Blog

Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 2
04.03.2022

Wyjście ewakuacyjne

W artykule znajdziesz:

Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 3
Wyjście ewakuacyjne

W budynkach zaliczonych do kategorii niebezpieczeństwa pożarowego jako dodatkowe wyjście ewakuacyjne dla ludzi z drugiej kondygnacji można wykorzystać wyjścia na drabiny ewakuacyjne prowadzące na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na komputer). Dopuszcza się to w budynkach o wysokości dwóch kondygnacji, jeżeli liczba osób pracujących jednocześnie na drugiej kondygnacji nie przekracza 50 w budynkach zaliczonych do III kategorii niebezpieczeństwa pożarowego i 15 osób przy kategorii I i II. Drabiny należy umieszczać w miejscach łatwo dostępnych. Sytuowanie drabin naprzeciw świetlików i okien jest zabronione (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dopuszcza się wykonywanie drabin pionowych bez poręczy:

  1. służących do schodzenia z części wyższej budynku na niższą, gdy różnica wysokości nie przekracza 10 m,
  2. dla pojedynczych stanowisk pracy na pomostach związanych z obsługą maszyn i urządzeń oraz pomieszczeń przeznaczonych na czasowy pobyt ludzi, jeżeli liczba osób przebywających równocześnie nie przekracza 5 (uprawnienia budowlane).

Zabrania się stosowania drabin ewakuacyjnych i zewnętrznych schodów ewakuacyjnych do ewakuacji ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się. Dopuszcza się przedzielanie korytarzy w piwnicach pod warunkiem umożliwienia dostępu do każdego odcinka korytarza z co najmniej dwóch klatek schodowych biegów schodowych) (program egzamin ustny).

Budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, produkcyjne i usługowe, w których znajdują się pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi, oprócz odpowiedniego usytuowania i zabezpieczeń akustycznych zewnętrznych określonych przepisami szczególnymi, powinny być wyposażone w zabezpieczenia przed uciążliwym hałasem i drganiami zewnętrznymi i wewnętrznymi, tak aby poziom hałasów i drgań nie przekraczał wielkości dopuszczalnych, określonych przepisami szczególnymi i normami (opinie o programie).

Ściany i stropy pomieszczeń

W budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, produkcyjnych i usługowych, w których znajdują się pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi, ściany zewnętrzne, otwory okienne, ściany wewnętrzne oddzielające poszczególne mieszkania lub zespoły funkcjonalne, ściany klatek schodowych i szybów dźwigowych oraz stropy między kondygnacjami (jeżeli nie wykazują wystarczających właściwości izolacyjnych, przewidzianych przepisami szczególnymi lub normami) powinny być zaopatrzone w skuteczną izolację przeciwdźwiękową (segregator aktów prawnych).

Ściany i stropy pomieszczeń przylegających do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, w których w związku z ich użytkowaniem powstają uciążliwe drgania, powinny zapewniać skuteczną izolację przeciw drganiową, przewidzianą przepisami szczególnymi i normami.

Poziom dźwięków (hałasów) powodowanych przez urządzenia sanitarne, przenikających do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, nie powinien przekraczać wartości określonych w przepisach szczególnych lub normach. Sposób posadowienia i łączenia hydroforów, sprężarek, pomp, wentylatorów i podobnych urządzeń oraz sposób zamocowania przewodów wentylacyjnych do elementów konstrukcyjnych budynku powinien zapobiegać powstawaniu i rozchodzeniu się drgań do innych pomieszczeń budynku.

Zabezpieczenia przed wilgocią i korozją. Budynki oraz związane z nimi urządzenia powinny być zabezpieczone przed szkodliwymi wpływami opadów atmosferycznych, wilgoci gruntowej, szkodliwymi skutkami użytkowania oraz powinny być ochronione przed działaniem korozji. W budynkach podpiwniczonych powinna być wykonana izolacja pozioma i pionowa w sposób uniemożliwiający kapilarne podciąganie wody gruntowej przez konstrukcję ścian i stropów oraz zabezpieczająca ściany piwnic, stykające się z gruntem, przed wilgocią (promocja 3 w 1).

Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi w budynkach niepodpiwniczonych powinny mieć izolację przeciwwilgociową oddzielającą podłogę od podłoża. Ciągłość izolacji powinna być zapewniona przez połączenie izolacji pionowej z poziomą. Budynki powinny mieć cokoły (o wysokości co najmniej 0,30 m powyżej terenu) wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci oraz urządzenia zapewniające odprowadzenie wód opadowych od budynku.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 8 Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 9 Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 10
Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 11
Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 12 Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 13 Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 14
Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Osadzenie płaskowników zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami