020

Wsporniki płyt chodnikowych

W artykule znajdziesz:

Wsporniki płyt chodnikowych

Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 3
Wsporniki płyt chodnikowych

Początkowo szerokość tego rodzaju przyczółków była dostosowana do całkowitej szerokości pomostu wraz z chodnikami. Krawędzie gzymsów na skrzydłach licowały z krawędziami belek podporęczowych przęseł, a powierzchnie zewnętrzne skrajnych belek miały mniejsze rozstawienie od powierzchni zewnętrznych skrzydeł (program uprawnienia budowlane na komputer). Później zwężono przyczółki, dając im szerokość dostosowaną do rozstawu skrajnych belek w przęśle i wypuszczając ze skrzydeł wsporniki płyt chodnikowych.

Zmniejszenie szerokości przyczółka zmniejszało parcie ziemi, a więc kubaturę przyczółka i płyty fundamentowej. Wszystko to wpływało na zmniejszenie kosztów przyczółka proporcjonalnie do zmniejszenia szerokości. Następnym etapem w dążeniu do oszczędności przez zmniejszenie kubatury betonu przyczółków, a więc przez zmniejszenie ich ciężaru, obciążeń fundamentów i kosztów fundamentowania, było wprowadzenie uzbrojenia do ścian przednich i płyty fundamentowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przyczółkom tego rodzaju dawano wiele najrozmaitszych form. Ściany przednie przyczółków miały kształt skrzyń bądź zamkniętych i wypełnionych ziemią, bądź też otwartych od tyłu. Składały się one z płyty przedniej oraz przepon do niej prostopadłych. Skrajne przepony stanowiły jedną całość ze skrzydłami.

Przyczółki tego rodzaju składają się z następujących części:
- czworobocznej płyty fundamentowej,
- ściany przedniej,
- przepon skrajnych przechodzących w skrzydła,
- przepon pośrednich,
- płyty podlożyskowej,
- ściany czołowej,
- płyt chodnikowych wypuszczonych wspornikowo ze skrzydeł.
Wszystkie te części są uzbrojone. Spełniają one następujące funkcje (uprawnienia budowlane).

Płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa przenosi na podłoże siły działające na przyczółek, a więc jego obciążenie, ciężar własny, parcie ziemi. Płyta ta podlega zginaniu. Występ przedni płyty jest zginany jako wspornik. Części płyty leżące pod ścianą przednią i przeponami są zginane jako pola czworoboczne, oparte na trzech lub czterech krawędziach, zależnie od tego, czy przyczółek posiada tylną ścianę czy też jej nie ma (program egzamin ustny).
Ściana przednia przyczółka podlega zginaniu wywołanemu przez parcie nasypu, jako płyta umocowana do przepon. Te ostatnie podlegają zginaniu przez parcie ziemi działające bezpośrednio na nie i przez siły poziome przejmowane z płyty przedniej. Uzbrojenie przepon jest skupione na tylnych krawędziach.

Płyta podłożyskowa jest zginana przez obciążenia przekazywane przez łożyska, o ile nie są one ustawione pod przeponami ściany przedniej (opinie o programie).
Ściana czołowa jest zginana przez parcie ziemi jako płyta oparta na trzech krawędziach: dwóch pionowych’przy skrzydłach i trzeciej poziomej przy lawie łożyskowej.
Skrzydła podlegają zginaniu wywołanemu przez parcie nasypu. Dla zmniejszenia momentów występujących w skrzydłach łączono ich końce belkami poprzecznymi, umieszczonymi dostatecznie głęboko w nasypie, dla zabezpieczenia od zginania w płaszczyźnie pionowej pod działaniem obciążeń przechodzących z nawierzchni drogi.
Przyczółki z betonu uzbrojonego mają znacznie mniejszą kubaturę od przyczółków z betonu nieuzbrojonego (segregator aktów prawnych).

Wskutek tego mniejszy jest ich ciężar i mniejsze są naciski na fundament i koszty fundamentowania. Nie mniejsze są natomiast siły poziome, działające na przyczółek, pochodzące od parcia ziemi. Oprócz zmniejszania ciężaru zaletą tego rodzaju przyczółków jest zastosowanie wyższych marek betonu, a więc materiału wyższej jakości, bardziej odpornego na działanie wody w nasypie, na wymywanie składników rozpuszczalnych, na zamarzanie. Wprowadzenie uzbrojenia do konstrukcji przyczółków zmniejszało też ich wrażliwość na nierównomierne osiadanie i nierównomierne oddziaływanie na podłoże. Wszystkie te zalety uzyskiwano jednak kosztem zwiększenia powierzchni deskowań, wprowadzenia uzbrojenia i zwiększenia robocizny ciesielskiej, zbrojarskiej i betoniarskiej. Z tych wszystkich względów uzbrojenie konstrukcji przyczółków nie dawało dużych oszczędności w porównaniu z kosztami przyczółków betonowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 8 Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 9 Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 10
Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 11
Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 12 Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 13 Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 14
Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ekspertyza górnicza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami