Blog

10.04.2021

Wycinanie wpustów

W artykule znajdziesz:

Wycinanie wpustów

Wycinanie wpustów

Podczas frezowania połączeń wpustowo- czopowych drewno ramy powinno być podawane na wysuwanych saniach lub na stole na rolkach.
Wycinanie wpustów przy pomocy czopiarko-szczeliniarki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do ciężkich prac przy wycinaniu czopów i wpustów, jakie są niezbędne przede wszystkim w budowie okien i drzwi, przydaje się maszyna. O ile maszyny są jeszcze typowymi frezarkami, to w tym przypadku chodzi o kombinację piły tarczowej i frezarki dolnowrzecionowej. Przy jej użyciu można przycinać na dokładną długość pocięte zgrubnie elementy ram, i w jednym przebiegu ciąć na dokładną długość za pomocą tarczówki oraz wycinać wpusty za pomocą narzędzia do wpustowania.
Narzędzie do wycinania wpustów składa się z kilku narzędzi pojedynczych o przekroju dużym w porównaniu z innymi narzędziami, które są połączone w jeden kompleks narzędziowy. Używając tego narzędzia można pracować z liczbą obrotów porównywalnie niewielką, ponieważ duży przekrój prowadzi do dużej prędkości skrawania.
Rezultatem zbyt dużych prędkości skrawania są za duże siły odśrodkowe.

Skutkiem powyższego może być obluzowanie się części narzędzi złożonych, które zachowują się jak niebezpieczne pociski. Przy podwojeniu prędkości narzędzia, siły odśrodkowe w narzędziu rosną czterokrotnie.
Obrzynanie krawędzi piłą tarczową
Do produkcji okien powinno się wycinać drewno na ramy z nieoberżniętych bali (brusów) sosnowych. Do tej pracy nadaje się tarczówka formatowa i obrzynarka wzdłużna. Zdejmuje się przy tym sanie poprzeczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jaki brzeszczot nadaje się do obrzynania krawędzi?

W zależności od materiału ostrza rozróżnia się brzeszczoty ze stopowej stali narzędziowej i brzeszczoty zespolone jako narzędzia uzbrojone stopem twardym.
Brzeszczoty stalowe o różnych formach zębów są niedrogie i łatwo je dokupić, ale mają niższą wytrzymałość. Nadają się dobrze do obróbki drewna miękkiego, materiałów tłumiących i piankowych. Dla dłuższej żywotności stosuje się dziś prawie wyłącznie piły tarczowe uzbrojone stopem twardym (uprawnienia budowlane). Ponieważ cięcie wzdłużne drewna litego nie jest obłożone szczególnymi wymogami co od jakości cięcia, a wymaga się jedynie dużej wydajności cięcia, nadają się tu zęby płaskie lub wymienne o szerokiej podziałce zębowej. Im mniej zębów ma brzeszczot, tym mniejsza jest siła posuwu i skrawania.

Przygotowanie maszyny

Jakość cięcia będzie jednak gorsza, a ryzyko odbijania wzrasta. Dlatego narzędzia o szerokiej podziałce zębowej muszą mieć ograniczenia grubości wióra.
Brzeszczotów o wzmocnieniu ze stopu twardego nie należy kłaść na stół maszyny, ponieważ twarde i kruche ostrza łatwo mogą ulec uszkodzeniu.
Podczas mocowania brzeszczotu należy uważać, aby obie tarcze dociskowe (kołnierze) nie były zanieczyszczone (program egzamin ustny).
Śruba dociskowa ma gwint lewoskrętny a przez to uniemożliwia obluzowanie podczas pracy maszyny. Dlatego należy mocować ją, nie dokręcając zbyt mocno.
Niewolno przekraczać podanej na narzędziu najwyższej dopuszczalnej liczby obrotów.

Klin rozdzielający utrzymuje szerokość rzazu i zapobiega blokowaniu się brzeszczotu. Dlatego musi on być szerszy od brzeszczotu, ale nieco cieńszy od rzazu. Osłona jako zabezpieczenie przed dotknięciem brzeszczotu służy równocześnie do odsysania wiórów od góry (opinie o programie).
Praca z użyciem zacisku równoległego.
Do obrzynania krawędzi brusów zakłada się płozę mocującą na wózku rolkowym.

Regulacja wysokości i pochylenia brzeszczotu odbywa się za pomocą pokrętła, przez pompę hydrauliczną o napędzie nożnym, elektrycznie lub za pomocą pozycjonowania elektronicznego. Brus kładzie się prawą stroną na stół, ażeby krawędź odcinana wystawała (segregator aktów prawnych).
Podczas pracy unikaj obszaru niebezpieczeństwa z tylu brzeszczotu i wyrobu obrabianego.
Do cięcia z grubości ustawia się zacisk równoległy według szerokości elementu.

Ustawienie zacisku równoległego może odbywać się w nowoczesnych maszynach elektrycznie lub elektronicznie z dokładnością do 1/10 mm. W przypadku wyrobów o szerokości poniżej 120 mm należy używać drążka do popychania.
Również w pracach na tarczówce stołowej lub formatowej można pracować używając aparatu posuwowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami