Blog

Wyjście ewakuacyjne
W artykule znajdziesz:

W budynkach zaliczonych do kategorii niebezpieczeństwa pożarowego jako dodatkowe wyjście ewakuacyjne dla ludzi z drugiej kondygnacji można wykorzystać wyjścia na drabiny ewakuacyjne prowadzące na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na komputer). Dopuszcza się to w budynkach o wysokości dwóch kondygnacji, jeżeli liczba osób pracujących jednocześnie na drugiej kondygnacji nie przekracza 50 w budynkach zaliczonych do III kategorii niebezpieczeństwa pożarowego i 15 osób przy kategorii I i II. Drabiny należy umieszczać w miejscach łatwo dostępnych. Sytuowanie drabin naprzeciw świetlików i okien jest zabronione (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dopuszcza się wykonywanie drabin pionowych bez poręczy:
- służących do schodzenia z części wyższej budynku na niższą, gdy różnica wysokości nie przekracza 10 m,
- dla pojedynczych stanowisk pracy na pomostach związanych z obsługą maszyn i urządzeń oraz pomieszczeń przeznaczonych na czasowy pobyt ludzi, jeżeli liczba osób przebywających równocześnie nie przekracza 5 (uprawnienia budowlane).
Zabrania się stosowania drabin ewakuacyjnych i zewnętrznych schodów ewakuacyjnych do ewakuacji ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się. Dopuszcza się przedzielanie korytarzy w piwnicach pod warunkiem umożliwienia dostępu do każdego odcinka korytarza z co najmniej dwóch klatek schodowych biegów schodowych) (program egzamin ustny).
Budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, produkcyjne i usługowe, w których znajdują się pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi, oprócz odpowiedniego usytuowania i zabezpieczeń akustycznych zewnętrznych określonych przepisami szczególnymi, powinny być wyposażone w zabezpieczenia przed uciążliwym hałasem i drganiami zewnętrznymi i wewnętrznymi, tak aby poziom hałasów i drgań nie przekraczał wielkości dopuszczalnych, określonych przepisami szczególnymi i normami (opinie o programie).
Ściany i stropy pomieszczeń
W budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, produkcyjnych i usługowych, w których znajdują się pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi, ściany zewnętrzne, otwory okienne, ściany wewnętrzne oddzielające poszczególne mieszkania lub zespoły funkcjonalne, ściany klatek schodowych i szybów dźwigowych oraz stropy między kondygnacjami (jeżeli nie wykazują wystarczających właściwości izolacyjnych, przewidzianych przepisami szczególnymi lub normami) powinny być zaopatrzone w skuteczną izolację przeciwdźwiękową (segregator aktów prawnych).
Ściany i stropy pomieszczeń przylegających do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, w których w związku z ich użytkowaniem powstają uciążliwe drgania, powinny zapewniać skuteczną izolację przeciw drganiową, przewidzianą przepisami szczególnymi i normami.
Poziom dźwięków (hałasów) powodowanych przez urządzenia sanitarne, przenikających do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, nie powinien przekraczać wartości określonych w przepisach szczególnych lub normach. Sposób posadowienia i łączenia hydroforów, sprężarek, pomp, wentylatorów i podobnych urządzeń oraz sposób zamocowania przewodów wentylacyjnych do elementów konstrukcyjnych budynku powinien zapobiegać powstawaniu i rozchodzeniu się drgań do innych pomieszczeń budynku.
Zabezpieczenia przed wilgocią i korozją. Budynki oraz związane z nimi urządzenia powinny być zabezpieczone przed szkodliwymi wpływami opadów atmosferycznych, wilgoci gruntowej, szkodliwymi skutkami użytkowania oraz powinny być ochronione przed działaniem korozji. W budynkach podpiwniczonych powinna być wykonana izolacja pozioma i pionowa w sposób uniemożliwiający kapilarne podciąganie wody gruntowej przez konstrukcję ścian i stropów oraz zabezpieczająca ściany piwnic, stykające się z gruntem, przed wilgocią (promocja 3 w 1).
Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi w budynkach niepodpiwniczonych powinny mieć izolację przeciwwilgociową oddzielającą podłogę od podłoża. Ciągłość izolacji powinna być zapewniona przez połączenie izolacji pionowej z poziomą. Budynki powinny mieć cokoły (o wysokości co najmniej 0,30 m powyżej terenu) wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci oraz urządzenia zapewniające odprowadzenie wód opadowych od budynku.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32