Blog
Wykonanie pomiaru
W artykule znajdziesz:
Wykonanie pomiaru
Badany asfalt należy ogrzać do temperatury o ok. 50-60°C wyższej od jego temperatury mięknienia i wlać do tygla aż do dolnej kreski.
Po umieszczeniu tygielka w pierścieniu zanurza się w materiale badanym przepisany termometr w ten sposób, ażeby odległość spodu naczyńka termometru od dna tygielka wynosiła 2 mm, a odległość naczyńka rtęciowego od ściany tygielka - 5 mm (zaleca się stosować urządzenie ustalające położenie termometru względem ścian i dna tygielka) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Następnie obsypuje się tygielek suchym piaskiem do wysokości poziomu oleju, nakłada krążek azbestowy i ogrzewa w ten sposób, aby przyrost temperatury wynosił 5 do 10°C na minutę; począwszy zaś od temperatury niższej o ok. 30°C od przypuszczalnej temperatury zapłonu szybkość ogrzewania powinna wynosić 3 do 4°C na minutę. Od tej chwili co stopień zbliża się palniczek 9 do powierzchni oleju, tak aby płomyk długości 10 mm znajdował się przez 2 sekundy nad powierzchnią oleju, po czym zapalnik cofa się (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Temperatura, przy której pary powstające w tygielku zapalą się z lekkim wybuchem, jest temperaturą zapłonu.
Nagrzewając produkt w dalszym ciągu, tak aby jego temperatura wzrastała o 3 do 4°C na minutę, dochodzimy do temperatury, w której pary olejowe po oddaleniu zapalnika palą się nadal przynajmniej przez 3 sekundy. Odczytana w tym momencie temperatura jest temperaturą palenia, która jest przeciętnie wyższa o 20-450°C od temperatury zapłonu ).
Przed wykonaniem następnego pomiaru należy tygielek ponownie wyczyścić i wysuszyć (uprawnienia budowlane).
Pomiar należy powtórzyć 2 lub 3 razy, używając za każdym razem świeżej próbki. Z przeprowadzonych pomiarów oblicza się średnią wartość wykonanego pomiaru.
Dopuszczalny błąd pomiaru. Różnica między dwoma pomiarami temperatury zapłonu nie może przekraczać ± 5°C przy temperaturze palenia ± 80°C.
Temperatura mięknienia
Asfalty, podobnie jak i inne substancje termoplastyczne o złożonym składzie i dużej zawartości wielkocząsteczkowych składników, nie przechodzą przy ogrzewaniu bezpośrednio ze stanu stałego w stan ciekły, lecz miękną powoli, stając się stopniowo coraz bardziej płynnymi (program egzamin ustny). Nie można tu zatem uchwycić temperatury mięknienia, czyli przejścia asfaltu ze stanu stałego w stan ciekły. Zaproponowano więc dla asfaltów i smół kilka metod umownych, pozwalających na określenie pewnego ich stanu płynności, który daje się ściśle określić za pomocą odpowiednich aparatów. Z istniejących metod oznaczania temperatury mięknienia asfaltów stosuje się najczęściej metodę „Pierścień i Kula“.
Temperatura mięknienia P. i K. jest to temperatura, przy której asfalt, umieszczony w znormalizowanym pierścieniu, pod ciężarem znormalizowanej stalowej kuli (lub kula po przebiciu mięknącego asfaltu) dotknie podstawy aparatu (opinie o programie).
Aparat do pomiaru temperatury mięknienia metodą „Pierścień i Kula“ składa się ze statywu 1 przeznaczonego do umieszczenia pierścieni z asfaltem i termometrem, dwóch pierścieni mosiężnych 2 o średnicy wewnętrznej 15,9 ± 0,2 mm, wysokości 6,3 ± 0,2 mm i o przekroju podanym na rysunku, z dwóch polerowanych kul stalowych 3 o średnicy 9,5 ± 0,1 mm i o ciężarze 3,5 ± 0,05 g oraz zlewki szklanej 4 o średnicy ok. 85 mm i wysokości ok. 150 mm (segregator aktów prawnych).
Wykonanie pomiaru. Badany asfalt roztapia się w suszarce w temperaturze o 50 do 60°C wyższej od przypuszczalnej temperatury mięknienia. Następnie roztopiony asfalt wlewa się do dwóch ogrzanych równocześnie w tej suszarce pierścieni metalowych, umieszczonych po wyjęciu z suszarki na płytce mosiężnej powleczonej cienką warstewką płynnego mydła lub gliceryny z dekstryną (w stosunku 1,3 : 1). Przy wlewaniu asfaltu do pierścieni należy uważać, by nie tworzyły się pęcherzyki powietrza (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32