Blog

Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 2
23.02.2023

Wykonanie powłok asfaltowych

W artykule znajdziesz:

Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 3
Wykonanie powłok asfaltowych

Przy wykonywaniu izolacji często występuje zaniedbywanie obowiązku oczyszczenia i odpylenia oraz gruntowania podłoża, co w znacznym stopniu obniża przyczepność izolacji do podłoża (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wykonanie powłok asfaltowych przez nakładanie lepiku lub asfaltu grubą warstwą - zamiast stosowania dwukrotnego powlekania cienkimi warstwami dla uzyskania właściwej grubości powłoki - prowadzi do uzyskiwania powłoki o nierównomiernej grubości, ze zgrubieniami masy asfaltowej w dolnych partiach ścian, pękania powłoki i w konsekwencji obniża jakość uzyskiwanej izolacji. Błędne jest również stosowanie w jednej izolacji dwóch warstw papy, dolnej klejonej lepikiem asfaltowym na zimno, a górnej - lepikiem na gorąco. Powoduje to nadmierne pęcherzenie papy i nieszczelność izolacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku powłok z żywic syntetycznych podstawowym błędem jest wykonywanie ich na wilgotnych i zbyt słabych podłożach betonowych lub w temperaturach niższych od + 15°C. Równie ważne w tym przypadku, a często lekceważone na budowach, jest prawidłowe dozowanie składników kompozycji żywicznych (uprawnienia budowlane).

Błędy te powodują niedostateczne utwardzanie powłok żywicznych, odspajanie się ich od podłoża, często wraz z warstwą słabego podkładu betonowego. Natomiast stosowanie nadmiaru utwardzaczy lub zarabianie zbyt wielkich porcji kompozycji doprowadza do marnotrawstwa materiału.

W warunkach budowy przy nieprzestrzeganiu obowiązku zabezpieczania izolacji przed mechanicznym uszkodzeniem występuje niszczenie warstw izolacyjnych zarówno papowych, jak i z folii z tworzyw sztucznych. Tego rodzaju błędy są popełniane bardzo często i wynikają w równym stopniu ze złej organizacji pracy, jak i niedbalstwa i niedoceniania niebezpieczeństwa lokalnych uszkodzeń warstw izolacji (program egzamin ustny).

Na błędy wykonawstwa wpływa zarówno tempo robót na budowie, jak i niedostatek kwalifikowanych kadr izolarzy i duże trudności zaopatrzeniowe. Wymaga to tym staranniejszego przygotowania budowy do robót izolacyjnych i bardzo starannego nadzoru technicznego (opinie o programie).

Naprawy izolacji

Przed przystąpieniem do robót izolacyjnych należy, w celu maksymalnego wyeliminowania błędów wykonawczych, bezwzględnie sprawdzić przygotowanie zespołu wykonawczego i w razie potrzeby zapoznać go nie tylko z przewidywaną technologią robót izolacyjnych, ale również z konsekwencjami, które są wynikiem jej nieprzestrzegania. Naprawy i uzupełnienia izolacji w istniejących budynkach są zagadnieniem bardzo trudnym i nie zawsze można je rozwiązać z pomyślnym wynikiem. Praktycznie nie ma możliwości naprawienia izolacji zewnętrznych obiektów narażonych na działanie wód naporowych, szczególnie jeśli nieszczelności występują w izolacjach poziomych (segregator aktów prawnych). Naprawy izolacji sprowadzają się w tym przypadku do wykonania izolacji wewnętrznych, chronionych przed zniszczeniem odpowiednią konstrukcją dociskową, przejmującą parcie wody. Przykładowe rozwiązanie tego typu zabezpieczenia obiektu. Często dla prawidłowego wykonania izolacji jest konieczne okresowe odwodnienie terenu.

Jeśli nie występuje woda naporowa, a podziemna część obiektu jest narażona na zawilgocenie wskutek usterek w izolacji zewnętrznej, dobre wyniki można uzyskać przeprowadzając naprawę pionowych izolacji przeciwwilgociowych. Wymaga to odkopania ścian budynku, starannego ich oczyszczenia i wysuszenia, a następnie uzupełnienia ubytków podłoża i wykonania nowej izolacji przeciwwilgociowej, powłokowej lub papowej wg zaleceń. Gdy nie ma możliwości odkopania ścian zewnętrznych obiektu, np. przy gęstej zabudowie terenu, izolację ścian można wykonać od strony pomieszczenia, zabezpieczając ją następnie przez ułożenie tynku zbrojonego siatką lub ścianki ceglanej (promocja 3 w 1).

Jeśli w części podziemnej budynków znajdują się pomieszczenia użytkowe, a zawilgocenia występują również na posadzkach, jest konieczne wykonanie izolacji podposadzkowych z wyprowadzeniem ich na ściany pomieszczeń do wysokości ok. 15 cm. Sposób wykonania izolacji podposadzkowej jest analogiczny do sposobu izolowania stropów i posadzek w pomieszczeniach mokrych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 8 Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 9 Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 10
Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 11
Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 12 Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 13 Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 14
Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Projekt hali przekrytej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami