Blog

14.02.2022

Wykładziny stopni schodowych

W artykule znajdziesz:

Dodatek paku

Wykładziny stopni schodowych formowane z polichlorku winylu mogą być dwojakiego rodzaju:

  • złożone z krawężnika i pasa, uciętego ze zwykłej wykładziny arkuszowej,
  • w postaci jednolitego krawężnika z jednym ramieniem odpowiadającym szerokości stopnia,
  • w postaci krawężników z twardego PCW wpuszczanych w beton (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wyklejaniu stopni na całej powierzchni krawężnik musi posiadać długość odpowiadającą całemu stopniowi. Przy oklejaniu stopnia wzdłuż obu krawędzi wymagana jest większa długość krawężnika, a przy naklejaniu na stopnie tylko dywanu z tworzyw sztucznych zużycie krawężników jest najmniejsze. Do wyklejania stopni schodowych z krawężnikami i wykładziną arkuszową PCW można przystąpić po osadzeniu balustrad, wyrównaniu powierzchni stopni oraz zakończeniu innych robót w klatce schodowej i na poszczególnych kondygnacjach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przyjęcie jednego ze sposobów wyłożenia stopni wykładziną zależy od jakości ich powierzchni, od sposobu osadzenia balustrady i od przeznaczenia obiektu. Gładko zatarte stopnie żelbetowe wymagają całkowitego ich przykrycia, stopnic lastrykowe, kamienne lub drewniane posiadające lepiej wykończoną powierzchnię mogą być pokryte w sposób dywanowy na niecałej szerokości (uprawnienia budowlane).

Przy pokryciu dywanowym nie ma znaczenia sposób osadzenia balustrad w stopniach, przy całkowitym zaś pokrywaniu stopni wykładziną, balustrada osadzona w stopniach zmusza do przecinania wykładziny przy każdej tralce. Znacznie wygodniejsze jest wyklejanie stopni, w których balustrada jest osadzona od czoła stopni (program egzamin ustny).

Grubość krawężnika

Grubość krawężnika i sposób jego połączenia z wykładziną ma duży wpływ na wygodę poruszania się po stopniach. Jeżeli grubość krawężnika jest o kilka milimetrów większa niż grubość wykładziny, to stopa na nim ustawiona ma równowagę chwiejną i poruszanie się po takich schodach jest uciążliwe (opinie o programie).

Na rysunku 7-30 przedstawiono krawężnik z PCW, który posiada fartuszek o 2,2 mm cieńszy niż część użytkowa krawężnika. Przy grubości wykładziny równej 2 mm i spadku na szerokości fartuszka wynoszącym 6% nie wyczuwa się stopą krawężnika, natomiast krawężnik gumowy z rys. 7-31 jest bardzo wyczuwalny pod stopą. Uskok fartuszka jest tu minimalny (1 mm), spadek ok. 14%, wykładzina o grub. ok. 3 mm. Należy zatem przyjąć zasadę, że różnica grubości krawężnika i wykładziny nie powinna przekraczać 1,5 mm. Uskok powinien być równy grubości wykładziny, a szerokość fartuszka powinna być 10 razy większa od wielkości uskoku (minimum). Przed naklejeniem krawężników stopnie należy oczyścić, a następnie posmarować klejem naroże stopnia i spód krawężnika (segregator aktów prawnych). Najbardziej nadają się do tego kleje rozpuszczalnikowe szybkowiążące. Po odczekaniu kilku lub kilkunastu minut na odparowanie rozpuszczalnika dociska się krawężnik do podkładu tak, aby jak najściślej połączyć jego oba ramiona ze stopnicą i podstopniem. Po przyklejeniu krawężnika przycina się odpowiedniej szerokości pas wykładziny i przykleja się do stopnicy w analogiczny sposób jak zwykłe wykładziny podłogowe. W przypadku wyklejania stopni o profilu zaokrąglonym stosuje się odpowiedni krawężnik, względnie wygina się wykładzinę odpowiednio do profilu, co jednak obniża trwałość okładziny. Podłogi chemoodporne są to konstrukcje płytowe, układane na podłożu lub na stropie, przeznaczone nie tylko do przejmowania obciążenia użytkowego, ale i wszelkich wpływów chemicznych wynikających z procesów produkcyjnych (promocja 3 w 1).

Poważniejsze uszkodzenia podłogi i konieczna jej naprawa wywierają szkodliwy wpływ na opłacalność produkcji zakładu. Nieszczelność podłogi powoduje przenikanie cieczy agresywnych do niższych elementów konstrukcji budynku i stopniowe ich niszczenie, co może niejednokrotnie zagrażać bezpieczeństwu obiektu. Ponieważ korozja materiałów budowlanych zachodzi głównie w warunkach wilgotnych, a produkcja w zakładach przemysłu chemicznego przebiega zazwyczaj na mokro, więc szczelność i trwałość podłóg niejednokrotnie decyduje o sprawnym przebiegu pracy w zakładzie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami