Blog

14.05.2020

Wykonanie robót

W artykule znajdziesz:

Wykonanie robót

Wykonanie robót

Wykopy pod fundamenty obu podpór wykonano koparką, odgradzając doły fundamentowe od rzeki wałem ochronnym. Grzbiet tego wału miał poziom o 2,00 m wyższy od poziomu wód normalnych. Dno wykopu nie przepuszczało wody (program uprawnienia budowlane na komputer). Glina zalegająca w wykopach była tak twarda, że do jej wydobycia trzeba było posługiwać się młotami pneumatycznymi.

Rusztowania pod przęsło ustawiono na dwóch podporach pośrednich, złożonych ze ścian betonowych i opartych na nich jarzm drewnianych. Na tych jarzmach ułożono dwuteowniki NP-32 i 38 w odstępach jednometrowych, a na nich pomost drewniany o odwrotnej strzałce, wyrównując ugięcie pod obciążeniem świeżego betonu. Belki pomostu oparto na belkach stalowych za pośrednictwem klinów drewnianych ściągniętych śrubami dla regulowania poziomu pomostu. Pomost wykonano z dyli o grubości 50 mm, łączonych między sobą na wpusty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Most betonowano bez przerw w ciągu 5 dni. Ogólna ilość betonu w pomoście wynosiła 1000 m:t. Pomost betonowano z dwóch stron, poczynając od połowy rozpiętości i idąc ku krawędziom. Masę betonową dowożono za pomocą japonek na kładkach drewmianych i wibrowano za pomocą wibratorów iglicowych.

Wytrzymałość betonu po 28 dniach wynosiła średnio 500 kG/cm-.
Po 5 dniach od ukończenia betonowania naciągnięto 20°’o kabli, a po następnych 5 zakończono sprężanie 55%> kabli. Następnie wysunięto kliny spod rusztowania i naciągnięto pozostałe kable. Przed wykonaniem iniekcji jeszcze raz sprawdzono siły w kablach (uprawnienia budowlane).
Analiza statyczna. Wymiarowanie konstrukcji oparto na pomiarach modelowych i na obliczeniach. Model wykonano z pleksiglasu w skali 1 : 50. Badania modelowe miały na celu wyznaczenie następujących danych, trudnych do wyliczenia:
- kierunków i rozkładu momentów głównych,
- rozdziału momentów między poprzecznice podporowe i płytę,
- rozdziału momentów i sił normalnych między zastrzały podpór i płytę,
- ugięć mostu.

Odkształcenia modelu mierzono za pomocą tensometrów oporowych. Zastosowano 90 zwykłych tensometrów i 6 trójkierunkowych. Tensometry trójkierunkowe służyły najpierw do wyznaczenia podstawowych kierunków momentów głównych. Następnie naklejono na modelu tensometry jednokierunkowe równolegle do znalezionych kierunków i wyznaczono wielkości momentów głównych. Pomiary wykonano pod obciążeniem własnym i użytkowym, rozłożonym w środkowym polu płyty w kilku różnych przypadkach (program egzamin ustny).

Sprężenie mostu

Podczas pomiaru wyznaczono też ugięcia płyty i linie wpływu sil i momentów w podporach.
Na podstawie wyników badań modelowych zmniejszono rozpiętości środkowego pola płyty z 35,00 do 32,00 m licząc wzdłuż osi drogi (opinie o programie).
W obliczeniu statycznym, ze względu na małą sztywność zastrzałów podpór, przyjęto przegubowe oparcie płyty. Grubość tych zastrzałów wynosiła 35 cm, a suma ich szerokości 6,50 m.

W obliczeniu uwzględniono następujące obciążenia i oddziaływania:
- ciężar własny,
- sprężenie,
- skurcz i pełzanie,
- obciążenia użytkowe.
- równomierne obniżenie temperatury do - 25°C i równomierne nagrzanie do + 15°C,
- różnice temperatury górnej i dolnej powierzchni płyty ± 5°C,
- różnice osiadania podpór o 2 cm.

Sprężenie mostu ma na celu uniemożliwienie wystąpienia naprężeń rozciągających przy zginaniu oraz zmniejszenie ugięć (segregator aktów prawnych). W moście o tych wymiarach, wykonanym z betonu uzbrojonego, ugięcia płyty wskutek odkształceń sprężystych i plastycznych wynosiłyby w połowie rozpiętości 13 cm. Krzywa trasa kabli równoważy wpływ ciężaru własnego przęsła i zmniejsza ugięcia płyty. Ciężar własny wywołuje w płycie pomostu tylko ściskania, wskutek czego zastrzały podpór mogą mieć bardzo małą sztywność.
Momenty wtórne występujące w płycie wyznaczono za pomocą obliczenia.

Sprężanie. Most sprężono systemem BBRV. Wzdłuż płyty zastosowano 72 kable BF 125 + 4 kable BF 56, w poprzek płyty 57 kabli BF 56. W dziewięciu zastrzałach zewnętrznych zastosowano 4 BF 125 + 2 BF 90 + 3 BF 56, w ośmiu zastrzałach wewnętrznych 40 kabli JF 56 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami