Blog
Wykonanie budowli
W artykule znajdziesz:
Wykonanie budowli
Wykonanie budowli wymaga często - zależnie od sposobu fundamentowania lub długości budowli - zastosowania dylatacji. Realizacja takiej budowli może być prowadzona w całości wszystkimi segmentami jednocześnie lub oddzielnie - poszczególnymi segmentami (program uprawnienia budowlane na komputer). W obu przypadkach powstaje zagadnienie wykonania szczelin dylatacyjnych w deskowaniu ślizgowym. Szczelinę tę uzyskuje się przez zastosowanie tarczy dylatacyjnej. Minimalna grubość szczeliny uwarunkowana jest grubością konstrukcji takiej tarczy.
Tarcze dylatacyjne mogą być wykonane z metalu lub drewna. Grubość tarczy dylatacyjnej dla minimalnej długości szczeliny, dochodzącej do 1,5 m, może wynosić 3-4 mm, tarcza może być wykonana z blachy jednolitej, podwieszonej do ram dźwigników i konstrukcji deskowań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla szczelin o znacznej długości wymaga się większej sztywności tarczy dylatacyjnej i dlatego grubość szczeliny nie może być mniejsza od 21 mm przy tarczy wykonanej z płyty bakelityzowanej obitej blachą i dochodzić do 40 mm przy tarczach metalowych oraz 25-70 mm - przy drewnianych. Tarcze o znacznej grubości wykonywane są z poziomych rygli obitych obustronnie deskami - klepkami i blachą (uprawnienia budowlane).
Podwieszenie tarczy wykonuje się za pośrednictwem cięgien zwanych prętami wieszakowymi oraz płaskowników usztywniających. W analogiczny sposób podwiesza się tarcze metalowe.
Tarcze deskowań przystosowane do zmiennej grubości ścian. W wyjątkowych układach budowli powstaje konieczność zmiany grubości ścian w miarę wzrostu wysokości budowli. W takich przypadkach należy dążyć do jednostronnej zmiany grubości ścian, a dopiero w ostateczności do dwustronnej (program egzamin ustny).
Jednostronna zmiana grubości ścian powoduje mimośrodowy układ ramy i rusztowań w stosunku do osi zwężonej ściany, co wymaga dodatkowych obliczeń statycznych, natomiast ułatwia wykonawstwo oraz zmniejsza koszt budowy w porównaniu do dwustronnej zmiany grubości ścian.
Tarcze deskowań - wkładki wykonywane są w formie segmentów tarcz wpuszczanych między deskowanie ślizgowe, przymocowanych bądź to do samego ogólnego pomostu roboczego, bądź też przy grubszych wkładkach do wieńców pierwotnego deskowania (opinie o programie).
Zmiany grubości ścian
Zmiany grubości ścian w pojedynczych budowlach, jak silos, zbiornik, komin, są możliwe i opisano je w dalszej treści pracy.
Deskowania dla budowli o dużych średnicach lub dużych rozpiętościach. Do budowli o dużych średnicach zaliczamy komory okrągłe o średnicy większej od 8 m. Komory takie stosowane są często w konstrukcjach chłodni kominowych - cylindrycznych, oczyszczalniach, zbiornikach na płyny, cukier, nasiona, minerały itp. Do budowli prostokątnych o dużych rozpiętościach ścian zaliczyć można budowle morskie, maszynownie itp.
Układ konstrukcji deskowań ślizgowych w obu typach budowli jest nieco odmienny niż w uprzednio omówionych (segregator aktów prawnych).
Zasadnicza różnica występuje jedynie w konstrukcji ram dźwigników i ogólnego pomostu roboczego. W omówionych uprzednio rusztowaniach stosowano ogólny pomost roboczy skonstruowany na całej pwierzchni budowli, natomiast tu ze względu na duże rozpiętości dochodzące niekiedy do 60 m i więcej stosuje się pomosty pierścieniowe. Zastosowanie pełnych pomostów jest niemożliwe, gdyż spowodowałoby to zbyt duże obciążenia oraz duże momenty skręcające układ deskowania ślizgowego. Dlatego w takich przypadkach ogólny pomost roboczy konstruowany jest z obu stron po obwodzie wykonywanej ściany w formie pierścieni.
Pomost roboczy obudowy opiera się na specjalnie skonstruowanych ramach dźwigników, do których jednocześnie podwieszone są deskowania wiszące.
Pomost wykonany jest w formie dwóch pierścieni: jeden dla transportu masy betonowej, drugi - od strony wewnętrznej - dla obsługi zbrojarskiej i prac kontrolnych (promocja 3 w 1).
Układ dwustronny pomostów równoważą częściowo rusztowania, nadmiar zaś obciążeń wynikających z mimośrodowego obciążenia przenoszony jest przez cięgna biegnące promieniście do pierścienia stalowego znajdującego się w środku budowli.
Najnowsze wpisy
W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…
53 465
98%
32