Blog
Wydawanie posiłków
W artykule znajdziesz:
Wydawanie posiłków
Odległość stołówki od miejsca pracy nie powinna przekraczać 600 m. Jeżeli wydawanie posiłków przewiduje się w przerwie obiadowej, to odległość ta może wynosić najwyżej 200 m. Stołówka powinna mieć dwa wejścia: jedno dla konsumentów, drugie gospodarcze od strony zaplecza sto łówki z dogodnym podjazdem dla samochodów ciężarowych.
Liczbę miejsc w sali konsumentów projektuje się licząc 30% liczby wydawanych obiadów, przyjmując czas
zjedzenia obiadu 2030 minut (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bez względu na charakter i wielkość stołówki możemy w niej rozróżnić pomieszczenia:
a. dla konsumentów obejmujące hall, szatnię, sanitariaty oraz salę jadalną,
b. produkcyjne, w skład których wchodzą przygotowalnie typu liii oraz kuchnia, wydawalnia, zmywalnia naczyń i sprzętu kuchennego,
c. składowania, tj. przed magazyn i magazyny produktów suchych, warzyw, ziemniaków, owoców i kiszonek oraz chłodnie, magazyn opału, magazyn opakowań i in.,
d. administracyjno-socjalne, tj. pokój kierownika stołówki oraz pokój, szatnie i zespół sanitarny dla personelu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Należy uwzględnić wzajemne powiązania funkcjonalne poszczególnych pomieszczeń i przebieg ciągów. zwracając szczególną uwagę na rozdzielenie ciągu czystego od brudnego, tj. aby przygotowanie i wydawanie posiłków nie stykało się z odpadkami, brudnymi talerzami. Ważna jest także właściwa orientacja pomieszczeń I stołówki pracowników, interesantów i towarów do zakładu ;raz z zakładu, a także na jego terenie jest zorganizowany podlega kontroli. Zadanie to powierza się portierom. Przy wejściu na teren zakładu projektuje się portiernie o zróżnicowanych rozwiązaniach, zależnie od wielkości zakładu, liczby pracowników i interesantów oraz natężenia towarów (uprawnienia budowlane). Przykład różnych rozwiązań usytuowania portierni, przejść i przejazdów w strefie wejściowej zakładu przemysłowego.
Projektuje się portiernie osobowe, obsługujące ruch pracowników lub także interesantów oraz portiernie towarowe, lokalizowane w pobliżu strefy magazynowo-składowej. Niekiedy łączy się poszczególne funkcje w jednym obiekcie. W związku z tym zróżnicowany bywa także program użytkowy portierni (program egzamin ustny).
Pomieszczenie portiera
Obok pomieszczeń podstawowych, do których zalicza się pomieszczenie portiera, przejścia i przejazdy kontrolne oraz pomieszczenia sanitarne, mogą występować w portierniach także pomieszczenia do rewizji osobistej, poczekalnie i biura przepustek oraz wagi wagonowe i samochodowe. Przykład rozwiązania portierni osobowej z biurem przepustek oraz portierni towarowej z wagami (opinie o programie).
Pomieszczenie portiera musi umożliwiać obserwację wszystkich wejść i urządzeń znajdujących się na terenie portierni i w jej sąsiedztwie. Portier dysponuje połączeniem telefonicznym z centralą zakładową i miejską, a jeśli na terenie zakładu przemysłowego jest straż przemysłowa, także ze stanowiskiem dowodzenia znajdującym się w wartowni. W portierni umieszcza się też urządzenia kontrolno-alarmowe, włączone do ogólnego systemu alarmowego zakładu. Minimalna powierzchnia pomieszczenia portiera wynosi 5 m2. Stanowisko pracy portiera projektuje się o 30 cm wyżej w stosunku do przejść kontrolnych Pożądane jest, aby fotel portiera był obrotowy, a podłoga dobrze izolowana pod względem termicznym.
W dużych zakładach przemysłowych projektuje s, przejścia kontrolne wykonane z barierek długość 1,5-2,0 m, rozstawionych szeregowo co 60 cm. Ich liczb powinna umożliwiać przejście pracowników w ciąg 10 minut. (Przepustowość jednego przejścia kontrolnego w ciągu 10 minut wynosi 200 osób) (segregator aktów prawnych).
Kontrolę w kabinach rewizyjnych przeprowadza si wyjątkowo, jedynie w zakładach o specyficznym rodzaj produkcji, np. obróbka kamieni szlachetnych. Po mieszczenia do rewizji osobistej projektuje si osobno dla mężczyzn i osobno dla kobiet. Przewiduje si« przedsionek wejściowy i pokój do rewizji o powierzchni minimum 3 m2.
Jeżeli rewizji podlega większa liczba osób u projektuje się ponadto kabiny do ubierania się osób i przedsionek wyjściowy. Wyjście osób musi prowadzić poza przejścia kontrolne xt zewnątrz zakładu. Okna w pomieszczeniach do rewizji muszą być usytuowane na wysokości wgląd do pomieszczenia z zewnątrz budynku (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32