Blog
Wybór rodzaju konstrukcji
W artykule znajdziesz:
Wybór rodzaju konstrukcji
Na wybór rodzaju konstrukcji duży wpływ mają następujące dane gruntowe: nośność gruntu, jednolitość, wielkość osiadania, poziom wody gruntowej, warunki lokalne, np. szkody górnicze. Na gruntach o jednolitej strukturze i o małych osiadaniach stosuje się ustroje sztywne i statycznie niewyznaczalne. Na gruntach o dużych osiadaniach lub niejednolitych stosuje się raczej ustroje statycznie wyznaczalne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poziom wody gruntowej ma wpływ na głębokość posadowienia. Na ogół unika się fundamentów w wodzie.
Dobre oświetlenie pomieszczeń przemysłowych jest warunkiem zapewnienia dobrej wydajności pracy oraz jej higieny i bezpieczeństwa. Oświetlenie powinno charakteryzować się dostatecznym natężeniem, zależnym od rodzaju pracy, i dostateczną równomiernością.
Przy projektowaniu hal prócz kryteriów technicznych bierze się pod uwagę i kryteria ekonomiczne, z których najistotniejszymi są, jak wspomniano, wskaźniki zużycia materiałów, nakładu robocizny i koszt ogólny budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z kryteriów architektonicznych należy wyszczególnić:
a) uzyskanie wrażenia lekkości zarówno całości hali, jak i jej części oraz 452 detali,
1) zapewnienie prostoty detali i małej ich różnorodności,
2) unikanie stosowania detali „dekoracyjnych” nie związanych z konstrukcją budynku,
3) wybór właściwej formy otworów świetlnych - okien i świetlików. Świetliki stwarzają - przy poprawnej kombinacji oszklonych powierzchni pionowych i pochyłych - akcenty dla bryły budynku hali, podziału naw itp.
Okna decydują w dużej mierze o wyrazie architektonicznym (uprawnienia budowlane).
Elementami konstrukcyjnymi hal są fundamenty, ściany nośne lub słupy, ewentualnie belki podsuwnicowe, belki wieńczące oraz przekrycie.
Elementami wiążącymi słupy w kierunku podłużnym hali są belki podsuwnicowe i belki lub podciągi wieńczące (program egzamin ustny).
Belki podsuwnicowe
Belki wieńczące stanowią podłużne usztywnienie hal bez suwnic, w halach zaś z suwnicami, spełniają rolę dodatkowego usztywnienia. Belki wieńczące równocześnie stanowią wykończenie konstrukcji dachowej. Liczba typów belek wieńczących jest znaczna. Kształt belki wieńczącej zależy od sposobu uformowania gzymsu i rynny oraz od tego czy leżą one w linii okapu, czy też pomiędzy nawami hali.
Belki wieńczące zostały w Polsce stypizowane (opinie o programie). Prócz typowych stosuje się szereg innych rozwiązań o przekroju prostokątnym, teowym, dwu- teowym, korytkowym i krzyżowym.
Przy większych rozstawach słupów belki wieńczące spełniają rolę podciągów niosących pośrednie dźwigary dachowe.
Są one rozwiązywane często jako belki podpięte.
Belki i podciągi, zależnie od sposobu łączenia ich na słupach, są obliczane jako wolnopodparte lub jako ciągłe. Ciekawym rozwiązaniem są belki korytkowe, które przez przemieszczenie łącznika ścianek bocznych ku górze mogą być projektowane zarówno w przęśle, jak i na podporze jako przekroje teowe.
Bezpośrednio na stopach opierają się zazwyczaj belki cokołowe. Są one zazwyczaj wykonywane z betonu zwykłego, czasem górą ocieplone.
Belki te stanowią podparcie płyt ściennych. Przekrój ich jest prostokątny lub teowy. Układy ramowe stosuje się przede wszystkim w takich przypadkach, gdy ograniczona jest wysokość konstrukcyjna przekrycia, potrzebna jest zaś znaczna jego rozpiętość (segregator aktów prawnych). Gabaryt zabudowy krępuje w wyprowadzaniu konstrukcji ponad ustaloną wysokość, a wymagana jest duża przestrzeń wewnętrzna nie pozwalająca na zastosowanie podpór pośrednich.
W budownictwie przemysłowym w konstrukcjach budynków produkcyjnych i pomocniczych mają zastosowanie układy ramowe jedno- i wieloprzęsłowe.
Zależnie od rodzaju gruntu są one sztywne lub przegubowo połączone ze stopami fundamentowymi i sąsiednimi elementami konstrukcji nośnej. Przy ustalaniu siatki slupów i kierunku ustawienia ram kierujemy się zasadą, że rama powinna być ustawiona w tym kierunku, w którym wymagana jest większa sztywność budynku. Na przykład w halach wielonawowych z podłużnym transportem suwnicowym lepiej jest ustawiać ramy w kierunku ruchu suwnic (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32