Blog
Wycięty rdzeń
W artykule znajdziesz:
Jeśli wycięty rdzeń jest za długi, można go przyciąć tak, aby uzyskać stosunek h/d równy 2. W przypadku rdzenia za krótkiego konieczna jest ocena takiej wytrzymałości betonu, jaką uzyskałoby się w próbce o h/d = 2. Normy ASTM C 42-68 oraz BS 1881: 1970 podają wartości współczynników poprawkowych, jednak Murdock i Kesler stwierdzili, że poprawki zależą również od wartości wytrzymałości betonu. Wytrzymałość betonu o wysokiej wytrzymałości jest mniej podatna na zmiany proporcji próbki jest również mniej zależna od kształtu próbki. Oba czynniki są prawdopodobnie powiązane, ponieważ różnica między wytrzymałościami kostki i walca przy h/d = 1,0 jest niewielka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wpływ wytrzymałości na współczynnik przeliczeniowy ma istotne znaczenie dla próbek o h/d < 2 w betonie o niskiej irytrzymałości. Stosując współczynniki z norm ASTM C 42-68 lub BS 1881: 1970 przecenia się wytrzymałość betonu w porównaniu z badaniami próbek o h/d = 2,0, a właśnie w przypadku betonów słabych lub podejrzanych o to, że mają zbyt niską wytrzymałość, poprawna ocena tej wytrzymałości jest szczególnie ważna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy wartościach h/d mniejszych niż 1,5 mierzona wytrzymałość gwałtownie wzrasta na skutek ograniczającego wpływu, jaki płyty dociskowe maszyny wytrzymałościowej wywierają na badaną próbkę. Kiedy stosunek różnice wytrzymałości są niewielkie, a przy stosunku h/d równym 4-2,5 wytrzymałość różni się najwyżej o 5% od wytrzymałości próbek normowych (mających stosunek h/d = 2). Przy wartościach stosunku h/d powyżej 5 wytrzymałość gwałtownie maleje, przez co uwidacznia się wzrastający efekt smukłości próbki (uprawnienia budowlane).
Zależność wytrzymałości
Z rozważań tych wynika zatem, że wybór znormalizowanego stosunku wysokości próbki do jej średnicy (równy 2) jest właściwy. Nie tylko wyeliminowany zostaje w dużej mierze wpływ krańców próbki tak, że występuje w niej stan ściskania osiowego, lecz również niewielkie odchylenia od tej wartości nie mają dużego wpływu na mierzoną wartość wytrzymałości (program egzamin ustny).
Zależność wytrzymałości od stosunku wysokości próbki do jej najmniejszego wymiaru poprzecznego ma miejsce również w przypadku prostopadłościanów. Wpływ stosunku h/d na wytrzvmałość zanika oczywiście, jeśli wyeliminować tarcie na powierzchniach czołowych, co jednak w zwykłych badaniach jest bardzo trudne do osiągnięcia. Ogólny wpływ obecności przekładek między płytami dociskowymi a próbką. Wpływ warunków brzegowych na krańcach próbki maleje tym szybciej, im bardziej jednorodny jest materiał (opinie o programie).
związku z tym wpływ ten jest mniej widoczny w zaprawach i prawdopodobnie również w wykonanych na kruszywach lekkich betonach o wytrzymałości niskiej lub średniej, gdzie mniejsza niejednorodność wynika z mniejszych niż w zwykłych betonach różnic między współczynnikami sprężystości zaczynu cementowego i kruszywa. Stwierdzono, że w betonie na kruszywie lekkim stosunek wytrzymałości walca normowego do wytrzymałości walca o stosunku h/d = 1 wynosi 0,95-0,97. Obserwacja ta nie została jednak potwierdzona w badaniach radzieckich, dotyczących betonu keramzytowego, gdzie uzyskano wartość ok. 0,77 (segregator aktów prawnych).
Jak już wspomniano, ograniczający odkształcenia wpływ płyt dociskowych maszyny wytrzymałościowej rozciąga się na całą wysokość kostki, natomiast nie wpływa specjalnie na środkową część próbki walcowej. W związku z tym należy spodziewać się, że wytrzymałości kostek i walców wykonanych z tego samego betonu mogą się różnić jedna od drugiej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32