Blog

05.03.2020

Wstawienie trzonu

W artykule znajdziesz:

Wstawienie trzonu

Home under construction

Przed ustawieniem trzonu należy trzpień wystający z • bazy obłożyć stożkowo zaprawą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Trzon podnosi się nad bazą na możliwie najmniejszą potrzebną wysokość. Po doprowadzeniu go w stanie zawieszonym do dokładnie pionowego i współśrodkowego z bazą położenia opuszcza się go powoli regulując ręcznie jego ustawienie. Gdyby trzon przy ustawianiu był odchylony od pionu, mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia warstwy zaprawy, która musiałaby być wówczas usunięta i ponownie ułożona.

Trzony o ciężarze do 3 t mogą być układane na podkładkach ołowianych łącznie z zaprawą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Osadzenie trzonu odbywa się analogicznie do poprzednio omówionego z tą różnicą, że przed rozpostarciem zaprawy na bazie układa się cztery okrągłe podkładki z ołowiu o grubości odpowiadającej przewidywanej grubości spoiny. Podkładki te przyjmują na siebie ciężar trzonu, dopóki nie stwardnieje zaprawa.

Trzony jeszcze cięższe oraz trzony z chropowatą podstawą układa się na pierścieniu, ołowianym o grubości 4-6 mm i średnicy o 3-4 cm mniejszej od średnicy podstawy trzonu. W podobny sposób jak bazy i trzony ustawia się głowice (uprawnienia budowlane).

Spoiny początkowo oczyszcza się na głębokość ok. 1,5-2 cm, a następnie wykańcza się zaprawą cementową z domieszką mączki kamiennej dobranej według barwy. Aby uchronić kolumnę ustawioną na zewnątrz budynku od ewentualnych późniejszych ‘wykwitów w pobliżu spoin, wskazane jest dodać do wody zarobowej zaprawy 0,075-H 0,1% mydła naftenowego, licząc w stosunku do ciężaru cementu.

Ustawienie trzonu złożonego z odcinków. Odcinki ustawia się z połączeniem na trzpienie osadzane w pasujące do siebie gniazda każdego dolnego i górnego odcinka. Odcinki podłużne żłobkowane zaleca się łączyć na prostopadłościenne wkładki z kamienia twardego, np. granitu, w celu zapewnienia prostolinijności żłobków (program egzamin ustny).

Grubość spoin

Grubość spoin między oddzielnymi odcinkami trzonu, jeżeli nie są doszlifowane, wynosi 4-6 mm. Spoinowanie wykonuje się zaprawą w sposób podany wyżej. Przy dokładnie oszlifowanych podstawach odcinków ustawianie odbywa się bez zaprawy i bez podkładek ołowianych. Spoina ma wówczas grubość włoskowatą.
Półkolumny przylegające do ścian ustawia się ich tylną prostopadłościenną częścią w przygotowane pionowe gniazdo w ścianie. Każdy kamień wiąże się wtedy ze ścianą dwiema kotwiami (opinie o programie).

Połączenie kolejnych kamieni na trzpienie nie jest wówczas potrzebne. Mury z ciosów są bardzo wytrzymałe, toteż przekroje ich mogą być ze względów statycznych mniejsze niż innych murów.
Budowle z ciosów nawet o dość skomplikowanych kształtach wykonywano w Polsce już w XII wieku. Z zachowanych budowli można wymienić: kościół św. Andrzeja w Krakowie, kolegiatę w Opatowie, kościół w Prandocinie, tum pod Łęczycą, kościół NMP w Inowrocławiu, kościół klasztorny w Czerwińsku, kościół w Żarnowie itp.

Pięknie rzeźbione kolumny i portale wykonywano także od XII wieku (segregator aktów prawnych).
Z ciosów wybudowano w dalszych wiekach wiele historycznych budowli, jak np. katedrę na Wawelu (XIV w.), wieżę ratuszową w Krakowie (XIV w.) itp.
Bardzo znaczny koszt muru ciosowego w porównaniu z innymi rodzajami murów ogranicza obecnie zakres jego stosowania, tym bardziej, że nasze cementy dają możność wykonywania z kamieni łamanych i betonu budowli wytrzymujących wielkie obciążenia.
Z tych powodów coraz bardziej zwęża się zakres stosowania murów ciosowych, formowanie zaś masywów murowanych wyłącznie tylko z kamieni ciosowych należy do wypadków bardzo rzadkich.

Mury z ciosów mogą mieć obecnie zastosowanie jedynie do niektórych budowli inżynierskich, jak łuki mostów kamiennych, części przyczółków, ścian oporowych, zapór, nadbrzeży, itp. W budynkach mogą być stosowane mury z ciosów tylko do szczególnych elementów, jak np. portale, łuki, itp., gdy chodzi o specjalny efekt architektoniczny (promocja 3 w 1).

Wykonanie muru polega na tym, że naprzód układa się na obwodzie budowli rząd ciosów, a następnie wnętrze wypełnia się murem z kamienia łamanego. Ciosy proste dwóch rodzajów, główki i wozówki, układa się na przemian w wiązaniu polskim.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami