Blog
Wyciek żywicy
W artykule znajdziesz:
Wyciek żywicy
Wyciek żywicy zostaje po pewnym okresie czasu zahamowany na skutek rozprężania się i pęcznienia komórek żywicorodnych, które zamykają światło przewodu w bezpośrednim sąsiedztwie rany (program uprawnienia budowlane na komputer).
Żywica stanowi roztwór stałych kwasów żywicznych w olejkach terpenowych, które łatwo ulatniają się i powodują gęstnienie, a w dalszym ciągu skrzepnięcie wyciśniętej na zewnątrz żywicy. Powłoka skrzepłej żywicy uniemożliwia wznowienie wycieku po uzupełnieniu niedoboru żywicy w przewodach.
Na skutek uszkodzenia drzewa lub w następstwie żywicowania tworzą się w drugiej połowie lata wtórne przewody żywiczne, których liczba przewyższa kilka do kilkunastu razy liczbę przewodów normalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Liczba przewodów żywicznych w strefie drewna wczesnego jest mała, grupują się one głównie w drewnie późnym. Na granicy między twardzielą a bielem przewody żywiczne zostają zamknięte. Dla otrzymywania żywicy ważne są tylko występujące w bielu aktywne przewody, zawierające fizjologicznie czynną żywicę. Żywica występująca w strefie twardzielowej ulega przeobrażeniom na żywiczne substancje twardzielowe, które nie biorą czynnego udziału w procesach życiowych drzewa.
Twardziel zawiera 1,5-3 razy, w szyi korzeniowej do 7 razy więcej żywicy niż biel. Udział żywicy w normalnym bielu sosnowym wynosi według Mayra 3,95%, w twardzieli 5,24 % w odniesieniu do suchej masy drewna. Silnie przesycone żywicą drewno patologiczne może zawierać znacznie większe ilości żywicy, dochodzące u sosny do 20, a nawet do 40%k W drewnie drzew żywicowanych zawartość żywicy w bielu jest większa niż w twardzieli (uprawnienia budowlane).
Przewody żywiczne stanowią charakterystyczną cechę drewna iglastego, występowanie ich stwierdzono jednak również w drewnie niektórych gatunków liściastych. Tak np. podłużne przewody gumowo-ży- wiczne występują w korze, a poprzeczne przewody w promieniach rdzeniowych orzecha ziemnego (Arachis hipogea L.).
Występowanie żywicy powoduje zwiększenie trwałości drewna. Obecność żywicy stanowi w jednych dziedzinach zastosowania drewna cechę dodatnią, w innych (np. produkcja sklejek, stolarka) cechę ujemną, utrudniającą obróbkę.
Budowa drewna drzew iglastych
Drewno drzew iglastych ma budowę prostszą niż drewno drzew liściastych. Składa się ono głównie z cewek, które stanowią około 90% masy drewna i spełniają równocześnie funkcje przewodzenia wody oraz funkcje mechaniczne. Cewki ułożone są w regularnych, promieniowo przebiegających szeregach. Warstwa drewna wczesnego zbudowana jest z cienkościennych cewek o dużym świetle, jamki rozmieszczone są na ścianach promieniowych (program egzamin ustny).
Strefa drewna późnego zbudowana jest ze spłaszczonych, grubościennych cewek, o silnie zmechanizowanych ścianach a małym świetle, przystosowanych przede wszystkim do spełniania funkcji mechanicznych. Jamki rozmieszczone są głównie na promieniowych ścianach cewek, na ścianach stycznych występują w niewielkiej liczbie.
Liczebność jamek w drewnie późnym jest mniejsza niż w drewnie wczesnym (opinie o programie).
W większości gatunków między drewnem wczesnym a późnym nie ma stopniowego przejścia, lecz granica jest ostro zarysowana; różnica jednak nie jest tak wyraźna jak na granicy między drewnem późnym jednego słoju a drewnem wczesnym słoju następnego.
Promienie rdzeniowe, niewidoczne gołym okiem, zbudowane są z komórek miękiszowych i cewek (segregator aktów prawnych). W wieloszeregowych promieniach rdzeniowych niektórych gatunków przebiegają poprzeczne przewody żywiczne (kierunek przebiegu w poprzek pnia). Jodła ma wyłącznie promienie rdzeniowe jednoszeregowe; świerk, sosna i modrzew promienie jednoszeregowe i wieloszeregowe.
Drewno drzew liściastych wykazuje w porównaniu z drzewami iglastymi budowę bardziej złożoną i składa się z bardziej zróżnicowanych elementów. Głównym elementem składowym drewna liściastego są włókna drzewne zajmujące około 50% ogólnej objętości drewna. W skład tkanki przewodzącej wchodzą naczynia i nielicznie występujące cewki, odgrywające w drewnie liściastym rolę drugorzędną (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32