Blog
Wysokość podnoszenia wody
W artykule znajdziesz:
Dla pompowni nie mających pomp rezerwowych należy przewidywać podłączenie pompy przewoźnej pomiędzy zbiornikiem a siecią z pominięciem obiegu wody przez pompownię. Pompownia powinna być zasilana energią elektryczną z podstacji transformatorowych lub rozdzielni sieci okręgowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Do pompowni zasilających urządzenia pianowe należy stosować pompy napędzane silnikami spalinowymi. Pompownia powinna mieć co najmniej 2 linie ssawne; jedna linia dopuszczalna jest tylko w przypadku, gdy zapotrzebowanie wody nie przekracza 20 1/s.
Wysokość podnoszenia wody przez pompy powinna być tak obliczona, aby istniała pewność skutecznego działania wszystkich urządzeń gaśniczych oraz ich poszczególnych zespołów położonych w miejscach najwyższych i najbardziej odległych od pompowni, przy najwyższym poborze wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Sieć wodociągu zasilającego urządzenia gaśnicze powinna być systemu pierścieniowego,- uwzględniającego możliwość dopływu wody przynajmniej z dwóch stron, jeżeli pozwalają na to warunki techniczno-ekonomiczne.
Do stojących oddzielnie budynków można doprowadzić odgałęzienie o długości nie przekraczającej 200 m. Dla budynków mieszkalnych i gospodarczych w wiejskich jednostkach osadniczych dopuszcza się stosowanie dłuższych odgałęzień (uprawnienia budowlane).
Hydranty zewnętrzne należy stosować na urządzeniach do dostarczania wody. Zasadniczo należy stosować hydranty zewnętrzne typu nadziemnego (program egzamin ustny). Hydranty zewnętrzne typu podziemnego mogą być stosowane jedynie w przypadkach, w których stosowanie hydrantów zewnętrznych nadziemnych jest szczególnie utrudnione lub niewskazane (np. ze względu na utrudnienie ruchu). Wydajność hydrantu zewnętrznego powinna wynosić co najmniej 10 1/s; w wiejskich jednostkach osadniczych dopuszcza się stosowanie hydrantów zewnętrznych o wydajności 5 1/s.
Hydranty zewnętrzne
Ciśnienie w hydrantach zewnętrznych przeznaczonych do bezpośredniego gaszenia pożaru nie powinno być mniejsze niż 20 m H20, w hydrantach zaś przeznaczonych do zasilania pomp pożarniczych - 10 m H20 (opinie o programie). Hydranty zewnętrzne powinny być w zasadzie rozmieszczane wzdłuż dróg i ulic oraz możliwie blisko ich skrzyżowań, z zachowaniem następujących warunków:
- odległość hydrantu od budynku powinna wynosić co najmniej 5 m; jeżeli podczas pożaru obiektu powstać może wysokie promieniowanie cieplne, odległość hydrantu od tego budynku powinna wynosić co najmniej 25 m,
- odległość hydrantu od drogi lub ulicy nie może być większa niż 2 m,
- odległość pomiędzy hydrantami nie może być większa niż 100 m.
W wiejskich jednostkach osadniczych odległość między hydrantami powinna być dostosowana do układu i gęstości zabudowy, a na terenach zabudowanych nie powinna przekraczać 150 m. Sieć hydrantów zewnętrznych może być zasilana w wodę z urządzeń komunalnych służących do zaopatrywania w wodę lub zakładowych ujęć wody (segregator aktów prawnych).
Przewody zasilające hydranty powinny mieć średnicę co najmniej:
- 100 mm - przy zapotrzebowaniu wody 10 1/s,
- 80 mm - przy zapotrzebowaniu wody 5 1/s.
Zbiorniki wodne służą do magazynowania wody dla chronionego terenu zabudowanego oraz dla tych obiektów, do których gaszenia może być użyta woda. Suma zasobów wodnych wszystkich zbiorników nie powinna być mniejsza od wielkości zapotrzebowania określonego dla osiedla, a dla celów przemysłowych na podstawie ogólnego zapotrzebowania wody do celów przeciwpożarowych zakładu pomnożonego przez czas trwania pożaru. Zbiorniki mogą być żelbetowe lub ziemne. Jako zbiorniki mogą być wykorzystane istniejące zbiorniki sztuczne i naturalne odpowiednio przystosowane (promocja 3 w 1).
Przystosowując do celów przeciwpożarowych istniejące lub projektowane zasoby wodne i sztuczne zbiorniki wodne, należy zapewnić:
- utwardzony dojazd dla samochodów pożarniczych ze stanowiskiem o wymiarach 12X12 m dla samochodu z pompą, a przy braku takiego dojazdu - ze stanowiskiem o wymiarach 3X3 m dla motopompy,
- wykonanie studzienek ssawnych lub innych urządzeń umożliwiających pobór wody, zabezpieczonych przed zamuleniem i zamarzaniem,
- możliwość pobierania wody z głębokości nie większej niż 6 m, licząc od osi pompy,
- najmniejszy promień wewnętrznych łuków dróg dojazdowych wynoszący lim.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32