Blog

14.07.2021

Wykonanie obiektów wodoszczelnych

W artykule znajdziesz:

Wykonanie obiektów wodoszczelnych

Wykonanie obiektów wodoszczelnych

Wykonanie obiektów wodoszczelnych z muru, betonu lub żelbetu ogranicza się wobec tego do małych obiektów (np. zbiorników wieżowych na wodę), gdzie bez trudności można uzyskać beton nie wykazujący rys, lub obiektów, w których przesiąkanie nieznacznych ilości wilgoci nie ma praktycznego znaczenia (np. jazów, zapór wodnych) (program uprawnienia budowlane na komputer). Są też takie konstrukcje, gdzie specjalne powłoki wodoszczelne nie mogą znaleźć zastosowania, jak np. izolacja pozioma slupów żelbetowych konstrukcji szkieletowych.

Do najczęściej stosowanych powłok izolacyjnych zaliczamy powłoki z mas bitumicznych zarówno asfaltowych, jak i smołowych. Te ostatnie powłoki uzyskane z krajowych materiałów są stosowane jedynie do obiektów o drugorzędnym znaczeniu ze względu na mniejszą ich trwałość. Jednak powłoki z samego asfaltu, bez względu na to, czy będą nałożone jako masa asfaltowa (pkt 9.2), czy też jako emulsja, mają tę własność, że w przypadku powstania rys w konstrukcji podłoża zwykle również pękają, ponadto łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, a zatem na całkowitą ich wodoszczelność, zwłaszcza na działanie wody pod ciśnieniem, liczyć nie można (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli w tego rodzaju powłokach zastosujemy dodatkowo wkładki w postaci pap, jut itp., które będą otoczone powłoką izolacyjną, to otrzymamy izolację z wkładkami. Można stosować jedną, dwie lub kilka warstw wkładek, otrzymując w ten sposób izolacje ciężkie z wkładkami. Jedna z istotnych zalet izolacji bitumicznych wielowarstwowych z wkładkami polega na ich zdolności (w pewnych granicach praktycznie wystarczających) odkształcania się pod wpływem naprężeń rozciągających, ścinających i zginających, przy czym ich zdolności izolacyjne nie ulegają zmianom (uprawnienia budowlane).

Do przenoszenia tego rodzaju naprężeń powłoki z samych mas bitumicznych nie są odpowiednie z uwagi na ich własności materiałów płynnych i mogą one podlegać jedynie naprężeniom ściskającym i to pod warunkiem, że wyciekanie masy na boki jest uniemożliwione.
Główne zadanie wkładek polega na tym, że na nich utrzymują się powłoki z lepików, które w grubszych warstwach na powierzchniach pochyłych i pionowych, zwłaszcza w wyższych temperaturach, nie dałyby się utrzymać ze względu na ich tendencję spływania (program egzamin ustny).

Izolacja bez wkładek

Ponadto powłoki z lepików z wkładkami mogą wydłużać się pod wpływem naprężeń rozciągających i odkształcać się przy naprężeniach ścinających, na jakie narażone są wszystkie powłoki izolacyjne, i dlatego są one odporne na uszkodzenia w przypadku, gdy w konstrukcji stanowiącej podłoże powstaną rysy (opinie o programie).
Wytrzymałość i zdolność odkształcania się izolacji z wkładkami należy przypisać z jednej strony wytrzymałości na rozciąganie wkładek i ich wydłużalności, a z drugiej strony własnościom plastycznego odkształcania się lepików nanoszonych na wkładki. W ten sposób, jeżeli w izolacji z wkładkami powstaną naprężenia rozciągające, wydłużenie następuje w pewnej mierze na skutek wydłużania się samych wkładek i w znacznym stopniu dzięki wzajemnemu przesuwaniu się brzegów wkładek w obrębie zakładek na stykach. Może to odbywać się dzięki plastycznym odkształceniom lepiku, jeśli lepik tę własność posiada (segregator aktów prawnych).

Przy małych rysach w podłożu odkształcenia izolacji polegają przede wszystkim na bezpośrednim wydłużeniu się wkładek. Przy naprężeniach ścinających, powstających np. przy nierównomiernym osiadaniu fundamentów, odkształceniom podlegają zarówno wkładki, jak i warstwy lepiku sklejające wkładki.
Jeżeli przy powstaniu rysy działa na izolację parcie wody, to izolacja najpierw podlega zginaniu, a następnie, gdy w warstwach lepiku powstaną odkształcenia plastyczne, wkładki pracują jako cięgna na rozciąganie. Izolacja bez wkładek w tym przypadku uległaby pęknięciu i przestałaby być wodoszczelną (promocja 3 w 1).

Jak z powyższych rozważań wynika, lepik w izolacji z wkładkami jest nie tylko materiałem wodoszczelnym, lecz dzięki swym własnościom plastycznym, przy współpracy wkładek na rozciąganie, nadaje izolacji zdolność odkształcania się. Widzimy tu, podobnie jak w wielu innych konstrukcjach współpracę dwóch uzupełniających się swoimi własnościami materiałów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami