Blog

Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 2
26.07.2018

Wybór konkretnego rodzaju fundamentów

W artykule znajdziesz:

Wybór konkretnego rodzaju fundamentów

Wybór konkretnego rodzaju fundamentów jest uzależniony m.in. od warunków gruntowych, wymagań konstrukcyjnych oraz kosztów związanych z ich wykonaniem (program na komputer). W przypadku budownictwa jednorodzinnego najczęściej wykonuje się fundamenty płytowe, ławowe lub stopowe, nazywane pośrednimi. Największa liczba niewielkich domów ma fundamenty ławowe (program na telefon). Jest to betonowe poszerzenie ścian nośnych, które sprawia, że obciążenia generowane przez budynek są rozkładane na większej powierzchni. Przekrój tego rodzaju fundamentów musi spełniać warunki wytrzymałościowe określone w przepisach, dlatego niekiedy są one dodatkowo zbrojone poprzecznie (program na egzamin ustny).

Wykonywanie ław jest zupełnie niepotrzebne

Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 3
Wybór konkretnego rodzaju fundamentów

Przy sprzyjających warunkach, gdy konstrukcja domu jest lekka, a grunt cechuje się wysoką nośnością, może okazać się, że wykonywanie ław jest zupełnie niepotrzebne. Wówczas wystarczy fundament, który wylewa się bezpośrednio w gruncie. Musi on mieć szerokość taką samą jak grubość ścian nośnych (promocja 3 w 1). Zdecydowanie najłatwiejsze do wykonania fundamenty ławowe to tzw. ławy schodkowe, które są niezbędne w przypadku domów przylegających do istniejących budynków lub częściowo podpiwniczonych. Warto jednak unikać częściowego podpiwniczenia, ponieważ utrudnia ono fundamentowania i sprawia, że wykonanie dobrej ochrony przez zawilgoceniem piwnicy jest praktycznie niemożliwe (segregator).
Fundamenty płytowe mogą być budowane zarówno niemal na powierzchni gruntu, jak i w zagłębieniu. Zaprojektowania indywidualnie żelbetowa płyta prawidłowo rozkłada obciążenia przekazywane przez budynek. Fundamenty płytowe zagłębione są wykonywane najczęściej wtedy, gdy nośność gruntu jest zbyt mała. Jest to doskonałe rozwiązanie do domów podpiwniczonych, gdzie ława stanowi jednocześnie podłogę piwnicy (opinie). Fundamenty z ociepleniem stosowane są głównie na gruntach o bardzo słabej nośności i na gruntach niestabilnych. Fundamenty pośrednie, na studniach lub na palach wykonuje się wtedy, gdy warstwa nośna gruntu jest na dużej głębokości. Przy fundamentów o głębokim posadowieniu konieczne jest wykorzystanie technologii ścian szczelinowych.

Najnowsze wpisy

23.06.2025
Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 4
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

18.06.2025
Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 5
Jak wygląda proces ocieplenia poddasza?

Proces ocieplenia poddasza to wieloetapowe zadanie, które wymaga dokładnego przygotowania i precyzyjnego wykonania, aby zapewnić skuteczną izolację termiczną oraz ochronę…

Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 8 Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 9 Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 10
Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 11
Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 12 Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 13 Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 14
Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Znajomość stosownych przepisów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami