Blog

21.12.2020

Wydajność zakładu przeróbczego

W artykule znajdziesz:

Wydajność zakładu przeróbczego

Wydajność zakładu przeróbczego

W próbobierniach węgla przeprowadza się uproszczone badani techniczne węgla surowego i handlowego; określa się zawartość kamieni w węglu surowym, zawartość kamienia oraz nadziarna i podziarna w sortymentach handlowych, a także przygotowuje się próbki laboratoryjne węgla surowego i handlowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wydajność zakładu przeróbczego zależy od wydajności maszyn i urządzeń przeróbczych i wynosi od kilkuset do kilku tysięcy ton na godzinę.

Oznaczenia urządzeń do przeróbki mechanicznej oraz niektórych materiałów używanych w przeróbce, stosowane na rysunkach, schematach i planach kopalnianych są ustalone przez normę PNG-09401.
Konstrukcje budynków. Budynki te, zaliczane do głównych obiektów zakładów wzbogacania węgla, mają zazwyczaj kształt prostopadłościennych brył o kubaturze kilkudziesięciu tysięcy m3 (nawet do 90 000 m3) i wysokość sięgającej ponad 40 m. Ich szkieletowy ustrój nośny wykonywany jest zwykł jako żelbetowy lub stalowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Widok budynki sortowni węgla w Kopalni Porąbka - fragment budynku płuczki Kopalni Halemba.
Skomplikowane czynności suchych i mokrych procesów wzbogacania węgla, narzucających zwykle nieregularny układ urządzeń mechanicznych, przesiewaczy, kruszarek, wirówek o znacznych (kilkusettonowych) obciążeniach statycznych i dynamicznych, stosowanie różnych wielkości i kształtów zasobników na węgiel lub kamień, osadzarek, koryt, rząpi, przenośników taśmowych zgrzebłowych i kubełkowych, suwnic i innych, wymagają od projektanta konstrukcji tych budowli rozwiązania wielu problemów, w oparciu o doświadczenia praktyczne i rozeznanie teoretyczne (uprawnienia budowlane).

Oprócz zasadniczych urządzeń technologicznych w budynkach tych znajduje się wiele pomieszczeń specjalnych i pomocniczych dla urządzeń elektrycznych, warsztatów, magazynów, dyspozytorni centralnej, pomieszczeń dla dozoru i załogi, urządzeń sanitarnych itp. Wielkości i rozlokowanie tych pomieszczeń, możliwie poza zasięgiem szkodliwych wpływów dynamicznych, zamoczenia i zapylenia, podobnie jak i wszystkie drogi transportowe i komunikacyjne, ‘Wyciągi, klatki schodowe i wejściowe, powinny odpowiadać obowiązującym normatywom branżowym oraz normom i przepisom budowlanym (program egzamin ustny).

Usytuowanie budynków przeróbki mechanicznej

Wszystkie założenia projektowe, a zwłaszcza dotyczące wartości i rozmieszczenia obciążeń oraz gabarytów dla urządzeń mechanicznych zakładu powinny być z punktu widzenia statyka i konstruktora budowli wnikliwie przeanalizowane i uzgodnione z projektantami części technologicznej, maszynowej, elektrycznej, sanitarno-technicznej, architektonicznej i organizacji wykonawstwa budowy. Ma to na celu ustalenie najkorzystniejszych układów konstrukcyjnych przy możliwie najmniejszej kubaturze budowli, optymalnym rozwiązaniu zadań funkcjonalnych i zadośćuczynienie wymogom ekonomiki i estetyki (opinie o programie).

Usytuowanie budynków przeróbki mechanicznej węgla ustalane jest zwykle w nawiązaniu do szybów i innych obiektów stałych, zarówno w rzucie poziomym jak i pionowym. Za poziom porównawczy ± 0,00 przyjmuje się z reguły niweletę główki szyny torów kolejowych pod budynkiem. W celu umożliwienia zastosowania stypizowanych elementów prefabrykowanych, uproszczenia dokumentacji technicznej i wykonawstwa budowli oraz dla zwiększenia przejrzystości układów technologicznych, zakłada się zasadnicze słupy szkieletu nośnego w poziomych wzajemnych odstępach modularnych 6×6 m, oznaczając ich rzędy kolejnymi liczbami, np. 0, 1, 2 … i 01, 02, 03, …

Nie zawsze jednak można taką kwadratową siatkę modularną zachować (segregator aktów prawnych). Odstępstwa od tych rozstawów slupów mogą wystąpić w przypadku konieczności nawiązania osi słupów projektowanych do sąsiednich istniejących, zwłaszcza jeżeli między tymi słupami biegną ciągłe tory kolejowe, bądź ze względu na wymaganą przepisami skrajnię kolei normalnotorowej, przy zastosowaniu żelbetowych slupów’ bardziej obciążonych (np. do 800 T) i wynikających stąd dużych ich przekrojów (np. 120×120 cm) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami