Blog

Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 2
04.02.2022

Wyciąganie gruntu

W artykule znajdziesz:

Wyciąganie gruntu
Wyciąganie gruntu

Jeżeli studnia opuszczana nie natrafia na wodę gruntową, to nie ma trudności z wyciąganiem gruntu z jej środka. Zarówno w gruntach (piaszczystych, jak i spoistych trzeba wówczas zwrócić baczną uwagę, żeby podkopywać się koło noża możliwie równomiernie wzdłuż całego obwodu studni, żeby nie spowodować jej pochylenia (program uprawnienia budowlane na komputer). W gruntach spoistych nieraz może zajść potrzeba takiego podkopywania się pod nożem, żeby wzdłuż całego obwodu pozostawały w jednakowych odstępach nienaruszone odcinki gruntu, na których mógłby opierać się nóż jak na oddzielnych ławach; ławy te należy równomiernie zmniejszać, aby ostatnie pozostałości ich zostały jednocześnie ze wszystkich stron zgniecione przy osiadaniu studni. A można natrafić i na takie grunty, że nóż będzie całkowicie podkopany i obnażony, a studnia zawiśnie utrzymywana przez boczne tarcie lub przyczepność.

Wyciąganie gruntu odbywa się zupełnie sprawnie za pomocą zwykłego kołowrotu z nawiniętą liną i dwóch kubłów, gdy opuszcza się studnię do głębokości 10-hl5 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Kubły powinny być uwiązane na linie, a nie zawieszone na hakach, ze względu na bezpieczeństwo pracy. Kubły te pracują w ten sposób, że gdy jeden idzie ku górze, drugi opuszcza się w dół i kiedy jeden ładuje się na dole, to drugi rozładowuje się na górze. Gdy wskutek postępu pogrążania się studni w grunt lina staje się za krótka, wówczas przez zdejmowanie z wału kolejno po jednym zwoju można tę linę wydłużać. Przy głębszym opuszczaniu studni trzeba dążyć do zwiększenia objętości naczyń do wyciągania ziemi i do zmechanizowania całego urządzenia (uprawnienia budowlane).

Przy napotkaniu wody gruntowej postępowanie należy dostosowywać do rodzaju gruntów. Jeżeli studnię trzeba opuszczać w piaskach, to nie należy wypompowywać wody ze środka studni, gdyż w razie wypompowywania różnica naporów wody spowodowałaby zaraz ruch filtracyjny wody do studni, a wraz z nim pojawienie się ciśnienia spływowego, które wciągałoby piasek do studni (program egzamin ustny).

Proste zjawiska

Niezrozumienie tego prostego zjawiska niejednokrotnie doprowadzało do wytwarzania się olbrzymich lejów wokoło studni wskutek tego, że grunt spoza niej wciągany był ciśnieniem spływowym w ogromnej ilości do środka, skąd musiano go wyjmować na zewnątrz w rozmiarach wielokrotnie przewyższających objętość, jaką trzeba by było wyciągnąć wyłącznie w celu zagłębienia studni w grunt (opinie o programie). Narzędziem, jakie przy opuszczaniu studni najlepiej jest stosować, jest chwytak z pazurami wbijającymi się w grunt przy spadaniu z góry; chwytak taki może być użyty na budowie wraz z koparką lub bez niej. W drugim wypadku stosuje się go z umocowaniem na rusztowaniu, co jest mniej dogodne. Inne narzędzie korzystne pod względem wydajności i zarazem proste w użyciu, stanowi koparka ssąca specjalna.

Należy zwrócić uwagę, że tylko przy pierwszym uruchomieniu koparki trzeba zalać ją wodą przez lej 1, natomiast później w wypadku, gdy rura ssawna zacznie „chwytać powietrze, czyli poziom wody obniży się prawie do spodu jej, woda ze zbiornika 2 przychodzi na pomoc i wypędza z koparki powietrze wchodząc na jego miejsce (segregator aktów prawnych). Oprócz głównej pompy 1, związanej z silnikiem elektrycznym zabezpieczonym hermetycznie od przenikania wody, mamy drugą pompę 2 o wysokim ciśnieniu, doprowadzającą wodę do smoka 3 w celu rozluźniania gruntu. Jako odgałęzienie rury ssawnej idącej od smoka do pompy 1 włączony jest zbiornik 4, do którego opadają cięższe kamienie wciągnięte przez koparkę. Kamienie, których ciężar osiąga nieraz 8-Pll kg, wyrzuca się od czasu do czasu, podciągając w tym celu koparkę do góry i odchylając dno zbiornika 4 (promocja 3 w 1). Koparki tego typu bywają budowane o średnicach rur ssawnych 3-17,5 cm. Wydajność koparki średnich wymiarów w przeciętnych warunkach wynosi ok. 3 m piasku na godzinę. Wysokość zasysania 2^-8 m, ogólna wysokość podnoszenia 8-M6 m. Trzecim przyrządem mechanicznym, jakiego można użyć z dużym powodzeniem do wyciągania gruntu ze studzien opuszczanych, jest wymulacz.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 3
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 4
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 7 Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 8 Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 9
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 10
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 11 Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 12 Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 13
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami