Blog
Wybudowanie wysokiej zapory
W artykule znajdziesz:
Wybudowanie wysokiej zapory
Wybudowanie wysokiej zapory - zwykle dla H ^ 20-P30 m - zmienia zasadniczo układ kompozycyjny stopnia. Wodę doprowadza się wówczas do turbin rurociągiem przechodzącym przez zaporę betonową lub ziemną, albo rurociągiem omijającym zaporę i przechodzącym przez zbocze doliny (program uprawnienia budowlane na komputer)..
W tym ostatnim przypadku do doprowadzenia wody służą również sztolnie, odprowadzające wody rzeki w- czasie budowy zapory. Budynek siłowni może nawet przylegać wprost do zbocza.
Najprostszym konstrukcyjnie rozwiązaniem siłowni będzie ustawienie jej budynku tuż za zaporą, niezależnie od niej. oddzielając go od zapory poprzeczni dylatacją. Budynek można odsunąć o kilka lub nawet kilkanaście metrów cć zapory, jak to wykonano w Porąbce na rzece Sole lub w Assuanie na Nilu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Konstrukcja bloku siłowni opiera się na tych samych zasadach z tym, że odpada parcie wody spiętrzonej.
Poszukiwanie oszczędnych rozwiązań i często występujący brak miejsca w wąskich dolinach doprowadźmy do koncepcji tworzenia z zapory i siłowni - a nawet z zapory, siłowni i przelewów - jednego elementu konstrukcyjnego.
Przykłady siłowni wkomponowanych w zaporę.
prowadzenia wody z siłowni. W siłowni Genissiat siłownię wkomponowano w zaporę, zaś przelewy umieszczono na zboczach.
Korzyści z tego rodzaju rozwiązań są oczywiste. Doprowadzenie wody skraca się poważnie, a przy tym zmniejsza się zużycie betonu, gdyż blok siłowni sta;a się elementem zapory. Poszczególne sekcje zapory, w których umieszcza się turbozespoły, są często wydrążone w środku; wtedy ich ściany odwodne i boczne, oddzielające maszyny, bywają wzmocnione zbrojeniami (uprawnienia budowlane).
Budynek siłowni
Budynek siłowni staje się czasem budynkiem o osi biegnącej lukiem zapory lub nawet wypukłym. W rozwiązaniu takim komplikuje się jednak praca suwnicy.
Dalsze rozwinięcie tego typu konstrukcji stanowi połączenie zapory z siłownia, i przelewami typu odskoczni. Układ taki stosuje się szczególnie chętnie w wąskich dolinach oraz przy dość dobrej skale, zapewniające; trwałość dna rzeki poniżej siłowni. Dno musi być wytrzymałe, odporne na erozyjne działanie wody spadającej z odskoczni (program egzamin ustny).
Umieszczenie koryta odskoczni nad dachem siłowni jest źródłem trzech sił. które trzeba uwzględnić w obliczeniu konstrukcji hali maszyn. Są to siły:
a) pionowa - od ciężaru wody i oddziaływania wody na końcowe zęby koryta odskoczni, rozbijające strugi wody,
b) poziome poprzeczne - od nierównomierności strug w korycie odskoczni,
c) poziome wzdłuż osi koryta — od tarcia wody o dno i częściowo od ciśnienia na zęby rozbijające strugi wody (opinie o programie).
Siłownie podziemne (kawernowe). Są to siłownie typowe dla rejonów górskich, najczęściej wysokiego spadu lub mające charakterystyki siłowni wysokiego spadu. Ich realizacja wymaga zawsze dobrych warunków geologicznych. Siłownie podziemne są obecnie często budowane, o czym decydują nie tylko względy zabezpieczenia siłowni od zewnątrz, ale również związane z ii konstrukcją zmniejszenie nakładów w porównaniu z siłownią wyprowadzoną na zewnątrz.
Oszczędności wynikają z możliwości przedłużenia sezonu bud w lanego, zabezpieczenia rurociągu od wpływów atmosferycznych itp.
Obie siłownie pracują na spadzie mniejszym od 100 m, a więc w warunki odpowiadających możliwościom krajowym (segregator aktów prawnych).
Przy realizacji siłowni podziemnych oszczędność miejsca i zwartość kinstrukcji ma wielkie znaczenie, toteż układy funkcjonalne bywają niekiedy dosyć złożone. Dla zmniejszenia wymiarów siłowni oraz zredukowania liczby suwnic opracowuje się szczególnie starannie montaż i remonty, zawsze pod kątem oszczędności miejsca (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32