Blog

21.11.2022

Wydatek ciepła z urządzeń grzejnych

W artykule znajdziesz:

Wydatek ciepła z urządzeń grzejnych

Wydatek ciepła z urządzeń grzejnych może się zmieniać albo wskutek zamierzonego osłabienia lub przerwy w ogrzewaniu, albo na przykład wskutek zwiększonego poboru ciepłej wody na potrzeby gospodarcze. Ogrzewanie z osłabionym zasilaniem w nocy stosowane jest na przykład w budynkach mieszkalnych, a ogrzewanie z przerwą w budynkach administracyjnych i innych, użytkowanych tylko przez część doby (program uprawnienia budowlane na komputer).

Współczynnik przyswajania ciepła Yt przez wewnętrzną powierzchnię wyznacza się w zależności od iloczynu oporu cieplnego warstwy i współczynnika przyswajania ciepła materiału danej warstwy. Dla lekkich przegród zewnętrznych (okien i ścian osłonowych), o pomijalnej pojemności cieplnej, wielkość B jest równa współczynnikowi przenikania ciepła (B = k), Dla ścian wewnętrznych przy obliczaniu współczynnika 7, przyjmuje się, że w środku przegrody współczynnik przyswajania ciepła przez materiał jest równy zeru. Dopuszczalne wielkości amplitudy temperatury można przyjmować: przy ogrzewaniu z dalaczynnym 0 = 1 K, przy lokalnym O = 1,5 K, a przy ogrzewaniu piecowym 0 = 3 K (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W budynkach o konstrukcji masywnej (np. z cegły, beton), tj. o stosunkowo wysokim współczynniku przyswajania ciepła, amplitudy wahań temperatury są stosunkowo niewielkie. Większe amplitudy temperatury mogą wystąpić w budynkach z lekkich ścian i z materiałów o małym współczynniku przyswajania ciepła. Praktycznie można przyjąć, że przy najczęściej stosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych budynków sprawnie działające ogrzewanie centralne zapewnia utrzymanie różnic temperatury powietrza w dopuszczalnych granicach (uprawnienia budowlane).

Dodatkowy wpływ na warunki cieplne w pomieszczeniach może mieć promieniowanie słoneczne pod koniec okresu ogrzewczego, odpowiadającego przedwiośniu (koniec marca i kwiecień). Wzrost temperatury, szczególnie po stronie nasłonecznionej, może osiągnąć kilka stopni. Przegrzewanie pomieszczeń w wyniku nadmiernego nasłonecznienia ma istotniejsze znaczenie w okresie letnim. Celowe jest stosowanie automatycznych zaworów termostatycznych przy grzejnikach, przynajmniej w pomieszczeniach po nasłonecznionych stronach budynku.

Zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniach w okresie letnim zachodzą głównie pod wpływem promieniowania słonecznego, przedostającego się do pomieszczeń przez okna. Przy wyeliminowaniu wpływu nasłonecznienia, temperatura w pomieszczeniach jest praktycznie wyrównana i zbliżona do średniej temperatury powietrza zewnętrznego w rozpatrywanych kilku lub kilkunastu dni, traktowanej jako temperatura odniesienia. Od tej temperatury można liczyć wzrost temperatury spowodowanej nasłonecznieniem. W wyniku pokrycia nieba chmurami może następować zanik promieniowania bezpośredniego, skompensowany tylko częściowo jednoczesnym wzrostem natężenia promieniowania rozproszonego (program egzamin ustny).

Wpływ zachmurzenia

Wpływ zachmurzenia ujmowany jest w stacjach klimatologicznych przez obserwacje nasłonecznienia, tj. czasu trwania promieniowania bezpośredniego. Nasłonecznienie względne, liczone w procentach, dla okresu letniego przykładowo wynosi: na obszarze Polski 50-60%, w Sztokholmie 57%, w Atenach 85% a w Edynburgu 41% (opinie o programie).

Dla liczbowego ujęcia zachmurzenia przy analizie wpływu natężenia promieniowania miarodajny jest stosunek z rzeczywistej wartości dziennej sumy natężenia promieniowania do wartości analogicznej przy idealnie bezchmurnym niebie. Dla warunków polskich można przyjmować, że stosunek ten wynosi 0,8. W celu uwzględnienia wpływu zachmurzenia dane liczbowe dotyczące promieniowania słonecznego, należy mnożyć przez z = 0,8 (segregator aktów prawnych).

Temperatura powietrza zewnętrznego w okresie letnim wykazuje znaczną zmienność w ciągu doby przy jednoczesnych dużych różnicach między poszczególnymi dobami. Na podstawie wieloletnich danych klimatycznych opracowano mapę średnich miesięcznych wartości temperatury mierzonej w lipcu o godzinie 1300. Wartości te są wykorzystywane jako dane obliczeniowe przy projektowaniu urządzeń wentylacji mechanicznej, stateczności pomieszczeń w okresie letnim.

Rozpatrując wpływ klimatu na budynki stojące w zwartej zabudowie miejskiej, należy brać pod uwagę fakt, że temperatura powietrza w centrum dużego miasta jest zawsze wyższa o 2-3°C od temperatury mierzonej w stacji klimatologicznej, sytuowanej zwykle na peryferiach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami