Blog

Wszechstronny rozwój nauki
W artykule znajdziesz:

Wszechstronny rozwój nauki, techniki oraz przemysłu pociąga za sobą konieczność stosowania różnorodnych materiałów konstrukcyjnych, takich jak metale i ich stopy, drewno, tworzywa sztuczne itp. Niejednokrotnie są to materiały drogie i deficytowe. Pod wpływem czynników zewnętrznych procesowi niszczenia ulegają wszystkie tworzywa konstrukcyjne, a w szczególności metale i drewno (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wynika stąd konieczność zabezpieczenia ich powierzchni przed działaniem czynników chemicznych, wilgoci, wody oraz różnorodnych czynników klimatycznych i biologicznych. Jednym ze sposobów ochrony powierzchni wyrobów jest stosowanie cienkich powłok organicznych w postaci farb, lakierów i emalii, noszących ogólną nazwę materiałów malarskich. Powłoka powstaje na powierzchni wyrobu w wyniku zachodzących w nałożonej warstwie procesów fizycznych i chemicznych (np. odparowania rozpuszczalnika, rozcieńczalnika, polimeryzacji, polikondensacji lub utleniania). Materiały malarskie spełniają równocześnie dwie podstawowe funkcje: ochronną i dekoracyjną, przy czym w zależności od potrzeby jedna z nich może dominować (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyroby lakierowe dzielą się na: farby, emalie, lakiery, kity i szpachlówki. Farby i emalie są to dyspersje ciał stałych (pigmentów) w cieczy, którą jest spoiwo w postaci pokostu (substancja powłokotwórcza, otrzymywana przez przeróbkę olejów roślinnych i zawierająca pewne sole przyspieszające proces schnięcia powłoki tzw. sykatywy) (uprawnienia budowlane). Pokryte farbami i emaliami podłoże jest niewidoczne (zdolność krycia).
Farby zawierają wysoki procent różnego rodzaju pigmentów oraz substancji dodatkowych (tzw. obciążników), tworzących ze spoiwem zawiesinę. Emalie w porównaniu z farbami zawierają na ogół mniej pigmentów i obciążników.
Lakiery są to roztwory koloidalne substancji powłokotwórczych w rozpuszczalnikach organicznych. Cechą charakterystyczną lakieru jest w przeciwieństwie do emalii i farb brak zdolności krycia. Lakiery mogą być barwne i bezbarwne. Zabarwienie uzyskuje się przez wprowadzenie do bezbarwnego lakieru barwnika, który tworzy z nim jednorodny roztwór (program egzamin ustny). Lakiery barwne noszą nazwę lakierów transparentowych (prześwitujących).
Kity i szpachlówki
Do grupy wyrobów malarskich należą również kity i szpachlówki. Są to półciekłe lub ciastowate mieszaniny spoiw z obciążnikami i pigmentami, służące m. in. do wyrównywania powierzchni przed malowaniem.
Zadaniem tego składnika jest przede wszystkim zespolenie powłoki z podłożem oraz nadanie jej odpowiedniej elastyczności. Do wytwarzania wyrobów malarskich stosuje się składniki powłokotwórcze zarówno syntetyczne jak i pochodzenia naturalnego, bardzo często modyfikowane (opinie o programie).
Ważniejszymi substancjami powłokotwórczymi są:
- Oleje schnące pochodzenia roślinnego (np. olej lniany, tungowy), będące estrami gliceryny oraz nienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki obecności wiązań podwójnych pochodzących z nienasyconych reszt kwasów tłuszczowych są one zdolne do zestalania się pod wpływem tlenu z powietrza. Stosowane są również oleje roślinne częściowo spolimeryzowane, a także oleje syntetyczne.
- Żywice naturalne i sztuczne rozpuszczalne w olejach schnących i rozpuszczalnikach organicznych (żywice epoksydowe, poliestrowe, poliuretanowe, silikonowe, fenolowe i aminowe).
- Asfalty i paki pochodzenia naturalnego lub powstające w wyniku destylacji ropy naftowej, rozpuszczalne w rozpuszczalnikach i olejach schnących.
- Polimery naturalne modyfikowane chemicznie: estry (nitroceluloza, acetyloceluloza) i etery (metyloceluloza, etyloceluloza).
- Chlcrokauczuk otrzymywany przez chlorowanie kauczuku naturalnego lub syntetycznego.
- Polichlorek winylu chlorowany, tzw. superchlorek lub perchlorek winylu (segregator aktów prawnych).
Substancje powłokotwórcze rozpuszcza się w ciekłych substancjach pochodzenia organicznego, tj. w rozpuszczalnikach, w celu uzyskania roztworu o stężeniu umożliwiającym prawidłowe naniesienie wyrobu malarskiego na podłoże (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32