Blog
Wyciągi uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Wyciągi uprawnienia budowlane
Wyciągi (dźwigi) budowlane towarowo-osobowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Do transportu materiałów budowlanych i osób przy remontach i modernizacji wysokich októw (do 150 m) służą dźwigi towarowo-osobowe.
Dźwig składa się z następujących podstawowych zespołów: podstawy masztu pozwalającej uniknąć budowy podszybia,
- masztu składającego się z sekcji łączonych śrubami,
- kabiny z mechanizmem napędowym,
- urządzeniami sterowniczymi i zabezpieczającymi,
- przeciwciężaru dla zrównoważenia masy kabiny,
- elementów kotwiących maszt do ściany budynku,
- wyposażenia obejmującego zestaw kołowy do przewozu dźwigu, żurawika do montażu masztu dźwigu, narzędzi itp.
Układ napędowy dźwigu stanowi zębatka zamocowana na maszcie i koło zębate zamiast wciągarki z układem linowym. Do transportu pionowego niewielkich ilości materiałów potrzebnych przy remoncie jednego lokalu stosuje się żurawiki okienne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Żurawik instaluje się w otworze okiennym przez rozparcie śrubami mocującymi. Obracany jest ręcznie - na zewnątrz budynku bądź też do jego wnętrza.
Przy podnoszeniu ciężaru, w momencie gdy zblocze dochodzi do wysięgnika, następuje podnoszenie końca wysięgnika w celu zmniejszenia wysięgu i umożliwienia wprowadzenia pojemnika przez okno.
Żuraw budowlany przejezdny ZB-1,8. Żuraw ŻB-1,8 produkowany jest w dwóch wersjach: jako żuraw przeładunkowy z wysięgnikiem prostym o stałym wysięgu 3 m i wysokości podnoszenia 5,1 m oraz jako żuraw budowlany z wieżą.
Konstrukcja żurawia jest następująca: na 4-kołowym podwoziu, wyposażonym w koła ogumione i dyszel holowniczy, jest osadzona rama obrotowa z mechanizmem podnoszenia i balastem oraz zamocowaną wieżą lub wysięgnikiem prostym.
Żuraw wieżowy
Żuraw wieżowy ZB-30. Przy dużych robotach modernizacyjnych budynków o wysokości do 27 m może mieć zastosowanie żuraw wieżowy ŻB-30 (uprawnienia budowlane).
Zasadniczymi zaletami tego żurawia są: krótki czas montażu i demontażu oraz łatwość transportu drogowego na specjalnej naczepie ciągniętej przez ciągnik siodłowy Jelcz 317.
Żuraw ten jest urządzeniem samowznoszącym. Samowznoszenie polega na podnoszeniu zmontowanego do odpowiedniej długości wysięgnika oraz podnoszeniu do położenia pionowego i wysuwania do góry teleskopowej wieży za pomocą zbloczy i lin (program egzamin ustny).
Żuraw może pracować jako przejezdny, poruszający się po torowisku, bądź też jako stacjonarny. Maszyny do transportu poziomego na placu budowy. Do transportu poziomego na placu budowy stosuje się najczęściej następujące maszyny:
przenośniki taśmowe, wozidła samowyładowcze.
Wielkościami charakteryzującymi przenośniki taśmowe są: długość przenośnika i szerokość taśmy. Konstrukcja nośna (rana) przenośnika jest zamocowana na dwukołowym podwoziu. Na końcach onstrukcji znajdują się bębny - napędzający i napinający taśmę. Do gorej płaszczyzny konstrukcji zamocowane są zestawy rolek nośnych, po któ- ych przesuwa się taśma. Jeden zestaw składa się z trzech rolek: środkowej dwu skrajnych. Rolka środkowa ustawiona jest poziomo, rolki skrajne zaś pod kątem do konstrukcji. Dzięki takiemu położeniu przesuwająca się tama przybiera kształt rynny, co zapobiega zsypywaniu się przenoszonego materiału na boki. U dołu konstrukcji umieszczone są rolki podtrzymujące tamę (opinie o programie).
Na jednym końcu przenośnika umieszczony jest kosz zasypowy. Drugi kolec może być podnoszony do góry, dzięki czemu przenośnik może służyć, przy niewielkich wysokościach, jako środek transportu pionowego.
Przenośnikami taśmowymi mogą być transportowane materiały sypkie, kawałkowe i gęstopłynne (ciastowate).
Jako wozidła do transportu na placu budowy oraz do transportu zewnętrznego do 5 km, materiałów sypkich, kawałkowych, zbrylonych i o konsystencji półpłynnej stosuje się ciągniki rolnicze z jednoosiowymi przyczepami samowyładowczymi. W robotach remontowych i modernizacyjnych budynków roboty ziemne mają zakres ograniczony (segregator aktów prawnych).
Związane są one przeważnie z:
- odsłonięciem fundamentów,
- przyłączy instalacji zewnętrznych,
- naprawą i przebudową nawierzchni w pobliżu budynków,
- pracami porządkowymi i rekultywacją terenów zielonych przy odnawianych budynkach (promocja 3 w 1).
Z tego względu przy remontach stosuje się z maszyn do robót ziemnych tylko najlżejsze ich rodzaje, a mianowicie:
- koparko-spycharki i koparko-ładowarki,
- spycharki gąsienicowe o mocy do ok. 50 kW,
- zagęszczarki wibracyjne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32